Parapet wewnętrzny pełni nie tylko funkcje estetyczne i stanowi dopełnienie wystroju wnętrza. Ma również bardzo praktyczne zadania. Prawidłowo zamontowany będzie chronił przed wilgocią z zewnątrz i wspierał prawidłowe krążenie powietrza w pomieszczeniu.

Głębokość jest podnoszona zdecydowanie częściej niż szerokość parapetu czy jego grubość. A dopiero dostosowanie wszystkich wymiarów idealnie do pomieszczenia i prawidłowe połączenie z ramą okienną zapewni warunki, dzięki którym unikniesz pękania parapetu, tworzenia się tzw. mostków termicznych, przenikania wilgoci w obręb muru.

Czy parapet wewnętrzny musi wystawać i dlaczego?
To jedno z częstszych pytań, jakie pojawia się podczas wyboru parapetu. Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny? Czy warto oszczędzać na tym, jak bardzo wchodzi w głąb pomieszczenia?

Nawet jeśli pomieszczenie jest niewielkie i liczy się każdy centymetr powierzchni, jeśli wybierasz praktyczne rozwiązania (choćby rolety zamiast firanek), kwestia tego, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny może zaważyć w sposób rzeczywisty na jakości użytkowania przestrzeni. Montując parapet, należy zwrócić uwagę na to, by był idealnie osadzony w otworze okiennym. Warto też, by końce parapetu były umiejscowione w ścianie.

Prawidłowy montaż parapetów – co to oznacza
Co oznacza w przypadku montażu parapetu oznaczenie „prawidłowe”? Między innymi podstawowe parametry, czyli odległość w cm nad grzejnikiem, ale też właściwe wypełnienie przestrzeni i zabezpieczenie pianką poliuretanową. Ważny jest również dobór szerokości i głębokości. Szczególnie ta druga kwestia łączy się ściśle z późniejszą cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu.

Działanie wilgoci będzie miało nie tylko destrukcyjny wpływ na kwestie związane z ogrzewaniem, ale również na same ściany. Przenikająca w głąb ścian wilgoć może doprowadzić do pojawienia się pleśni, a w przypadku na przykład parapetów drewnianych, również do naruszenia ich struktury.

Parapety wewnętrzne jako element wystroju wnętrza
Może się wydawać, że o tym, jak bardzo powinien wystawać parapet wewnętrzny, decydują jedynie osobiste preferencje. Warto jednak zastanowić się nad tym uważniej i zapytać o zdanie doświadczonego eksperta. Wnętrze domu powinno być przytulne i bezpieczne.

Również od wyboru parapetów wewnętrznych oraz ich prawidłowego montażu zależy, czy ciepłe powietrze z grzejników będzie kierowane do wnętrza pomieszczenia. Aby uniknąć straty ciepła i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, należy między innymi zadbać o jakościowy montaż parapetów wewnętrznych. I to bez względu na to, z jakich materiałów są one wykonane.

Ten etap prac ma związek nie tyle z kwestiami aranżacyjnymi, ile z zadbaniem o bezpieczeństwo i stan bryły budynku. Właśnie na tym etapie decyduje się o jakości funkcjonowania parapetu i okna oraz wpływie na stan substancji w dłuższej perspektywie. Zamontowany parapet ma chronić wnętrze przed przenikaniem wilgoci i tworzeniem w obrębie połączenia parapetu, ściany i okna nieprzyjaznych warunków.

Kiedy najlepiej montować parapety wewnętrzne?
Parapety wewnętrzne montujemy po zakończeniu wszelkich prac związanych z uszczelnieniem połączeń okna i muru od strony pomieszczenia. Później zdania są podzielone i istnieją różne podejścia. Jedni wolą osadzać parapet wewnętrzny przed położeniem tynków, inni z kolei radzą, by robić to później, już po wstępnym wykończeniu ścian.

Zdecydowanie istotniejsze jest, z punktu widzenia jakości, czy zamontowane parapety wewnętrzne zostały prawidłowo wkomponowane pod ościeżnicę okna, a następnie skutecznie zabezpieczone spoiwami. Aktualnie najczęściej montuje się parapety w specjalnym podcięciu wykonanym już na etapie produkcji okna.

Ile powinien wystawać parapet za ścianę?
Zastanawiasz się, czy powinno się montować parapet wewnętrzny równo z oknem? Można odpowiedzieć na to pytanie konkretnie. Otóż przyjmuje się, że parapet wewnętrzny powinien wystawać przynajmniej parę centymetrów poza lico ściany. Dzięki temu ciepłe powietrze będzie lepiej cyrkulowało.

Doświadczeni eksperci budowlani opierają się w takich kwestiach na czysto matematycznych wyliczeniach. Rozpisują odpowiednie parametry według tego, jak wygląda otwór okienny, jak grube są ściany itd. Istotna jest oczywiście odległość od kaloryfera.

Jak szeroki parapet wewnętrzny – ile szerszy parapet od okna
Dzięki temu, że wybór na rynku parapetów jest tak ogromny, możesz właściwie bez większych ograniczeń dobierać materiały i kolory, jakie zastosujesz w konkretnych pomieszczeniach. To szczególnie istotne w przypadku okien w domach i mieszkaniach.

Warto zastanowić się nad poszczególnymi wyborami i niekiedy pójść na kompromis. Pocieszające jest to, że wiele technicznych problemów można zniwelować, słuchając rad ekspertów. Oni bez wątpienia doradzą Ci, ile powinny wystawać parapety zewnętrzne i wewnętrzne. Zastanawiasz się, czy poszerzenie parapetu wewnętrznego jest możliwe? Być może do szerokiego parapetu z estetycznego, ale wrażliwego materiału wystarczy montaż do kilkadziesiąt centymetrów specjalnych wsporników?

Wybór parapetu z konkretnych materiałów
Marzy Ci się parapet kamienny, ale cena wydaje się zbyt wysoka? Rozważ kupienie parapetu z równie efektownych, ale tańszych odpowiedników, na przykład ze zmielonego kwarcu lub konglomeratu, który do złudzenia przypomina kamień. Efektowne i ekonomiczne rozwiązanie.

Mniej wytrzymałe i zdecydowanie bardziej narażone na warunki zewnętrzne, ale też dobrze wyglądające są parapety z drewna klejonego. Bez względu na to, jaki parapet wybierzesz, musisz pamiętać, że nie jest to dodatkowa półka, a element, który będzie integralną częścią budynku.

Czy parapet musi być wpuszczony w ścianę?
Parapet osadzamy w ścianie, w specjalnym podcięciu. Wpuszczenie w ścianę to gwarant stabilności i większej wytrzymałości na ciężar, który spocznie na parapecie. I mowa tu nie tylko o doniczkach z kwiatami, książkach czy pamiątkach z podróży.

Jeśli nad oknem wisi karnisz, z pewnością zdarzy się, że osoba zawieszająca firanki lub zasłony zechce oprzeć się nogą o parapet i przenieść na nią ciężar ciała, by lepiej utrzymać równowagę.

Jak prawidłowo zamontować parapet wewnętrzny?
Nie ma jednej szkoły i nie ma uniwersalnych rozwiązań. W zależności od zastanej sytuacji, można stosować różne metody, aby prawidłowo zamontować parapety. Zanim zabierzesz się do montażu parapetu wewnętrznego lub zewnętrznego, zapytaj specjalisty o wskazówki.

Ważne są natomiast dokładność i odpowiednie przygotowanie. Wnękę okienną trzeba poszerzyć tak, by parapet osadzić w murze i zapewnić całej konstrukcji lepszą stabilność. A powierzchnię pod parapetem wyrównać tak, by nie było tam pustych przestrzeni. To takie zaniedbanie może doprowadzić na przykład do pęknięć parapetu lub gromadzenia się pod parapetem wilgoci. W zależności od materiałów, możesz posłużyć się zaprawą klejową. W przypadku kamieni takie zabezpieczenie najlepiej wykonać z zaprawy cementowej czy masy betonowej.

Montaż parapetu wewnętrznego – co warto wiedzieć
Aby prawidłowo zamontować parapet, trzeba mieć w tym względzie nieco doświadczenia. Montaż parapetów wewnętrznych – podobnie zresztą jak montaż parametrów zewnętrznych –warto oddelegować specjalistom. Nieprawidłowy montaż parapetów to nie tylko kwestie estetyczne. Liczy się osadzenie w odpowiedniej odległości pod ramą okna, prawidłowe wypełnienie, istotny jest też odpowiedni kąt nachylenia. Wszystko po to, by całość przetrwała kolejne lata w świetnej kondycji.

Odpowiednie przygotowanie wnęki okiennej, dobór właściwych materiałów wiążących, takich jak klej montażowy, pianka poliuretanowa, zaprawy. Nawet jest wiesz, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny, nie tak łatwo jest zrobić to samemu.

Co jeszcze? Elementy z kamienia czy konglomeratu warto montować na zaprawę klejową lub klej poliuretanowy. Z kolei marmur ma tendencje do przebarwień, więc tu należy stosować inne środki, na przykład przeźroczysty klej lub zaprawę z białym cementem.

Robisz remont i decydujesz się na montaż parapetu przed odnowieniem ścian? Pamiętaj o folii ochronnej, by uniknąć konieczności czyszczenia go z farby i zaprawy.

Montaż parapetów zewnętrznych i wewnętrznych – dobre praktyki
Zastanawiasz się jak zamontować parapety zewnętrzne? Ile powinny wystawać? Konkretne wymiary pozwalają na obliczenie minimalnych i optymalnych wymiarów parapetu. Znaczenie mają oczywiście różne kwestie. Parapety zewnętrzne i wewnętrzne pełnią różne funkcje, podlegają różnym zjawiskom, dlatego ich wybór uzależnia się od zastanych warunków. Pierwszy z brzegu przykład – planując montaż parapetu zewnętrznego, musisz uwzględnić między innymi warstwę ocieplenia budynku oraz utworzenie bocznych krawędzi. Nie wszyscy też wiedzą, że parapet zewnętrzny ma na spodzie specjalne nacięcie, które powinno znaleźć się w określonej odległości od ściany.

Tak jak parapet wewnętrzny zapewnia w pomieszczeniu odpowiednie warunki, tak samo parapet zewnętrzny odpowiada za prawidłowe odprowadzanie wody. Sprawdź wszystko, zanim podejmiesz decyzję.

Czeka Cię remont lub budowa? Wybór nowego parapetu? Kwestie estetyczne są istotne. Ale warto zaplanować oba parapety w oparciu o solidne informacje dotyczące konstrukcji. Wówczas Twój budynek będzie dobrze chroniony z każdej strony. Masz pytania lub wątpliwości? Chcesz poznać najlepsze rozwiązania i sprawdzić niezawodne parapety? Skontaktuj się z naszymi specjalistami i znajdź swój wymarzony parapet w naszym konfiguratorze.