Blog

Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny?

Michał Brzozowski
21.07.2022 17 min
5/5 - (1 ocena)

Parapet wewnętrzny pełni nie tylko funkcje estetyczne i stanowi dopełnienie wystroju wnętrza. Ma również bardzo praktyczne zadania. Prawidłowo zamontowany będzie chronił przed wilgocią z zewnątrz i wspierał prawidłowe krążenie powietrza w pomieszczeniu. Dlatego ważne jest, aby montować parapety wewnętrzne prawidłowo. Zastanawiasz się jak zamontować parapet? Czy wpuszczać parapet w ścianę? W tym artykule znajdziesz odpowiedź!

Głębokość jest podnoszona zdecydowanie częściej niż szerokość parapetu czy jego grubość. A dopiero dostosowanie wszystkich wymiarów idealnie do pomieszczenia i prawidłowe połączenie z ramą okienną zapewni warunki, dzięki którym unikniesz pękania parapetu, tworzenia się tzw. mostków termicznych, przenikania wilgoci w obręb muru. Jeżeli więc zastanawiasz się o ile wypuścić parapet wewnętrzny, ten artykuł okazać się może dla Ciebie idealny!

Czy parapet wewnętrzny musi wystawać i dlaczego?

To jedno z częstszych pytań, jakie pojawia się podczas wyboru parapetu. Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny? Czy warto oszczędzać na tym, jak bardzo wchodzi w głąb pomieszczenia?

Nawet jeśli pomieszczenie jest niewielkie i liczy się każdy centymetr powierzchni, jeśli wybierasz praktyczne rozwiązania (choćby rolety zamiast firanek), kwestia tego, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny może zaważyć w sposób rzeczywisty na jakości użytkowania przestrzeni. Montując parapet, należy zwrócić uwagę na to, by był idealnie osadzony w otworze okiennym. Warto też, by końce parapetu były umiejscowione w ścianie. Niedzielnym majsterkowiczom może być trudno ustalić, ile powinien wystawać parapet zewnętrzny granitowy, jednakże uważamy, że przy odrobinie wprawy oraz przy wsparciu ekspertów z branży uda się to ustalić.

Prawidłowy montaż parapetów – co to oznacza

Co oznacza w przypadku montażu parapetu oznaczenie „prawidłowe”? Między innymi podstawowe parametry, czyli odległość w cm nad grzejnikiem, ale też właściwe wypełnienie przestrzeni i zabezpieczenie pianką poliuretanową. Ważny jest również dobór szerokości i głębokości. Szczególnie ta druga kwestia łączy się ściśle z późniejszą cyrkulacją powietrza w pomieszczeniu. Sprawdźmy również, o ile będzie wystawać parapet zewnętrzny, aby nie dopuścić do powstawania mostków termicznych oraz deformacji.

Działanie wilgoci będzie miało nie tylko destrukcyjny wpływ na kwestie związane z ogrzewaniem, ale również na same ściany. Przenikająca w głąb ścian wilgoć może doprowadzić do pojawienia się pleśni, a w przypadku na przykład parapetów drewnianych, również do naruszenia ich struktury. Jeżeli chcemy zamontować parapet zewnętrzny, odpowiednia jego ochrona przed nadmiarem wilgoci powinna stać się dla nas priorytetem.

Parapety wewnętrzne jako element wystroju wnętrza

Może się wydawać, że o tym, jak bardzo powinien wystawać parapet wewnętrzny, decydują jedynie osobiste preferencje. Warto jednak zastanowić się nad tym uważniej i zapytać o zdanie doświadczonego eksperta. Wnętrze domu powinno być przytulne i bezpieczne.

Również od wyboru parapetów wewnętrznych oraz ich prawidłowego montażu zależy, czy ciepłe powietrze z grzejników będzie kierowane do wnętrza pomieszczenia. Aby uniknąć straty ciepła i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, należy między innymi zadbać o jakościowy montaż parapetów wewnętrznych. I to bez względu na to, z jakich materiałów są one wykonane. Prawidłowy montaż parapetu zewnętrznego oraz wewnętrznego nie jest tak prosty, jakby mogło się to początkowo wydawać, jednakże nie jest to także zadanie, które przerosłoby zdeterminowanych śmiałków.

Ten etap prac ma związek nie tyle z kwestiami aranżacyjnymi, ile z zadbaniem o bezpieczeństwo i stan bryły budynku. Właśnie na tym etapie decyduje się o jakości funkcjonowania parapetu i okna oraz wpływie na stan substancji w dłuższej perspektywie. Zamontowany parapet ma chronić wnętrze przed przenikaniem wilgoci i tworzeniem w obrębie połączenia parapetu, ściany i okna nieprzyjaznych warunków.

Kiedy najlepiej montować parapety wewnętrzne?

Parapety wewnętrzne montujemy po zakończeniu wszelkich prac związanych z uszczelnieniem połączeń okna i muru od strony pomieszczenia. Później zdania są podzielone i istnieją różne podejścia. Jedni wolą osadzać parapet wewnętrzny przed położeniem tynków, inni z kolei radzą, by robić to później, już po wstępnym wykończeniu ścian. Pamiętajmy także, że parapety zewnętrzne powinny wystawać na odpowiednią długość – podobnie jak ma miejsce sytuacja z ich odpowiednikami wewnętrznymi. Nie powinniśmy pod żadnym pozorem zaniedbywać tego aspektu.

Zdecydowanie istotniejsze jest, z punktu widzenia jakości, czy zamontowane parapety wewnętrzne zostały prawidłowo wkomponowane pod ościeżnicę okna, a następnie skutecznie zabezpieczone spoiwami. Aktualnie najczęściej montuje się parapety w specjalnym podcięciu wykonanym już na etapie produkcji okna.

Ile powinien wystawać parapet za ścianę?

Zastanawiasz się, czy powinno się montować parapet wewnętrzny równo z oknem? Można odpowiedzieć na to pytanie konkretnie. Otóż przyjmuje się, że parapet wewnętrzny powinien wystawać przynajmniej parę centymetrów poza lico ściany. Dzięki temu ciepłe powietrze będzie lepiej cyrkulowało.

Doświadczeni eksperci budowlani opierają się w takich kwestiach na czysto matematycznych wyliczeniach. Rozpisują odpowiednie parametry według tego, jak wygląda otwór okienny, jak grube są ściany itd. Istotna jest oczywiście odległość od kaloryfera.

Jak szeroki parapet wewnętrzny – ile szerszy parapet od okna

Dzięki temu, że wybór na rynku parapetów jest tak ogromny, możesz właściwie bez większych ograniczeń dobierać materiały i kolory, jakie zastosujesz w konkretnych pomieszczeniach. To szczególnie istotne w przypadku okien w domach i mieszkaniach. Jeżeli wcześniej będziemy montować parapety zewnętrzne, z pewnością pojawi się nam już wstępny pogląd, jakimi cechami się kierować.

Warto zastanowić się nad poszczególnymi wyborami i niekiedy pójść na kompromis. Pocieszające jest to, że wiele technicznych problemów można zniwelować, słuchając rad ekspertów. Oni bez wątpienia doradzą Ci, ile powinny wystawać parapety zewnętrzne i wewnętrzne. Zastanawiasz się, czy poszerzenie parapetu wewnętrznego jest możliwe? Być może do szerokiego parapetu z estetycznego, ale wrażliwego materiału wystarczy montaż do kilkadziesiąt centymetrów specjalnych wsporników?

Wybór parapetu z konkretnych materiałów

Marzy Ci się parapet kamienny, ale cena wydaje się zbyt wysoka? Rozważ kupienie parapetu z równie efektownych, ale tańszych odpowiedników, na przykład ze zmielonego kwarcu lub konglomeratu, który do złudzenia przypomina kamień. Efektowne i ekonomiczne rozwiązanie.

Mniej wytrzymałe i zdecydowanie bardziej narażone na warunki zewnętrzne, ale też dobrze wyglądające są parapety z drewna klejonego. Bez względu na to, jaki parapet wybierzesz, musisz pamiętać, że nie jest to dodatkowa półka, a element, który będzie integralną częścią budynku. Ważne jest, aby był prawidłowo dobrany parapet wewnętrzny. To zapewni, że jego funkcja będzie spełniona.

Czy parapet musi być wpuszczony w ścianę?

Parapet osadzamy w ścianie, w specjalnym podcięciu. Wpuszczenie w ścianę to gwarant stabilności i większej wytrzymałości na ciężar, który spocznie na parapecie. I mowa tu nie tylko o doniczkach z kwiatami, książkach czy pamiątkach z podróży.

Jeśli nad oknem wisi karnisz, z pewnością zdarzy się, że osoba zawieszająca firanki lub zasłony zechce oprzeć się nogą o parapet i przenieść na nią ciężar ciała, by lepiej utrzymać równowagę. Podobnie jak przy montażu parapetu zewnętrznego, tak i tutaj pamiętajmy o właściwym wypuszczeniu oraz zadbaniu o brak ewentualnych mostków termicznych. Warto zapewnić dodatkowe ocieplenie parapetu wewnętrznego.

Jak prawidłowo zamontować parapet wewnętrzny?

Nie ma jednej szkoły i nie ma uniwersalnych rozwiązań. W zależności od zastanej sytuacji, można stosować różne metody, aby prawidłowo zamontować parapety. Zanim zabierzesz się do montażu parapetu wewnętrznego lub zewnętrznego, zapytaj specjalisty o wskazówki.

Ważne są natomiast dokładność i odpowiednie przygotowanie. Wnękę okienną trzeba poszerzyć tak, by parapet osadzić w murze i zapewnić całej konstrukcji lepszą stabilność. A powierzchnię pod parapetem wyrównać tak, by nie było tam pustych przestrzeni. To takie zaniedbanie może doprowadzić na przykład do pęknięć parapetu lub gromadzenia się pod parapetem wilgoci. W zależności od materiałów, możesz posłużyć się zaprawą klejową. W przypadku kamieni takie zabezpieczenie najlepiej wykonać z zaprawy cementowej czy masy betonowej.

Montaż parapetu wewnętrznego – co warto wiedzieć

Aby prawidłowo zamontować parapet, trzeba mieć w tym względzie nieco doświadczenia. Montaż parapetów wewnętrznych – podobnie zresztą jak montaż parametrów zewnętrznych –warto oddelegować specjalistom. Nieprawidłowy montaż parapetów to nie tylko kwestie estetyczne. Liczy się osadzenie w odpowiedniej odległości pod ramą okna, prawidłowe wypełnienie, istotny jest też odpowiedni kąt nachylenia. Wszystko po to, by całość przetrwała kolejne lata w świetnej kondycji.

Odpowiednie przygotowanie wnęki okiennej, dobór właściwych materiałów wiążących, takich jak klej montażowy, pianka poliuretanowa, zaprawy. Nawet jest wiesz, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny, nie tak łatwo jest zrobić to samemu.

Co jeszcze? Elementy z kamienia czy konglomeratu warto montować na zaprawę klejową lub klej poliuretanowy. Z kolei marmur ma tendencje do przebarwień, więc tu należy stosować inne środki, na przykład przeźroczysty klej lub zaprawę z białym cementem.

Robisz remont i decydujesz się na montaż parapetu przed odnowieniem ścian? Pamiętaj o folii ochronnej, by uniknąć konieczności czyszczenia go z farby i zaprawy.

Wielu właścicieli mieszkań i biur zastanawia się czym uszczelnić parapet zewnętrzny i ile wpuścić parapet w ścianę. Są to aspekty niezwykle istotne, jako że bezpośrednio wpływać będą one na funkcjonalność takiego produktu. Nie powinna więc dziwić, że znaczna ilość zapytań na forach tematycznych jest o to, jak ocieplić parapet wewnętrzny. Warto bowiem wiedzieć, że wadliwie zamontowana końcówka parapetu może sprawić, że nie będzie on odpowiednio odprowadzał wody oraz gromadzić się będą na nim zanieczyszczenia, uszczelniamy i ocieplamy od spodu parapetu. Prawidłowo zamontowana końcówka parapetu pozwoli nam tych problemów uniknąć. Jeżeli wyposażymy się w wyroby z górnej półki, to może być pod tynkiem widoczna warstwa termoizolacji. W przypadku niektórych produktów wzrok przyciągać może zatynkowana końcówka parapetu, jednakże nie musimy się w takim przypadku obawiać, że będzie ona wywierać nadmierny nacisk na ramie okna. Ocieplenie parapetu wewnętrznego pozoli na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Montaż parapetów zewnętrznych i wewnętrznych – dobre praktyki

Zastanawiasz się jak zamontować parapety zewnętrzne? Ile powinny wystawać? Konkretne wymiary pozwalają na obliczenie minimalnych i optymalnych wymiarów parapetu. Znaczenie mają oczywiście różne kwestie. Parapety zewnętrzne i wewnętrzne pełnią różne funkcje, podlegają różnym zjawiskom, dlatego ich wybór uzależnia się od zastanych warunków. Pierwszy z brzegu przykład – planując montaż parapetu zewnętrznego, musisz uwzględnić między innymi warstwę ocieplenia budynku oraz utworzenie bocznych krawędzi. Nie wszyscy też wiedzą, że parapet zewnętrzny ma na spodzie specjalne nacięcie, które powinno znaleźć się w określonej odległości od ściany. Teraz już wiesz jak montować parapety wewnętrzne.

Tak jak parapet wewnętrzny zapewnia w pomieszczeniu odpowiednie warunki, tak samo parapet zewnętrzny odpowiada za prawidłowe odprowadzanie wody. Sprawdź wszystko, zanim podejmiesz decyzję.

Czeka Cię remont lub budowa? Wybór nowego parapetu? Kwestie estetyczne są istotne. Ale warto zaplanować oba parapety w oparciu o solidne informacje dotyczące konstrukcji. Wówczas Twój budynek będzie dobrze chroniony z każdej strony. Masz pytania lub wątpliwości? Chcesz poznać najlepsze rozwiązania i sprawdzić niezawodne parapety? Skontaktuj się z naszymi specjalistami i znajdź swój wymarzony parapet w naszym konfiguratorze.

Jaki kamień naturalny wybrać na parapet? Jakie parapety wewnętrzne do ciemnych okien wybrać? Szczegóły dostępne na naszym blogu.

Polecane artykuły na blogu:

Sprawdź również ofertę:

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Parapety z funkcją dodatkową: pomysły na praktyczne wykorzystanie przestrzeni

Parapety to nie tylko elementy architektoniczne, które dodają estetyki naszym wnętrzom W małych mieszkaniach mogą stać się prawdziwymi perełkami o szerokim zakresie zastosowań Jak zatem przekształcić zwykły parapet w coś więcej Oto kilka pomysłów, które mogą Cię...

Double Digital
29.08.2024 6 min

Jak wybrać idealny parapet do stylu wnętrza?

Wybór odpowiedniego parapetu wewnętrznego to kluczowy element aranżacji wnętrza Parapet nie tylko pełni funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną, stanowiąc istotny akcent każdego pomieszczenia Odpowiednio dobrany wewnętrzny parapet może podkreślić styl wnętrza, dodać mu...

Double Digital
29.08.2024 6 min

Jak dbać o parapety? Poradnik czyszczenia i konserwacji

Nowoczesne parapety na wymiar bardzo często powstają z kamienia naturalnego lub spieków czy konglomeratów Nie brakuje też przystępniejszych cenowo rozwiązań, takich jak parapety z drewna lub płyt MDF Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, każdy z nich będzie wymagał...

Double Digital
25.07.2024 7 min