Blog

Jak zamontować parapet wewnętrzny?

Michał Brzozowski
28.07.2022 14 min
Oceń ten post

Prawidłowo zamontowany parapet ma znaczenie nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim praktycznych. Równie istotne dla bryły budynku jest to, by z zachowaniem wszelkich zasad zamontować parapet zewnętrzny, jak i wewnętrzny.

To może zaważyć na prawidłowej cyrkulacji powietrza oraz ograniczyć niekorzystne działanie wilgoci.

Wybór konkretnego parapetu nie ma znaczenia, ale to, jak sprawnie i poprawnie zostanie zamontowany – już owszem. Nie warto podejmować decyzji o samodzielnym montażu zbyt pochopnie, zwłaszcza bez doświadczenia w tym zakresie.

Ale warto poznać kilka zasad i porad również po to, by zastanowić się uprzednio, jak ma być zamontowany konkretny parapet. Również jakie ma mieć wymiary i jak to wpłynie na pomieszczenie.

Z tekstu dowiesz się między innymi:

Kiedy w trakcie budowy lub remontu wykonywać montaż parapetu wewnętrznego.

Czy montaż parapetów wewnętrznych z różnych materiałów różni się od siebie.

Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny.

Z użyciem jakich spoiw montować parapety wewnętrzne.

Dlaczego prawidłowy montaż parapetu wewnętrznego jest tak istotny?

Wnętrze domu trudno wyobrazić sobie bez parapetów. Parapet drewniany kojarzy się z przytulnością, kamienny dodaje pomieszczeniu elegancji. Obecnie nawet ten wykonany z tworzywa sztucznego nie musi dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wyglądać źle. Oczywiście osobną miarą jest trwałość.

Szczególnie od czasu, gdy na rynku pojawiła się szeroka oferta parapetów wewnętrznych, duży wybór materiałów i kolorów, parapet wewnętrzny pełni również funkcję dekoracji. Coraz częściej nie jest zasłaniany przez firanki, ukryty za nimi. Warto wiedzieć czym przykleić parapet drewniany.

Parapety wewnętrzne – trendy i ponadczasowe rozwiązania

Parapety kamienne, szczególnie parapety granitowe są stosunkowo drogie, ale też najtrwalsze i na to zwracają uwagę klienci zamawiający parapety wewnętrzne do domów i firm.

Podobnie rzecz ma się na przykład w przypadku okien z ciemnymi ramami – właściwy parapet jest dopełnieniem formy, pomysłu, idealnym wykończeniem całości konstrukcji. Całość jest przemyślana i stanowi ważny element dekoracyjny.

Montaż parapetów wewnętrznych – raz na wiele lat

Wymianę parapetu organizujemy w budynkach rzadko bez specjalnych wskazań. Zazwyczaj w czasie dużych remontów, wymiany okien, termoizolacji. Wewnętrzne parapety zmieniamy właściwie jeszcze rzadziej.

Wybierając trwały materiał oraz w miarę uniwersalny kolor dobrze łączący się z charakterem wnętrza, być może sprawisz, że konkretny parapet przetrwa w tym miejscu kilka dziesięcioleci. Duże znaczenie ma tu oczywiście jego prawidłowa instalacja.

Prawidłowy montaż parapetu a bezpieczeństwo bryły budynku

To dzięki prawidłowo zamontowanemu parapetowi wewnętrznemu dbamy o stan budynku. To właśnie ten element powstrzymuje straty ciepła. Stopień skuteczności nie zależy od rodzaju parapetu, ale od tego, czy parapet jest prawidłowo osadzony i zabezpieczony. Rodzaj materiału utożsamiamy z trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne.

Nawet jeśli ceny niektórych materiałów są zbyt wysokie, można poszukać alternatywnych, a wciąż atrakcyjnych wizualnie rozwiązań. Świetnym przykładem jest konglomerat, który do złudzenia przypomina kamień. Sprawdź czym przykleić parapet z konglomeratu.

Na co ma wpływ montaż parapetu wewnętrznego?

Później, po wyborze materiału, pojawiają się kolejne, bardzo istotne pytania. Między innymi o to, jak daleko poza obręb muru musi wystawać parapet, jak wysoko nad kaloryferem powinien być osadzony, by ciepłe powietrze odpowiednio przemieszczało się do wnętrza pomieszczenia.

Choć wydaje się, że sam parapet nie zajmuje wiele miejsca, odgrywa w procesie termoizolacji i cyrkulacji powietrza niezwykle ważną rolę.

Izolacja od wilgoci jest dość oczywistym aspektem. Natomiast w kwestii dotyczącej obiegu powietrza warto przywołać konkretne wyliczenia.

W jakiej odległości od grzejnika montować parapet?

Określono nawet optymalne odległości, które decydują o tym, jak bardzo parapet powinien wystawać.

Otóż najkorzystniej jest, gdy odległość pomiędzy grzejnikiem a parapetem wynosi nie mniej niż 10 i nie więcej niż 20 cm. Wówczas całkowicie przysłaniający grzejnik parapet pomaga kierować ciepłe powietrze do wnętrza.

Jak prawidłowo zamontować parapet wewnętrzny?

Sam proces montażu parapetów wewnętrznych z różnych materiałów przebiega mniej więcej tak samo w każdym z przypadków. Oczywiście, w zależności od rozmiarów i ciężaru parapetów praca ta może być utrudniona. Należy też zwrócić uwagę na rodzaje kleju.

Część decyzji dotyczących tego, jak finalnie będzie wyglądał parapet osadzony pod konkretnym oknem musisz podjąć już na etapie jego wyboru, opomiarowania i zakupu. Weź pod uwagę odległość od kaloryfera – w zależności od tego dba się o odpowiednie wysunięcie parapetu poza lico ściany.

Jak szeroki parapet wewnętrzny wybrać?

Ważne jest też to, czy boki parapetu mają być wpuszczone w ścianę. Ościeżnicę okna należy dokładnie wymierzyć i porównać z rozmiarami parapetu, który chcesz zamówić. Szczelinę pomiędzy murem a oknem dopasować do grubości parapetu, który montujesz – skuć warstwę muru lub uzupełnić ją za pomocą zaprawy cementowej.

Nowy parapet od strony pomieszczenia umieszcza się na murze wnęki okiennej i wsuwa w specjalne podcięcie pod ramą okna (lub w specjalnie wyprofilowane w niej miejsce). Wcześniej w podcięciu powinien znaleźć się klej. Zdarza się, że trzeba wówczas zaklinować parapet za pomocą specjalnych podpórek, aby odpowiednio go ustawić.

Montaż parapetu – wnęka okienna i poziomowanie

Liczy się przede wszystkim dobre przygotowanie wnęki okiennej, oczyszczenie jej z wszelkich pyłów, aby zamontowany parapet był stabilny. Brud zmniejsza przyczepność spoiw i destrukcyjnie wpływa na zaprawę, dlatego tak ważne jest, by pozbyć się wszelkiego kurzu.

Na tym etapie trzeba zadbać o odpowiedni kąt nachylenia. Spad powinien wynosić około 2% w stronę otworu okiennego. Gdy wszystko jest ustawione i sprawdzone w wykorzystaniem poziomicy, można szczeliny zacząć wypełniać pianką montażową lub innym typem wypełnienia..

Na co najlepiej przykleić parapet?

Parapety drewniane, z tworzyw sztucznych czy konglomeratu najlepiej montować, wykorzystując specjalny klej, przeznaczony do konkretnych materiałów, dopasowany do nich właściwościami.

Klej montażowy przyda się do wszystkich rodzajów parapetów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku parapetu z marmuru klej montażowy musi być przeźroczysty, bo akurat ten kamień niekiedy się odbarwia.

Jakie spoiwa i wypełnienia wybrać do montowania parapetu?

Przestrzeń między osadzonym pod ramą okienną parapetem a pozostałymi częściami konstrukcji wypełnisz pianką montażową (na przykład pianką poliuretanową) lub zaprawą. Wystające elementy należy przyciąć do lica ściany.

Ubytki znakomicie pokryje szpachla gipsowa. To kwestia estetyczna, ale przede wszystkim praktyczna. Gładkie powierzchnie nie są narażone na powstawanie luk, na przykład na wykruszanie z powodu zahaczenia, a ich struktura jest trwalsza. Teraz już wiesz jak montować parapety wewnętrzne!

Czy parapet musi być wpuszczony w ścianę?

Wpuszczenie parapetu wewnętrznego w ścianę nie jest konieczne, ale z pewnością ustabilizuje go. Końce parapetu spoczywają w otworach specjalnie do tego przygotowanych, również oczyszczonych z kurzu i pyłu.

Montaż parapetów wewnętrznych z tym krokiem wymaga niekiedy specjalnego przygotowania otworów, ale zdecydowanie warto osadzić parapet w ten sposób. Zyska na stabilności.

Co zrobić, by parapet był bardziej stabilny?

Jeżeli parapet jest długi, gruby lub ciężki – albo bardzo wystający poza ścianę, warto też pomyśleć o dodatkowych montowanych pod parapetem wspornikach. Jeśli masz wrażenie, że Twój projekt odbiega od standardów, warto zapytać eksperta, choćby w sklepie, w którym konfigurujesz swoje zamówienie. Niekiedy do konkretnych materiałów lub parametrów dedykowane są specjalne rozwiązania – znane głównie specjalistom w branży.

Oczywiście bezwzględnie należy zadbać o to, by osadzenie parapetu nastąpiło z dbałością o porządek we wnęce, w której jest montowany – tak, jak zostało to podkreślone powyżej.

Co pod parapet wewnętrzny?

Dobór odpowiednich spoiw i wypełniaczy jest bardzo ważny, dlatego warto przy ich zakupie zatrzymać się chwilę dłużej i upewnić, że wybierasz odpowiednie specyfiki. O ile do lżejszych parapetów możesz zastosować piankę PUR lub klej montażowy, o tyle do tych kamiennych warto już zastosować zaprawę klejową, aby dobrze je ustabilizować.

Kiedy zakłada się parapety wewnętrzne?

Montować parapet przed czy po wstępnym wykończeniu ścian? Zdania są podzielone, a szkoły różne. Montaż parapetów wewnętrznych przed położeniem tynków ma sens, ale warto wówczas mieć pod ręką folię ochronną, by skutecznie zabezpieczyć parapety przed zabrudzeniami w czasie kolejnych prac.

Dotyczy to nie tylko parapetów drewnianych, ale również z tworzyw i kamiennych – doczyszczenie ich z zaprawy czy kleju, a nawet farby może nie być wcale łatwe.

Montaż parapetu wewnętrznego – co warto wiedzieć?

Jeśli nie korzystasz z usług eksperta i montaż parapetu chcesz wykonać samodzielnie, zweryfikuj, czy masz wszystkie niezbędne narzędzia i odpowiednie materiały. Chodzi głównie o właściwe spoiwa – pasujące do konkretnych rodzajów parapetów.

Nie wystarczy pierwszy lepszy klej poliuretanowy, sprawdź czy będzie właściwy, by osadzić parapety z drewna klejonego lub konglomeratu (czyli specjalnej mieszanki wykonanej na przykład ze zmielonego kwarcu i żywic). Przygotuj też zaprawę cementową, kliny, młotek, poziomicę, nóż do cięcia nadmiaru pianki.

Czy osadzenie parapetu jest trudne?

Dla osoby, która nigdy wcześniej nie instalowała parapetu, cały proces może okazać się kłopotliwy. Wymiary parapetu, niezbędne sprzęty, materiały potrzebne do montażu parapetu, takie jak pianka poliuretanowa czy cement.

W przypadku montażu parapetu marmurowego nie możesz użyć dowolnych materiałów, lepiej wykorzystać zaprawę z białym cementem.

Czy trudność stopniuje się w zależności od tego, jaki parapet trzeba osadzić w podcięciu wykonanym pod ramą okna? Praktyka pokazuje, że tak.

Trzeba brać pod uwagę wszystko, w tym parametry takie jak szerokość parapetu, jego ciężar. Również to, czy w otworze okiennym należy wykonać dodatkowe nacięcia na boki parapetu.

Chcesz zasięgnąć rady eksperta w doborze parapetów? Sprawdź nasz konfigurator i sprawdź ofertę wysokiej jakości produktów. W razie pytań, skorzystaj z formularza kontaktowego.

Polecane artykuły na blogu:

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Z czego parapet na balkon?

Balkony są jednym z najbardziej eksponowanych elementów budynku Wystawione na działanie deszczu, wiatru, śniegu czy słońca, muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne Nie tylko podłoga czy balustrada, ale również parapet odgrywa ważną rolę w zabezpieczaniu balkonu Wybierając...

Michał Brzozowski
31.08.2023 4 min

Jakie parapety wewnętrzne do domu?

Różnorodność parapetów wewnętrznych jest ogromna Jak wiadomo, podczas aranżacji pomieszczeń głównym celem jest to, aby każdy detal był idealnie dopracowany Takimi elementami są z pewnością parapety wewnętrzne wykonane z kamienia, konglomeratu lub parapety wewnętrzne drewniane...

Michał Brzozowski
23.08.2023 4 min

Czym zabezpieczyć ciepły parapet?

System ciepłych parapetów nieprzerwanie zyskuje na popularności poprzez oszczędność oraz ograniczone straty ciepła, ze względu na swoje właściwości izolacyjne Połączenie ciepłego parapetu z murem to bardzo ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek, jak zrobić to dobrze Ciepły parapet ma na...

Michał Brzozowski
22.08.2023 4 min