X

CYBER MONDAY

-10%

Kod rabatowy: ESM10

TYLKO DZISIAJ

DARMOWA DOSTAWA

Zewnętrzny parapet to istotny element każdego budynku. Gdyby nie był potrzebny, z pewnością ludzie by go nie stosowali. Jednak doświadczenie pokazuje, że każdy inwestor decyduje się na jego zamontowanie. Kwestią sporną jest jedynie materiał oraz sposób montażu parapetów. Zastanawiasz się jak wstawić parapet? Przeczytaj artykuł.

Spis treści

Parapet z granitu – zalety i wady

Jaki kamień na parapety zewnętrzne?

Kiedy warto zamontować parapet zewnętrzny?

Ile powinien wystawać parapet zewnętrzny?

Jak montuje się parapety zewnętrzne?

Co przygotować do montażu parapetów kamiennych?

Montaż parapetów zewnętrznych krok po kroku

Na co przykleić parapet granitowy?

Podsumowanie

Parapet z granitu – zalety i wady

Parapet kamienny to rozwiązanie, które ma zarówno zalety, jak i wady. Przede wszystkim, zewnętrzny parapet kamienny nie wypacza się, nie jest nadwrażliwy na działanie czynników atmosferycznych, takich jak ostre słońce, deszcz, śnieg czy mróz, a ponadto jest odporny na oddziaływanie typowo mechaniczne. Nie ściera się łatwo, jest odporny na zarysowania oraz uderzenia. Granit to materiał idealny na parapety. Z drugiej zaś strony, parapet z kamienia naturalnego jest dość ciężki i podczas nieostrożnego montażu można zrobić sobie krzywdę lub ukruszyć kamień.

Jaki kamień na parapety zewnętrzne?

Zastanawiasz się, na jakie kamienne parapety postawić? Otóż, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kamieni naturalnych, z których można stworzyć doskonałe parapety zewnętrzne, jak i parapety wewnętrzne, dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Przez wzgląd na swoją trwałość oraz popularność, królują:

 • parapety granitowe,
 • parapety marmurowe,
 • parapety z piaskowca,
 • parapety z trawertynu.

Kiedy warto zamontować parapet zewnętrzny?

Montaż parapetu zewnętrznego powinien nastąpić pod sam koniec wykańczania elewacji. W ten sposób nie uszkodzimy kamienia tynkiem, nie ubrudzimy klejem czy farbą. Zewnętrzny parapet jest bardzo potrzebny, ponieważ chroni elewację pod sobą przed wilgocią i szkodliwym działaniem wody.

Ile powinien wystawać parapet zewnętrzny?

Przed montażem parapetów zewnętrznych w myślach pojawiają się przeróżne pytania. Jednym z nich jest to, ile powinien wystawać kamień względem wnęki okiennej. Specjaliści w tym temacie zalecają, aby parapet kamienny wystawał ok. 3-4 cm poza obrys muru. Taki zabieg sprawia, że woda opadowa nie będzie zalewała elewacji. Koniecznie odsuń również parapet na parę cm od wnęki okiennej w bok.

Jak montuje się parapety zewnętrzne?

Jeśli chcesz dobrze zamontować parapet kamienny, koniecznie zwróć uwagę na kolejność działań. I nie chodzi tutaj jedynie o kroki w montażu, ale również kiedy go rozpocząć. Lepiej jest zdecydować się na montaż przed tynkowaniem, ponieważ wtedy nie uszkodzimy elewacji. Kamienny parapet wymaga specjalnych preparatów. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku klej do kamienia. W przypadku, kiedy chcesz wykończyć połączenie ściany z parapetem, musisz zabezpieczyć ścianę taśmą rozprężną. Oto krok po kroku jak wykonać montaż parapetów granitowych na piankę.

Co przygotować do montażu parapetów kamiennych?

Samodzielny montaż zewnętrznego wymaga od Ciebie dokładnego przygotowania. Poza przygotowanym kamieniem, koniecznie wyposaż się w:

 • ołówek,
 • poziomicę,
 • silikon,
 • szlifierkę kątową,
 • piankę montażową,
 • klej poliuretanowy,
 • zaprawę cementową i pacę,
 • kliny,
 • młotek.

Sporo rzeczy na pewno posiadasz u siebie w domu. Jeśli jednak musisz sporo rzeczy kupić, lepiej jest postawić na montaż przez wykwalifikowaną ekipę, niż montować parapety granitowe samodzielnie.

Montaż parapetów zewnętrznych krok po kroku

Montaż parapetu warto rozpocząć od zmierzenia okna. Końce parapetów będą zamontowane w ścianie, dlatego do wymiarów wnęki okiennej należy dodać ok. 6 cm. Kolejnym krokiem jest dopasowanie wymiarów szczeliny do parametrów kamienia, czyli jego wysokości. Może się okazać, że trzeba będzie nieco podkuć ścianę, zanim zamontuje się parapet. Trzecim krokiem jest wykonanie podcięcia w ościeżu. Nie możesz ominąć tej czynności, ponieważ ona pozwala na stabilne osadzenie parapetu. Dodatkowo, ta czynność zagwarantuje, że parapet nie będzie się chwiał. Kolejnym krokiem jest klejenie parapetu. Substancję należy rozprowadzić po obydwu powierzchniach – na kamieniu oraz wnęce – a następnie odpowiednio położyć parapet w tym miejscu, w którym ma pozostać już na zawsze. Możesz wesprzeć się klinami, które pozwolą na utrzymanie parapetu w miejscu przed związaniem. Młotek gumowy pozwoli na wypoziomowanie parapetu. Ostatni krok to wykończenie – po wyschnięciu należy usunąć wszelkie niedoskonałości, resztki substancji, a powstałe luki wypełnić pianką.

Na co przykleić parapet granitowy?

Jeśli zastanawiasz się, na co przykleić granitowy parapet, odpowiedź jest bardzo prosta – na poliuretan. Jest to bardzo dobry preparat, który utrzyma parapet na swoim miejscu przez wiele lat.

Podsumowanie

Montaż parapetu zewnętrznego nie jest skomplikowany – wystarczy mieć pod ręką potrzebne narzędzia oraz trzymać się kilku ważnych zasad. Z pewnością wystarczy, kiedy poświęcisz trochę swojego czasu, by parapety zewnętrzne znalazły się na swoim miejscu, a elewacja na pewno na tym zyska. Teraz już wiesz, jak wstawić parapet. Z naszego bloga dowiesz się, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny.