Blog

Jak zamontować parapet zewnętrzny z granitu?

Michał Brzozowski
29.09.2022 7 min
2/5 - (4 ocena)

Zewnętrzny parapet to istotny element każdego budynku. Gdyby nie był potrzebny, z pewnością ludzie by go nie stosowali. Jednak doświadczenie pokazuje, że każdy inwestor decyduje się na jego zamontowanie. Kwestią sporną jest jedynie materiał oraz sposób montażu parapetów. Zastanawiasz się jak wstawić parapet? Przeczytaj artykuł.

Parapet z granitu – zalety i wady

Parapet kamienny to rozwiązanie, które ma zarówno zalety, jak i wady. Przede wszystkim, zewnętrzny parapet kamienny nie wypacza się, nie jest nadwrażliwy na działanie czynników atmosferycznych, takich jak ostre słońce, deszcz, śnieg czy mróz, a ponadto jest odporny na oddziaływanie typowo mechaniczne. Nie ściera się łatwo, jest odporny na zarysowania oraz uderzenia. Granit to materiał idealny na parapety. Z drugiej zaś strony, parapet z kamienia naturalnego jest dość ciężki i podczas nieostrożnego montażu można zrobić sobie krzywdę lub ukruszyć kamień.

Jaki kamień na parapety zewnętrzne?

Zastanawiasz się, na jakie kamienne parapety postawić? Otóż, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kamieni naturalnych, z których można stworzyć doskonałe parapety zewnętrzne, jak i parapety wewnętrzne, dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Przez wzgląd na swoją trwałość oraz popularność, królują:

  • parapety granitowe,
  • parapety marmurowe,
  • parapety z piaskowca,
  • parapety z trawertynu.

Kiedy warto zamontować parapet zewnętrzny?

Montaż parapetu zewnętrznego powinien nastąpić pod sam koniec wykańczania elewacji. W ten sposób nie uszkodzimy kamienia tynkiem, nie ubrudzimy klejem czy farbą. Zewnętrzny parapet jest bardzo potrzebny, ponieważ chroni elewację pod sobą przed wilgocią i szkodliwym działaniem wody.

Ile powinien wystawać parapet zewnętrzny?

Przed montażem parapetów zewnętrznych w myślach pojawiają się przeróżne pytania. Jednym z nich jest to, ile powinien wystawać kamień względem wnęki okiennej. Specjaliści w tym temacie zalecają, aby parapet kamienny wystawał ok. 3-4 cm poza obrys muru. Taki zabieg sprawia, że woda opadowa nie będzie zalewała elewacji. Koniecznie odsuń również parapet wewnętrzny na parę cm od wnęki okiennej w bok.

Jak montuje się parapety zewnętrzne?

Jeśli chcesz dobrze zamontować parapet kamienny, koniecznie zwróć uwagę na kolejność działań. I nie chodzi tutaj jedynie o kroki w montażu, ale również kiedy go rozpocząć. Lepiej jest zdecydować się na montaż przed tynkowaniem, ponieważ wtedy nie uszkodzimy elewacji. Kamienny parapet wymaga specjalnych preparatów. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku klej do kamienia. W przypadku, kiedy chcesz wykończyć połączenie ściany z parapetem, musisz zabezpieczyć ścianę taśmą rozprężną. Oto krok po kroku jak wykonać montaż parapetów granitowych na piankę.

Co przygotować do montażu parapetów kamiennych?

Samodzielny montaż zewnętrznego wymaga od Ciebie dokładnego przygotowania. Poza przygotowanym kamieniem, koniecznie wyposaż się w:

  • ołówek,
  • poziomicę,
  • silikon,
  • szlifierkę kątową,
  • piankę montażową,
  • klej poliuretanowy,
  • zaprawę cementową i pacę,
  • kliny,
  • młotek.

Sporo rzeczy na pewno posiadasz u siebie w domu. Jeśli jednak musisz sporo rzeczy kupić, lepiej jest postawić na montaż przez wykwalifikowaną ekipę, niż montować parapety granitowe samodzielnie.

Montaż parapetów zewnętrznych krok po kroku

Montaż parapetu warto rozpocząć od zmierzenia okna. Końce parapetów będą zamontowane w ścianie, dlatego do wymiarów wnęki okiennej należy dodać ok. 6 cm. Kolejnym krokiem jest dopasowanie wymiarów szczeliny do parametrów kamienia, czyli jego wysokości. Może się okazać, że trzeba będzie nieco podkuć ścianę, zanim zamontuje się parapet.

Trzecim krokiem jest wykonanie podcięcia w ościeżu. Nie możesz ominąć tej czynności, ponieważ ona pozwala na stabilne osadzenie parapetu. Dodatkowo, ta czynność zagwarantuje, że parapet nie będzie się chwiał. Kolejnym krokiem jest klejenie parapetu. Substancję należy rozprowadzić po obydwu powierzchniach – na kamieniu oraz wnęce – a następnie odpowiednio położyć parapet w tym miejscu, w którym ma pozostać już na zawsze.

Możesz wesprzeć się klinami, które pozwolą na utrzymanie parapetu w miejscu przed związaniem. Młotek gumowy pozwoli na wypoziomowanie parapetu. Ostatni krok to wykończenie – po wyschnięciu należy usunąć wszelkie niedoskonałości, resztki substancji, a powstałe luki wypełnić, idealna będzie do tego pianka do montażu parapetów.

Na co przykleić parapet granitowy?

Jeśli zastanawiasz się, na co przykleić granitowy parapet, odpowiedź jest bardzo prosta – na poliuretan. Jest to bardzo dobry preparat, który utrzyma parapet na swoim miejscu przez wiele lat.

Jak zamontować parapet wewnętrzny i czym obrobić parapety wewnętrzne?

W przypadku parapetów wykonanych z marmuru, granitu lub innych naturalnych kamieni, popularnym wyborem jest polerowanie powierzchni. Polerowane kamienne parapety wewnętrzne prezentują się elegancko i dodają charakteru wnętrzu. Proces polega na szlifowaniu i wygładzaniu powierzchni kamienia, a następnie na nałożeniu odpowiednich środków ochronnych, aby zapewnić długotrwałą ochronę przed plamami i uszkodzeniami.

Podsumowanie

Montaż parapetu zewnętrznego nie jest skomplikowany – wystarczy mieć pod ręką potrzebne narzędzia oraz trzymać się kilku ważnych zasad. Z pewnością wystarczy, kiedy poświęcisz trochę swojego czasu, by parapety zewnętrzne znalazły się na swoim miejscu, a elewacja na pewno na tym zyska. Teraz już wiesz, jak wstawić parapet. Z naszego bloga dowiesz się, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny. Teraz montaż parapetów wewnętrznych nie ma już tajemnic.

Może zainteresuje Cię oferta:

Polecane artykuły na blogu:

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Z czego parapet na balkon?

Balkony są jednym z najbardziej eksponowanych elementów budynku Wystawione na działanie deszczu, wiatru, śniegu czy słońca, muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne Nie tylko podłoga czy balustrada, ale również parapet odgrywa ważną rolę w zabezpieczaniu balkonu Wybierając...

Michał Brzozowski
31.08.2023 4 min

Jakie parapety wewnętrzne do domu?

Różnorodność parapetów wewnętrznych jest ogromna Jak wiadomo, podczas aranżacji pomieszczeń głównym celem jest to, aby każdy detal był idealnie dopracowany Takimi elementami są z pewnością parapety wewnętrzne wykonane z kamienia, konglomeratu lub parapety wewnętrzne drewniane...

Michał Brzozowski
23.08.2023 4 min

Czym zabezpieczyć ciepły parapet?

System ciepłych parapetów nieprzerwanie zyskuje na popularności poprzez oszczędność oraz ograniczone straty ciepła, ze względu na swoje właściwości izolacyjne Połączenie ciepłego parapetu z murem to bardzo ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek, jak zrobić to dobrze Ciepły parapet ma na...

Michał Brzozowski
22.08.2023 4 min