Blog

Jak zamontować parapet wewnętrzny z kamienia?

Michał Brzozowski
30.09.2022 9 min
5/5 - (1 ocena)

Parapet wewnętrzny to element wykończenia, bez którego nie wyobrażamy sobie wnętrza. Jeszcze do niedawna służył jako miejsce na kwiatki, obecnie zaś parapety mają sporo innych funkcji. Nie zwlekaj z ich montażem. Sprawdź, jaki parapet wybrać dla swojego wnętrza oraz jak zamontować odpowiednio parapet wewnętrzny!

Parapet wewnętrzny: kamienny, drewniany czy z tworzywa?

Parapety wewnętrzne można tworzyć z różnych materiałów. Decyzja należy ostatecznie do inwestora, który ma prawo przejrzeć wszystkie dostępne opcje. A nie jest ich mało. Na rynku znajdziemy głównie parapety kamienne, parapety z tworzyw sztucznych, jak i parapety drewniane. Tradycyjnym wyborem jest właśnie drewno, które obecnie występuje najczęściej w wersji klejonej. Nie jest podatne na wygięcia pod wpływem wilgoci znajdującej się w powietrzu ani nie wpływa na nie zmienna temperatura. Daje sporo możliwości, ponieważ inwestor może wybrać drewniany parapet w różnych odcieniach, a także pod względem wzoru utworzonego ze słojów. Koniecznością jest jednak odpowiednie zabezpieczenie takiego parapetu lakierem bądź woskiem. Drugim ciekawym wyborem są parapety kamienne. Wykazują się niezwykłą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, nie rysują się ani nie nasiąkają. Doskonale nadają się do łazienek, jak i do kuchni. Można je zastosować również w innych miejscach w domu. Są w stanie przetrwać wiele lat w stanie nienaruszonym. Ostatnią propozycją, dość budżetową, są parapety wewnętrzne z tworzyw sztucznych. Ich zaletą jest niska cena, jednak są również wady – niska wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza w porównaniu z parapetami kamiennymi.

Kiedy należy montować parapety wewnętrzne?

Parapety zewnętrzne, jak i wewnętrzne, są swego rodzaju ochroną tego, co znajduje się pod oknem. W ten sposób chroni się ścianę pod oknem przed wilgocią czy też zabezpiecza się w ten sposób szparę, która powstaje podczas montażu okna, gwarantując sobie tym samym mniejsze straty ciepła. Parapet dodatkowo zatrzymuje unoszący się kurz oraz spełnia liczne funkcje estetyczne.

Jak się przygotować na montaż parapetu wewnętrznego granitowego bądź marmurowego?

Montaż parapetów wewnętrznych powinien odbyć się jak najszybciej, ale trzeba tutaj również uwzględnić tworzenie tynków i inne prace wykończeniowe. Dobrze jest tego dokonać po wstępnym wykończeniu ścian. Z pewnością, na samym początku warto się też wiedzieć, jak prawidłowo zamontować parapet wewnętrzny i jakie narzędzia oraz produkty będą do tego potrzebne.

Montaż parapetu wewnętrznego – co będzie potrzebne?

Dobrze zamontowany parapet będzie zależał od naszych umiejętności, sprzętu, ale również od tego, czy jest to parapet drewniany, parapety granitowe czy elementy innego typu. Co będzie potrzebne, jeśli Twoim wyborem jest parapet kamienny? Z pewnością przyda się: poziomica, ołówek, silikon, kliny, pianka montażowa, klej poliuretanowy, szlifierka kątowa, zaprawa cementowa i paca oraz młotek.

Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny?

Wewnętrzny parapet montuje się ok. 10-20 cm nad grzejnikiem. Taki zabieg pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Co więcej, sam parapet powinien również nieco wystawać poza grzejnik. Nie da się więc podać dokładnej wartości – każdy musi to obliczyć sam, w zależności od tego, ile sam grzejnik odstaje od lica ściany.

Jak zamontować parapet wewnętrzny – etapy

Montaż parapetów drewnianych czy kamiennych to kwestia chęci oraz posiadania odpowiednich narzędzi. Pozostałe porady znajdziesz w poniższych punktach, które na pewno okażą się przydatne dla osób, które po raz pierwszy zajmują się montażem parapetów. W sytuacji, kiedy wybrałeś parapety z kamienia, musisz wiedzieć, że montaż ciężkiej i dużej płyty jest dość czasochłonny i wymaga staranności. Pośpiech tutaj nie jest w ogóle wskazany. Zaniedbanie pewnych czynności może dać w późniejszym czasie niezbyt miłe efekty. Jeśli chcesz, aby Twój parapet prezentował się tak okazale, jak to widać w różnych poradnikach czy aranżacjach, skup się na poniższych krokach.

Zmierzenie okna

Pierwsza z czynności, która na pewno Cię nie ominie, jest zmierzenie okna. Parapet będzie nieco wystawał poza wymiar okna, ponieważ montuje się go w ścianie, dlatego też do wymiaru wnęki okiennej należy dodać ok. 4-8 cm.

Dokładne dopasowanie wymiarów szczeliny

Końce parapetu będą zamontowane w ścianie, dlatego ogromnie ważne jest, by stworzyć szczelinę dla odmierzonego parapetu. Często koniecznością jest lekkie podkucie ściany. W sytuacji, kiedy zrobisz ją zbyt dużą, możesz skorzystać z zaprawy cementowej, by nieco ją zmniejszyć.

Wykonanie podcięcia w ościeżu

Kolejnym krokiem jest wykonanie podcięcia w ościeżu. To pozwoli na stabilne osadzenie parapetu, który nie będzie się chwiał.

Przyklejanie parapetu i klinowanie

Przedostatni etap to przyklejanie parapetu oraz jego klinowanie. Do klejenia kamienia używa się poliuretanu. Trzeba go bardzo dokładnie rozprowadzić zarówno na powierzchni kamienia, jak i na ścianie w miejscu, w którym będzie osadzony. Jeśli chodzi o parapety marmurowe, klej musi być przezroczysty. Pomiędzy ościeżnicą a murem trzeba zostawić szczelinę o grubości 0,5 cm. Koniecznie trzeba w nią włożyć kliny, które posłużą jako stabilizacja płyty kamiennej. Do zadań osoby montującej należy również dokładne ustabilizowanie płyty i jej wypoziomowanie przy zachowaniu 2% spadku.

Wykończenie wstawionego parapetu

Kiedy klej już wyschnie, należy usunąć kliny i wypełnić wszystkie luki specjalną pianką montażową. Do ostatnich zadań należy zabezpieczenie całości silikonem. Jest to bardzo ważne, ponieważ należy wziąć pod uwagę ewentualny kontakt z wilgocią. Ryzyko to jest znacznie mniejsze, jeśli uszczelnisz ewentualne szczeliny silikonem.

Podsumowanie

Jak widać, instalacja parapetu granitowego to wyzwanie dla niejednego inwestora. Warto się jednak wysilić i skorzystać z powyższego poradnika, aby uzyskać wspaniały efekt, a montaż parapetów granitowych wewnętrznych przebiegł bez problemu. To naprawdę tylko kilka kroków, których trzeba się trzymać w przypadku każdego jednego parapetu, niezależnie od tego, gdzie ma być zamontowany. Efekt końcowy na pewno stanie się wystarczającą nagrodą za włożony trud, wysiłek oraz czas. Podobnie wyglądał będzie montaż parapetów zewnętrznych. Jeśli nie czujesz się jednak na siłach, możesz jedynie zamówić materiał, a resztę zlecić fachowcom, którzy znają się na tym najlepiej, ponieważ codziennie montują parapety na terenie rozmaitych inwestycji.

Polecana na blogu:

Sprawdź ofertę:

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Z czego parapet na balkon?

Balkony są jednym z najbardziej eksponowanych elementów budynku Wystawione na działanie deszczu, wiatru, śniegu czy słońca, muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne Nie tylko podłoga czy balustrada, ale również parapet odgrywa ważną rolę w zabezpieczaniu balkonu Wybierając...

Michał Brzozowski
31.08.2023 4 min

Jakie parapety wewnętrzne do domu?

Różnorodność parapetów wewnętrznych jest ogromna Jak wiadomo, podczas aranżacji pomieszczeń głównym celem jest to, aby każdy detal był idealnie dopracowany Takimi elementami są z pewnością parapety wewnętrzne wykonane z kamienia, konglomeratu lub parapety wewnętrzne drewniane...

Michał Brzozowski
23.08.2023 4 min

Czym zabezpieczyć ciepły parapet?

System ciepłych parapetów nieprzerwanie zyskuje na popularności poprzez oszczędność oraz ograniczone straty ciepła, ze względu na swoje właściwości izolacyjne Połączenie ciepłego parapetu z murem to bardzo ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek, jak zrobić to dobrze Ciepły parapet ma na...

Michał Brzozowski
22.08.2023 4 min