Blog

Jaki kamień naturalny wybrać na parapet?

Michał Brzozowski
19.08.2022 5 min
Oceń ten post

Panele kamienne na parapetach są ciekawym rozwiązaniem i sprawdzą się zarówno na parapety zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Warto jednak przemyśleć ich wybór. Musisz wiedzieć, że każdy z rodzajów kamienia będzie miał inne cech.

Aranżacja parapetu

Choć wydawać by się mogło inaczej, parapet to ważny element każdego pomieszczenia. Dlatego warto zastanowić się, jak dobrać jego wygląd do całego wnętrza lub elewacji budynku.

Parapet zewnątrz domu

Jeśli chcesz zamontować naturalny kamień na zewnątrz domu musisz sprawdzić, który z nich sprawdzi się jako kamień elewacyjny. Wybór kamienia elewacyjnego sprawi, że uszkodzenia mechaniczne nie będą mu straszne.

Parapet w pomieszczeniach

Zastanawiasz się, jaki trwały materiał nada się do wewnętrznych parapetów? Nie muszą być to materiały, które będą zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych. Pamiętaj, że podczas ich montażu zachowanie szczególnej ostrożności jest niezwykle ważne.

Jaki kamień naturalny nadaje się do parapetów zewnętrznych?

Zatem, jakie kamienie naturalne będą idealnie na zewnątrz domu? Ważne, aby były one przede wszystkim odporne na uszkodzenia mechaniczne. Po ich montażu warto je lakierować równomiernie lakierem bezbarwnym. W celu dokładnego wymieszania lakieru należy wyczyścić grot przyrządu oraz za pomocą bawełnianej ściereczki trykotowej przygotować powierzchnię.

Parapet wewnętrzny – jaki kamień?

We wnętrzach coraz popularniejsze są nie tylko obudowy kominkowe, czy schody wspornikowe i schody półkowe, ale także kamienne parapety.

Rodzaj kamienia naturalnego do domu

Wybór płytek kamiennych nie jest łatwy. Musisz wiedzieć, że wykonaną naprawę czy nową aranżację musisz dobrze zaplanować. Jeśli chcesz wysoki połysk lub mat musisz sięgnąć albo po pojemnik z lakierem bezbarwnym lub taki rodzaj kamienia.

Jak zmierzyć parapet?

Przed pracami musisz przystąpić do pomiarów. Bez nich montaż się nie odbędzie. Ważne jest na samym początku aby usunąć ewentualne luźne odłamki z miejsca parapetu. Usuwanie nadmiaru brudu sprawi, że zarówno pomiary, jak i montaż będą dokładniejsze.

Jaki kamień będzie najlepszy?

Przy kamieniu naturalnym musisz wybierać mądrze. Płytki granitowe czy płytki ścienne muszą być dobrze dobrane.

Co na parapety zewnętrzne?

Kamień elewacyjny jest materiałem niezwykle trwałym. Za pomocą przyrządu skutecznie go zamontujesz i będziesz mógł cieszyć się nim przez długi czas.

Płytki kamienne na parapet

Musisz wiedzieć, że każdy naturalny kamień dekoracyjny będzie wyróżniał się innymi cechami. Zanim wybierzesz kamienie naturalne musisz je poznać.

Ile kg kamienia ozdobnego na metr kwadratowy?

Najczęściej na jeden metr kwadratowy powierzchni potrzeba około 80 – 120 kilogramów kamienia.

Stopień połysku kamienia naturalnego

Po aplikacji wypełniacza parapet będzie dobrze się sprawdzał. Ważne, aby wybierać dodatki czy wypełniacze, które odpowiadają odcieniowi naprawianej powierzchni. W ten sposób w miejscu retuszu nie zobaczysz żadnej różnicy.

Zabezpieczanie powierzchni

Wchłanianie wody w takich miejscach jak parapet jest dość częste. Dlatego zestaw naprawczy Ci się przyda. Musisz wiedzieć, że nanoszenie wypełniacza w momencie montażu sprawi, że po wysuszeniu miejsca lakierowanego będą one bardziej trwałe.

Montaż parapetu

Po ułożeniu płytek ważny jest wypełniacz. Nanosić go należy za pomocą szpachelki. Odpowiednią ilość wypełniacza umieść wewnątrz szpachelki.

Na co zwrócić uwagę?

Karbowaną stroną szpachelki lub ostrym brzegiem szpachelki możliwe będzie wyrównanie powierzchni. Sprawdzą się także do maskowania otworów.

Podsumowanie

Ważne jest nie tylko dopasowanie stopnia połysku, ale także koloru, rodzaju kamienia naturalnego czy jego właściwości do Twoich potrzeb.

Polecane artykuły na blogu:

Zobacz nasze marmury

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Czyszczenie kamienia naturalnego domowe sposoby

Kamień naturalny występuje w naszych domach nie od dzisiaj Chętnie korzystamy z niego w różnych pomieszczeniach Decydujemy się na schody z kamienia, podłogi z kamienia, parapety kamienne czy granitowe zlewy i blaty Zanim zdecydujemy się na te popularne rozwiązania, warto sprawdzić sposoby...

Michał Brzozowski
21.10.2022 13 min

Jak wyczyścić parapet z kamienia?

Kamienny parapet to wspaniałe wykończenie wnęki okiennej Kamień naturalny idealnie sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz Powierzchnię parapetu, niezależnie od jego usytuowania, często zdobią plamy i zabrudzenia Sprawdź, jak pielęgnować parapet kamienny i jak go porządnie...

Michał Brzozowski
20.10.2022 4 min

Czy można zamontować kamienny parapet nad grzejnikiem?

Parapet wewnętrzny z kamienia to doskonały wybór dla wielu osób Świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, jak i w stylach klasycznych Są wytrzymałe, efektowne, mocne, solidne Niektórzy inwestorzy mają jednak wątpliwości, czy kamienny parapet sprawdzi się nad grzejnikiem Latem...

Michał Brzozowski
05.10.2022 11 min