Blog

Jaki kamień naturalny wybrać na parapet?

Michał Brzozowski
19.08.2022 5 min
Oceń ten post

Panele kamienne na parapetach są ciekawym rozwiązaniem i sprawdzą się zarówno na parapety zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Warto jednak przemyśleć ich wybór. Musisz wiedzieć, że każdy z rodzajów kamienia będzie miał inne cech.

Aranżacja parapetu

Choć wydawać by się mogło inaczej, parapet to ważny element każdego pomieszczenia. Dlatego warto zastanowić się, jak dobrać jego wygląd do całego wnętrza lub elewacji budynku.

Parapet zewnątrz domu

Jeśli chcesz zamontować naturalny kamień na zewnątrz domu musisz sprawdzić, który z nich sprawdzi się jako kamień elewacyjny. Wybór kamienia elewacyjnego sprawi, że uszkodzenia mechaniczne nie będą mu straszne.

Parapet w pomieszczeniach

Zastanawiasz się, jaki trwały materiał nada się do wewnętrznych parapetów? Nie muszą być to materiały, które będą zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych. Pamiętaj, że podczas ich montażu zachowanie szczególnej ostrożności jest niezwykle ważne.

Jaki kamień naturalny nadaje się do parapetów zewnętrznych?

Zatem, jakie kamienie naturalne będą idealnie na zewnątrz domu? Ważne, aby były one przede wszystkim odporne na uszkodzenia mechaniczne. Po ich montażu warto je lakierować równomiernie lakierem bezbarwnym. W celu dokładnego wymieszania lakieru należy wyczyścić grot przyrządu oraz za pomocą bawełnianej ściereczki trykotowej przygotować powierzchnię.

Parapet wewnętrzny – jaki kamień?

We wnętrzach coraz popularniejsze są nie tylko obudowy kominkowe, czy schody wspornikowe i schody półkowe, ale także kamienne parapety.

Rodzaj kamienia naturalnego do domu

Wybór płytek kamiennych nie jest łatwy. Musisz wiedzieć, że wykonaną naprawę czy nową aranżację musisz dobrze zaplanować. Jeśli chcesz wysoki połysk lub mat musisz sięgnąć albo po pojemnik z lakierem bezbarwnym lub taki rodzaj kamienia.

Jak zmierzyć parapet?

Przed pracami musisz przystąpić do pomiarów. Bez nich montaż się nie odbędzie. Ważne jest na samym początku aby usunąć ewentualne luźne odłamki z miejsca parapetu. Usuwanie nadmiaru brudu sprawi, że zarówno pomiary, jak i montaż będą dokładniejsze.

Jaki kamień będzie najlepszy?

Przy kamieniu naturalnym musisz wybierać mądrze. Płytki granitowe czy płytki ścienne muszą być dobrze dobrane.

Co na parapety zewnętrzne?

Kamień elewacyjny jest materiałem niezwykle trwałym. Za pomocą przyrządu skutecznie go zamontujesz i będziesz mógł cieszyć się nim przez długi czas.

Płytki kamienne na parapet

Musisz wiedzieć, że każdy naturalny kamień dekoracyjny będzie wyróżniał się innymi cechami. Zanim wybierzesz kamienie naturalne musisz je poznać.

Ile kg kamienia ozdobnego na metr kwadratowy?

Najczęściej na jeden metr kwadratowy powierzchni potrzeba około 80 – 120 kilogramów kamienia.

Stopień połysku kamienia naturalnego

Po aplikacji wypełniacza parapet będzie dobrze się sprawdzał. Ważne, aby wybierać dodatki czy wypełniacze, które odpowiadają odcieniowi naprawianej powierzchni. W ten sposób w miejscu retuszu nie zobaczysz żadnej różnicy.

Zabezpieczanie powierzchni

Wchłanianie wody w takich miejscach jak parapet jest dość częste. Dlatego zestaw naprawczy Ci się przyda. Musisz wiedzieć, że nanoszenie wypełniacza w momencie montażu sprawi, że po wysuszeniu miejsca lakierowanego będą one bardziej trwałe.

Montaż parapetu

Po ułożeniu płytek ważny jest wypełniacz. Nanosić go należy za pomocą szpachelki. Odpowiednią ilość wypełniacza umieść wewnątrz szpachelki.

Na co zwrócić uwagę?

Karbowaną stroną szpachelki lub ostrym brzegiem szpachelki możliwe będzie wyrównanie powierzchni. Sprawdzą się także do maskowania otworów.

Podsumowanie

Ważne jest nie tylko dopasowanie stopnia połysku, ale także koloru, rodzaju kamienia naturalnego czy jego właściwości do Twoich potrzeb.

Polecane artykuły na blogu:

Zobacz nasze marmury

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Jak dbać o schody kamienne?

Decyzja o zakupie kamiennych schodów w dłuższej perspektywie jest niezwykle opłacalną inwestycją Zapewniają nie tylko funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale stanowią też element kształtujący wystrój wnętrza lub ogrodu Schody z kamienia są wytrzymałe i mają duże walory estetyczne...

Michał Brzozowski
19.05.2023 6 min

Jak zamontować parapet zewnętrzny?

Parapet zewnętrzny nie tylko zapobiega przeciekaniu wody opadowej pod obramowanie, ale również stanowi estetyczne wykończenie budynku Na wymianę tego elementu decydujemy się przy okazji montowania nowych okien lub podczas ocieplania domu Montaż parapetów zewnętrznych jest dość prosty,...

Michał Brzozowski
19.05.2023 10 min

Jaki parapet zewnętrzny wybrać? Poradnik

Parapet zewnętrzny to jeden z niezbędnych elementów każdego budynku Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie wody z zewnątrz okna i ochrona ścian przed zabrudzeniem Obecnie rynek materiałów budowlanych oferuje ogromny wybór parapetów, co z jednej strony jest dużym ułatwieniem, ale z...

Michał Brzozowski
17.05.2023 7 min