Blog

Jakie parapety wewnętrzne do ciemnych okien wybrać?

Michał Brzozowski
18.07.2022 11 min
Oceń ten post

Parapety wewnętrzne są w niemal każdym pomieszczeniu z oknami. Ale w procesie projektowania budynku czy planowania wystroju wnętrz, stosunkowo rzadko myśli się o nich jak o osobnym bycie. Traktuje się je jako integralną część okna, coś oczywistego. Tymczasem taki zakup warto przemyśleć i przeanalizować. Zarówno w połączeniu z oknem, jak i w kontekście funkcjonalności samego parapetu. Parapety do antracytowych okien nie należą do produktów najtańszych, dlatego też ich zakupu nie należy dokonywać pochopnie.

Po pierwsze, znacznie trudniej go wymienić niż tekstylia, to decyzja na lata. Po drugie – parapet może spełniać bardzo różne funkcje, wiele zależy od jego parametrów. Po trzecie: nie ma uniwersalnych rozwiązań. Na swój projekt i wybór musisz spojrzeć szeroko.

Jak to zrobić? Co wziąć pod uwagę? I o czym pamiętać, dobierając parapety, gdy już wiesz, że chcesz mieć konkretne, na przykład ciemne okna? Ten krótki tekst zawiera kilka praktycznych porad. Dzięki niemu nasi czytelnicy nie będą już musieli wpisywać w wyszukiwarce hasła „antracytowe okna jaki parapet”, ponieważ artykuł odpowie na to pytanie w sposób wyczerpujący!

Jak dobrać parapet do okna

No właśnie: czy kupując parapet, należy dobierać go jedynie do okna? Wiele zależy od pomieszczenia i tego, jak jest ono urządzone. Choć o finalnym wystroju możemy zdecydować dużo później, zazwyczaj mamy pewien zamysł, jaki styl powinno mieć wykończenie przestrzeni, np. podłogi, futryny itp. A to już pierwszy krok do tego, by wybrać wpisujące się w ten styl parapety wewnętrzne.

Szukając parapetu wewnętrznego, możesz dobierać go na zasadzie kontrastu lub idealnego dopasowania. I zdecydowanie mowa tu o wspomnianych powyżej, bardziej stałych elementach. Jeżeli chodzi o parapet w kuchni, inspiracje mogą opierać się na naszej własnej kreatywności, podpatrywaniu rozwiązań zastosowanych przez sąsiadów, bądź też z magazynów poświęconych wystrojowi wnętrz.

Oczywiście, można sugerować się również kolorem ścian, ale ten akurat łatwo zmienić w zależności od potrzeb użytkowników i charakteru pomieszczenia – nawet w jedno popołudnie.

Czy jeśli zależy Ci na drewnianej podłodze, parapet musi być wykonany z tego samego materiału, aby pasował do całości? Nie, liczy się styl, czasami odcień. Różne materiały mogą się doskonale uzupełniać. Pomalowany na biało parapet drewniany wyglądać może ciekawie, jednak naszym zdaniem o wiele lepszym rozwiązaniem będzie pokuszenie się o elegancką jego alternatywę wykonaną z kamienia.

O czym warto pamiętać wybierając parapety wewnętrzne

Tak jak wszystkie inne elementy wyposażenia, również parapety wewnętrzne są narażone na różne czynniki, na przykład uszkodzenia mechaniczne. Ale w grę wchodzi też wilgoć. Nie zawsze parapety z naturalnego drewna sprawdzą się idealnie. Elegancki wygląd jest istotny, ale nie powinien wygrywać z praktycznym podejściem. A najlepiej wybierać tak, by te dwa aspekty połączyć. Parapet kamienny może okazać się produktem, którego poszukujemy i którego potrzebujemy – to właśnie on łączy w sobie elegancję z aspektami utylitarnymi.

Możesz w ramach jednego budynku czy lokalu wybrać parapety wewnętrzne o różnej głębokości i z różnych materiałów. Dzięki temu nie zawsze musisz decydować się na konkretne rozwiązania. Wiesz, że drewno nie zda egzaminu? Laminat może doskonale imitować drewno. Ale gdy zależy Ci na trwałości, rozważ kamień lub kruszywa.

Nie bez znaczenia jest też cena. Natomiast w kontekście faktu, że parapet montowany jest na wiele lat, cenę zdecydowanie powinno się filtrować przez kwestię trwałości.

Jaki kolor parapetu do okna antracyt

Załóżmy, że decydujesz się na wybór ciemnego okna. Parapety wewnętrzne, które możesz dobrać do ciemnych ram to temat stosunkowo nowy, ale podejmuje go coraz więcej osób. Trend industrialnych wnętrz przeniósł się z lokali użytkowych do budynków mieszkalnych. W tym przypadku o zastosowaniu odpowiedniego produktu decydować może przekrój ściany warstwowej – jeżeli jest on zbyt niewielki, okazać się może, że parapet kamienny nadmiernie obciąży całość konstrukcji.

Coraz więcej osób decyduje się na betonowe przecierane podłogi, łączenie naturalnego kamienia z drewnem. Taki loftowy styl wybierany jest do domów i mieszkań. Jego naturalnym dopełnieniem są ramy okienne w ciemnych kolorach, na przykład w odcieniu antracytu. Czyli intensywnej szarości, której blisko już do czerni.

Jakie są modne parapety – parapet drewniany czy z kamienia

Mody przychodzą i odchodzą, ale w najnowszych trendach zawsze warto poszukać inspiracji. Szczególnie, jeśli nie masz jeszcze pomysłu na swoje wnętrze.

Wciąż ulepszane technologie i szeroka oferta stolarki okiennej sprawiają, że pozostałe elementy wykończeniowe również dostępne są w opcjach, o których dawniej nikt nawet nie myślał. Parapety wewnętrzne dawno już przestały odrzucać swoim brakiem charakteru – obecnie przyciągają one oko obserwatora i prawdziwie zachwycają.

Do brązowych okien wszyscy nieco już przywykliśmy. Te w ciemniejszych odcieniach pojawiają się coraz częściej, wpisując się stylistycznie zarówno w bryłę budynku, jak i wystrój wnętrz.

Możesz zaprojektować swoje wnętrze w detalach i dopasować poszczególne elementy tak, by stanowiły integralną całość. Choćby dobrać stylistycznie i kolorystycznie parapet pod oknem w kuchni do blatu kuchennego.

Parapety drewniane do ciemnych okien

Połączenie ciemnych kolorów i drewna to jeden z najczęstszych pomysłów. Drewno jest ponadczasowe i zawsze bardzo chętnie wybierane do wnętrz. Wygląda dobrze, uzupełnia różne style: rustykalny, skandynawski, industrialny. Jego odcień można dobrać do ciemnych okien, podłóg z różnych materiałów. Świetnie też łączy się z najróżniejszymi kolorami. Warto jednak pamiętać, że wymaga sporo uwagi i dbałości, ponieważ bardziej niż PCV czy kamień narażone jest na działanie zmiennych warunków.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając materiał? Oprócz względów estetycznych, również na te praktyczne, na przykład czyszczenie i konserwację.

Jak dobrać kolor parapetu do okna?

Biały parapet do brązowych okien? Czemu nie. Kamienne parapety w tym kolorze prezentują się znakomicie. Szczególnie, gdy wpisują się w wystrój – dobrze łączą się z białymi ścianami lub drewnianymi meblami. Wizualnie są lekkie, co sprawdza się szczególnie dobrze w małych pomieszczeniach.

Do ciemnych okien możesz wybrać parapety wewnętrzne w pasujących kolorach. Ale wspaniale wyglądają też odcienie szarości lub mieszanki nazywane marmurkami – połączenie różnych kolorów i odcieni, tworzące niepowtarzalną mozaikę. Parapety kamienne, również w przypadku wyboru ciemnego okna, są w tym względzie niezastąpione.

Jaki jest najlepszy parapet wewnętrzny do ciemnych okien?

Gdyby istniały uniwersalne rozwiązania, świat z pewnością byłby prostszy. Ale może lepiej, że nie musimy wszystkiego unifikować – a już szczególnie przestrzeni, w której spędzamy czas pracując, jedząc, relaksując się.

To, że decydujesz się na ciemne ramy okienne tak naprawdę nie determinuje wyboru konkretnego parapetu. Który najlepszy? Zdecydowanie taki, który jest funkcjonalny, wpisuje się w Twój styl i pasuje do wystroju. No i oczywiście trwały, wytrzymały, łatwy w czyszczeniu.

To niemal pewne, że inaczej urządzisz pokój dziecka, a inaczej własną sypialnię czy gabinet do pracy. Ale we wszystkich tych miejscach możesz zastosować ciemne ramy okienne i takie same lub różniące się od siebie parapety. Z całym wystrojem działać na zasadzie kontrastu lub dopasowania.

Ile powinien wystawać parapet wewnętrzny?

To jedno z najczęściej pojawiających się wśród klientów pytań. A odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. Oprócz kwestii typowo estetycznych, istotne są odległości od grzejnika, charakter wnętrza.

Każdą z sytuacji – a zatem nie tylko każde z mieszkań czy domów, ale wręcz każde z pomieszczeń – należy planować osobno. Wybierając parapet z naszej oferty, możesz liczyć na fachową pomoc i doradztwo w kwestiach technicznych. Do twojej dyspozycji oddajemy też wygodny, prosty w obsłudze konfigurator. Jeżeli ciekawi Cię taki temat jak blaty kuchenne z marmuru i granitu, to zajrzyj na naszego bloga. Stamtąd też dowiesz się, ile powinien wystawać parapet wewnętrzny.

Sprawdź ofertę:

Polecane wpisy na blogu:

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Z czego parapet na balkon?

Balkony są jednym z najbardziej eksponowanych elementów budynku Wystawione na działanie deszczu, wiatru, śniegu czy słońca, muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne Nie tylko podłoga czy balustrada, ale również parapet odgrywa ważną rolę w zabezpieczaniu balkonu Wybierając...

Michał Brzozowski
31.08.2023 4 min

Jakie parapety wewnętrzne do domu?

Różnorodność parapetów wewnętrznych jest ogromna Jak wiadomo, podczas aranżacji pomieszczeń głównym celem jest to, aby każdy detal był idealnie dopracowany Takimi elementami są z pewnością parapety wewnętrzne wykonane z kamienia, konglomeratu lub parapety wewnętrzne drewniane...

Michał Brzozowski
23.08.2023 4 min

Czym zabezpieczyć ciepły parapet?

System ciepłych parapetów nieprzerwanie zyskuje na popularności poprzez oszczędność oraz ograniczone straty ciepła, ze względu na swoje właściwości izolacyjne Połączenie ciepłego parapetu z murem to bardzo ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek, jak zrobić to dobrze Ciepły parapet ma na...

Michał Brzozowski
22.08.2023 4 min