Blog

Blaty kuchenne z marmuru i granitu

lapi
11.03.2020 4 min
5/5 - (1 ocena)

Oczywiste jest, że planując aranżację kuchni zwracamy uwagę nie tylko na jej funkcjonalność. Bardzo ważna jest także jej estetyka, a to jakich materiałów przy jej projektowaniu użyjemy, będzie miało wpływ na końcowe wrażenie.

Oglądając różne programy wnętrzarskie, nie można oprzeć się wrażeniu, że najbardziej pożądana kuchnia to ta, w której zastosowano blaty kuchenne z marmuru i granitu. Kuchnia wyposażona w marmurowe, czy granitowe akcenty jest wręcz wabikiem na kupujących dom.

Luksus, elegancja, piękno to słowa, które kojarzą się z marmurem i granitem, zatem jak ich nie pożądać do wnętrz naszych domów.

Zanim jednak zdecydujemy się na blaty z marmuru, bądź granitu w kuchni, zapoznajmy się z ważnymi informacjami na ich temat.

Zalety blatów z marmuru i granitu

 • kamień jest niepalny, długo się nagrzewa – dzięki czemu, można go stosować w pobliżu kuchenek gazowych
 • na takim blacie można bez obaw stawiać gorące naczynia
 • bardzo trwałe
 • jeśli się zniszczą, można je odnowić – drobne rysy można usunąć samemu, polerując blat kamieniem szlifierskim
 • granit – jest odporny na działanie wody i chemikaliów
 • duży wybór odmian granitu i marmuru – z tak bogatej oferty każdy znajdzie kolor i wzory pasującę do aranżacji
 • naturalne kamienie – wpisują się w ekologiczny trend

Wady blatów kuchennych z marmuru i granitu

 • ich ciężar – szafki muszą być na tyle wytrzymałe, aby je utrzymać
 • przycinanie i montaż są możliwe tylko z użyciem specjalistycznych narzędzi – najlepiej powierzyć to zadanie fachowcowi
 • marmur łatwo się plami i nie jest odporny na wodę – blat koniecznie należy zaimpregnować
 • kamień jest zimny w dotyku
 • tłuste plamy i zabrudzenia – należy używać specjalistycznych środków czyszczących
 • cena – marmur i granit są jest jednym z droższych materiałów na blaty

Podsumowując zalety i wady marmuru oraz granitu, do kuchni zalecana się bardziej wykorzystanie granitu, ponieważ jest oporny na zaplamienia. Jeśli bardzo nam zależy, możemy sięgnąć po marmur. Jednak musimy mieć na uwadze, że bez zabezpieczenia blatów przed zaplamieniem, czy nasiąkaniem wody się nie obejdzie.

Blaty kuchenne z marmuru i granitu – kształt

W wyborze kamiennego blatu ważne jest, nadanie mu odpowiedniego kształtu. Zakłady kamieniarskie, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, mają możliwość nadania materiałowi niemal nieograniczonych form. Łuki i inne bardziej skomplikowane kształty można wyciąć bez problemu, ale dobrze byśmy dysponowali odpowiednim szablonem.

Wykończenie kamienia

Decydując się na blaty kuchenne z marmuru i granitu pamiętaj też, że powierzchnie kamienne mogą być wykończone na różny sposób. Jednym z najczęściej wybieranych są te polerowane, ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości. Natomiast do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym znakomicie sprawdzają się kamienne elementy o powierzchni szczotkowanej (tak zwanej antico), która jest lekko nierówna i nie błyszczy się. Stosuje się też wykończenia matowe lub całkiem surowe. Można również kupić płomieniowany granit o bardzo chropowatej fakturze. Standardowo jest on przeznaczony do stosowania na zewnątrz, ale jeśli ktoś chce, można użyć go we wnętrzach. Szczególnie pasuje do tych zaaranżowanych rustykalnie.

Oczami wyobraźni widzisz już granitowy lub marmurowy blat w swojej kuchni. Na pewno będzie pięknie, inaczej być nie może.

Zobacz nasze marmury

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Czyszczenie kamienia naturalnego domowe sposoby

Kamień naturalny występuje w naszych domach nie od dzisiaj Chętnie korzystamy z niego w różnych pomieszczeniach Decydujemy się na schody z kamienia, podłogi z kamienia, parapety kamienne czy granitowe zlewy i blaty Zanim zdecydujemy się na te popularne rozwiązania, warto sprawdzić sposoby...

Michał Brzozowski
21.10.2022 13 min

Jak wyczyścić parapet z kamienia?

Kamienny parapet to wspaniałe wykończenie wnęki okiennej Kamień naturalny idealnie sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz Powierzchnię parapetu, niezależnie od jego usytuowania, często zdobią plamy i zabrudzenia Sprawdź, jak pielęgnować parapet kamienny i jak go porządnie...

Michał Brzozowski
20.10.2022 4 min

Czy można zamontować kamienny parapet nad grzejnikiem?

Parapet wewnętrzny z kamienia to doskonały wybór dla wielu osób Świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, jak i w stylach klasycznych Są wytrzymałe, efektowne, mocne, solidne Niektórzy inwestorzy mają jednak wątpliwości, czy kamienny parapet sprawdzi się nad grzejnikiem Latem...

Michał Brzozowski
05.10.2022 11 min