Przez wieki marmur wykorzystywany był jako podstawowy materiał budowlany. Wynikało to głównie z tego względu, że jest to bardzo wytrzymały i odporny materiał. Dodatkowo jest także materiałem bardzo urokliwym, a wręcz pięknym. Z czasem ludzie zaczęli wykorzystywać w budownictwie lżejsze i łatwiejsze w transporcie materiały. A także te, które łatwiej było pozyskać.

W końcu marmur stał się produktem luksusowym. Wykorzystywanym tylko przez bardziej zamożnych ludzi oraz instytucje. Dziś marmur utrzymuje swój status produktu ekskluzywnego i stosowany jest głównie jako surowiec do produkcji elementów wykończenia wnętrz.

Skąd bierze się marmur?

Marmur powstaje z przeobrażenia wapieni i składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu, ale także wielu innych minerałów. Ponieważ marmur powstaje w naturze, jego kolory i wzory są niepowtarzalne. Marmur musi być wydobywany przy pomocy specjalistycznych maszyn tnących, aby nie uszkodzić skały i uzyskać jak największe bryły.

Najwięcej osób kojarzy marmur z Włochami. I bardzo słusznie. To właśnie we Włoszech wydobywa się najlepsze marmury. W naszej ofercie posiadamy marmury właśnie z Włoch, a także z Hiszpanii. Mało osób jednak wie, że marmur wydobywa się także w Polsce. Występuje wyłącznie w Sudetach. Przede wszystkim w Masywie Śnieżnika, gdzie występuje w dwóch odmianach kolorystycznych.

Marmur – jaki kolor najlepiej wybrać?

To zależy tylko i wyłącznie od Twojego gustu. Choć naturalnie ilość kolorów marmurów jest ograniczona. Jeśli nie masz pomysły, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz. Taka osoba ma wiedzę, która pozwoli mu idealnie dopasować marmurowe akcenty, do pozostałych elementów w twoim domu.

A co jeśli nie ma odpowiedniego koloru marmuru?

Nie musisz załamywać rąk. Aktualnie na rynku o wiele bardziej popularne są parapety z aglomarmuru oraz konglomeratu. Parapety aglomarmurowe oraz parapety z konglomeratu marmurowego składają się w 95 proc. z rozkruszonego marmuru oraz w 5 proc. z żywicy poliestrowej. Aglomarmur i konglomerat cieszą się bardzo dobrą opinią wśród budowlańców. Uważa się je za lepszy odpowiednik marmuru. A co najważniejsze, w trakcie produkcji można wykorzystać praktycznie dowolny pigment, a co za tym idzie, można uzyskać wiele różnych kolorów. Więcej o aglomarmurze i konglomeracie dowiesz się z tego artykułu.

Sprawdź naszą galerię kamienia, zapoznaj się z ofertą, a następnie przejdź do naszego sklepu, gdzie w kilka chwil zamówisz idealny parapet z darmową dostawą do domu.

sklep z parapetami