Blog

Ciekawostki o marmurze

lapi
09.12.2019 3 min
Oceń ten post

Przez wieki marmur wykorzystywany był jako podstawowy materiał budowlany. Wynikało to głównie z tego względu, że jest to bardzo wytrzymały i odporny materiał. Dodatkowo jest także materiałem bardzo urokliwym, a wręcz pięknym. Z czasem ludzie zaczęli wykorzystywać w budownictwie lżejsze i łatwiejsze w transporcie materiały. A także te, które łatwiej było pozyskać.

W końcu marmur stał się produktem luksusowym. Wykorzystywanym tylko przez bardziej zamożnych ludzi oraz instytucje. Dziś marmur utrzymuje swój status produktu ekskluzywnego i stosowany jest głównie jako surowiec do produkcji elementów wykończenia wnętrz.

Skąd bierze się marmur?

Marmur powstaje z przeobrażenia wapieni i składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu, ale także wielu innych minerałów. Ponieważ marmur powstaje w naturze, jego kolory i wzory są niepowtarzalne. Marmur musi być wydobywany przy pomocy specjalistycznych maszyn tnących, aby nie uszkodzić skały i uzyskać jak największe bryły.

Najwięcej osób kojarzy marmur z Włochami. I bardzo słusznie. To właśnie we Włoszech wydobywa się najlepsze marmury. W naszej ofercie posiadamy marmury właśnie z Włoch, a także z Hiszpanii. Mało osób jednak wie, że marmur wydobywa się także w Polsce. Występuje wyłącznie w Sudetach. Przede wszystkim w Masywie Śnieżnika, gdzie występuje w dwóch odmianach kolorystycznych.

Marmur – jaki kolor najlepiej wybrać?

To zależy tylko i wyłącznie od Twojego gustu. Choć naturalnie ilość kolorów marmurów jest ograniczona. Jeśli nie masz pomysły, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz. Taka osoba ma wiedzę, która pozwoli mu idealnie dopasować marmurowe akcenty, do pozostałych elementów w twoim domu.

A co jeśli nie ma odpowiedniego koloru marmuru? Sprawdź kolory marmurów!

Nie musisz załamywać rąk. Aktualnie na rynku o wiele bardziej popularne są parapety z aglomarmuru oraz konglomeratu. Parapety aglomarmurowe oraz parapety z konglomeratu marmurowego składają się w 95 proc. z rozkruszonego marmuru oraz w 5 proc. z żywicy poliestrowej. Aglomarmur i konglomerat cieszą się bardzo dobrą opinią wśród budowlańców. Uważa się je za lepszy odpowiednik marmuru. A co najważniejsze, w trakcie produkcji można wykorzystać praktycznie dowolny pigment, a co za tym idzie, można uzyskać wiele różnych kolorów. Więcej o aglomarmurze i konglomeracie dowiesz się z tego artykułu. Ciekawym wyborem może być marmur polski. W naszej ofercie znajdziecie kolory marmurów w bardzo szerokiej gamie.

Sprawdź naszą galerię kamienia, zapoznaj się z ofertą, a następnie przejdź do naszego sklepu, gdzie w kilka chwil zamówisz idealny parapet z darmową dostawą do domu.

sklep z parapetami, marmur kolory, marmury polskie

Zobacz nasze marmury

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Jak dbać o schody kamienne?

Decyzja o zakupie kamiennych schodów w dłuższej perspektywie jest niezwykle opłacalną inwestycją Zapewniają nie tylko funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale stanowią też element kształtujący wystrój wnętrza lub ogrodu Schody z kamienia są wytrzymałe i mają duże walory estetyczne...

Michał Brzozowski
19.05.2023 6 min

Jak zamontować parapet zewnętrzny?

Parapet zewnętrzny nie tylko zapobiega przeciekaniu wody opadowej pod obramowanie, ale również stanowi estetyczne wykończenie budynku Na wymianę tego elementu decydujemy się przy okazji montowania nowych okien lub podczas ocieplania domu Montaż parapetów zewnętrznych jest dość prosty,...

Michał Brzozowski
19.05.2023 10 min

Jaki parapet zewnętrzny wybrać? Poradnik

Parapet zewnętrzny to jeden z niezbędnych elementów każdego budynku Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie wody z zewnątrz okna i ochrona ścian przed zabrudzeniem Obecnie rynek materiałów budowlanych oferuje ogromny wybór parapetów, co z jednej strony jest dużym ułatwieniem, ale z...

Michał Brzozowski
17.05.2023 7 min