Blog

Jakie parapety wewnętrzne są najlepsze?

Michał Brzozowski
11.07.2022 14 min
Oceń ten post

Parapety wewnętrzne, wraz z poszerzeniem oferty na rynku, stały się ważnym detalem wystroju wnętrza. Oczywiście najbardziej istotne jest, by były poprawnie osadzone, ale dziś można wybierać spośród parapetów wykonanych z różnych materiałów, dostępnych w różnych kolorach. Marzy Ci się parapet drewniany? A może wolisz niezwykle trwałe i efektowne parapety kamienne?

Aktualnie produkowane parapety wewnętrzne to cała gama możliwości. Osiągalne jest wykonywanie bardzo długich parapetów lub wykończenie ich w sposób, który będzie idealnie imitować drewno.

Zastanawiasz się, który z parapetów będzie najlepszy? Z kruszywa marmurowego, płyt MDF, a może wykonane z gotowych płyt postformingowych, których rdzeń z płyty wiórowej okleja się z obydwu stron laminatem HPL? Nie podejmuj decyzji pochopnie, zanim nie poznasz wszystkich opcji.

Z tekstu dowiesz się między innymi:

Kiedy parapet powinien być na tyle wysunięty, by całkowicie przysłaniał grzejnik?

Które parapety wewnętrzne wykonane z drewna są najpraktyczniejsze?

Czy parapet powinien być wsunięty pod ościeżnicę okna?

Parapet wewnętrzny – podstawowe zadania

Dobrze zamontowany parapet jest bardzo istotny – zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. I nie dotyczy to tylko i wyłącznie parapetów drewnianych, choć te wydają się dużo bardziej wrażliwsze na różne czynniki od pozostałych.

Dobre praktyki w kwestiach związanych z montażem pozwolą Ci cieszyć się nie tylko estetycznym, funkcjonalnym parapetem bez zmartwień o wilgoć i zacieki. Umożliwią również prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza we wnętrzu.

Jak prawidłowo zamontować parapet wewnętrzny?

Bezwzględnie krawędź parapetu powinna być montowana pod ościeżnicą okna, wsunięta na minimum 1 cm. Istotna jest też odległość parapetu od grzejnika. Najlepiej, gdy wynosi między 10 a 20 cm – taka konfiguracja sprzyja temu, by parapet przysłaniał grzejnik.

Co w sytuacji, gdy kaloryfer znajduje się bliżej parapetu? Wówczas parapet nie powinien przysłaniać grzejnika. Poza tym parapety wewnętrzne powinny być na tyle szerokie, aby ich boki wmontowane były w ściany – ten zabieg zwiększa ich stabilność.

Z jakiego materiału wybrać parapety wewnętrzne?

Poszczególne rodzaje parapetów wewnętrznych sprawdzą się w różnych pomieszczeniach. I mowa tu nie tylko o ich przeznaczeniu, ale przede wszystkim od stylu, w jakim są urządzone i osobistych preferencjach użytkowników. Kamienne są zdecydowanie najtrwalsze, najbardziej odporne na urazy. Również bardzo efektowne.

Niezaprzeczalnie istotna jest cena. Ale czy przy niskim budżecie od razu trzeba decydować się na najtańsze rozwiązania? Z pewnością warto zorientować się w dostępnych możliwościach. Zamiast naturalnego drewna – parapet z płyt drewnopochodnych. Zamiast drogich kamieni naturalnych – konglomerat marmurowy.

Parapety marmurowe i z marmuru syntetycznego

Bardzo efektownie wyglądają parapety kamienne. Mogą mieć powierzchnię szlifowaną lub polerowaną. Proste lub zaokrąglone krawędzie dobierzesz wedle własnego uznania. Co kryje się za pojęciem marmur syntetyczny? To połączenie składników mineralnych z żywicą poliestrową i mączką dolomitową. Taki parapet ma gładką powierzchnię.

Parapety z konglomeratu marmurowego

Rodzaj parapetu nierozerwalnie wiąże się z pewnymi kosztami. Szczególnie sprawdza się to w przypadku kamieni. Tego typu parapety są zdecydowanie najtrwalsze, ale i najdroższe.

Dlatego wiele osób decyduje się na tańszą wersję i wybiera konglomerat – materiał przemysłowy będący mieszkanką kruszywa z marmuru oraz żywic poliestrowych w proporcji 95% do 5%. To już nie tylko propozycja alternatywna, ale coraz chętniej wybierana również do eleganckich wnętrz.

Parapety wewnętrzne drewniane

Parapety mogą być wykonane z dowolnego gatunku drewna. I mowa nie tylko tych rodzimych gatunkach. Oprócz parapetów z drewna dębowego, drewna sosnowego czy bukowego, dostępne są też takie z gatunków egzotycznych.

Na co warto zwrócić uwagę? Między innymi na to, by parapety z drewna były klejone warstwowo. To utrudni odkształcanie się pod wpływem wyższych temperatur. Jeśli parapet nie jest wykonany w technologii drewna klejonego, przy działającym przez kilka miesięcy kaloryferze może zacząć się wypaczać. Podobny wpływ na drewno może mieć wilgoć.

Drewno klejone jest zdecydowanie bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, przez co bardziej polecane na takie realizacje. Zwróć zatem uwagę na technologię, w której produkowane są Twoje wymarzone drewniane parapety. Choć w podobnej cenie można już kupić trwalsze elementy – sprawdź nasz konfigurator.

Parapety PCV

Zdecydowanie jedne z bardziej budżetowych rozwiązań. Mogą imitować inny materiał, choć oczywiście tylko z wyglądu. Dostępne są w różnych kolorach dzięki temu, że mogą być wykończone laminatem dostępnym w całej gamie kolorystycznej.

Inne zalety parapetów PCV? Z pewnością są dość łatwe w czyszczeniu, zdecydowanie odporniejsze na działanie wilgoci niż drewno, lekkie, łatwe w transporcie i stosunkowo łatwe w montażu. Kiedyś istniała spora obawa, że szczególnie te jasne parapety z tworzywa będą narażone na żółknięcie. Wyeliminowano ten problem, stosując odporne na to twarde tworzywo o przekroju komorowym.

Brak parapetów wewnętrznych

Parapety wewnętrzne nie są obowiązkowym elementem wyposażenia, choć ułatwiają wiele kwestii. W dużej mierze to parapet wewnętrzny i sposób jego aranżacji sprawia, że wnętrze może nabrać przytulnego charakteru. W domu mieszkalnym trudno byłoby zrezygnować z parapetów w ogóle.

Nawet jeśli nie ma ich w jednym pomieszczeniu, w innych mogą wydawać się niemal nieodzownym elementem wystroju. Pod drewnianym oknem wspaniale jest móc ustawić naturalne rośliny czy inne dekoracje.

Z czego najlepiej zrobić parapet?

Szeroki wybór tylko pozornie ułatwia sprawę. Każdy parapet ma swoje zalety, pytanie tylko, które są najistotniejsze w Twoim przypadku.

Niekiedy względy estetyczne muszą ustąpić praktycznym. Przestrzeń, w której mieszkasz i pracujesz powinna być przede wszystkim funkcjonalna. A dzisiejsza technologia bardzo temu sprzyja.

Prosty przykład dotyczy parapetów do kuchni i łazienek. Czyli tam, gdzie naturalny materiał może wypaczać się pod wpływem wilgoci lub gdzie narażony jest na wysoką temperaturę. Rozwiązaniem jest płyta wiórowa spieczona z dekoracyjnym laminatem chroniącym wnętrze. A niezawodnym – kamień lub konglomerat.

Parapety drewniane czy parapety z kamienia – co wybrać

Najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne są oczywiście parapety z twardych kamieni naturalnych oraz mieszanek kruszyw i żywic.

Parapety wykonane z drewna mają frezowane krawędzie i są wykańczane woskiem lub lakierem bezbarwnym, co chroni przed zarysowaniem. Nie są tak odporne na uszkodzenia jak te kamienne. Choć oczywiście niepomiernie bardziej niż te, które dawniej były wykrajane z szerokich desek dębowych i osadzane pod oknem.

Z kolei parapety z kamienia wycinane są z jednego kawałka. Różne odcienie kamieni nawet jednego typu zależą w dużej mierze od miejsca wydobycia, a ich powierzchnia jest najczęściej gładzona.

Dobór parapetów z materiałów naturalnych w domu mieszkalnym

Parapet wewnętrzny możesz zaprojektować dokładnie wedle swoich upodobań. I mowa tu o kształcie, wykończeniu, kolorze. Wybierając parapety, warto pamiętać o tym, że ten element, podobnie jak na przykład okno, zostanie z nami na dłużej niż sezon. Jeśli nie planujesz szybko kolejnego remontu, przemyśl dobór parapetu do konkretnego pomieszczenia.

Do naturalnych materiałów zaliczamy zarówno drewno, jak i kamienie. I choć wybór kolorów i odcieni w przypadku tych dwóch rodzajów jest bardzo szeroki, trudno powiedzieć, że decydując się na któryś z nich możesz mieć parapet w dowolnym kolorze. O wiele łatwiej jednak zdecydować w ich przypadku, czy mają być zaokrąglone na górnej krawędzi czy na obu.

Jaka powinna być grubość parapetów wewnętrznych?

Parapety wewnętrzne mają kilka istotnych parametrów, w tym oczywiście grubość. I jest to kwestia nie tylko wizualna. W zależności od tego, jakie materiały wybierzesz, ale też jakie wymiary będą miały wykonane z nich parapety wewnętrzne, optymalna może być różna grubość.

Dotyczy to przede wszystkim kamieni i drewna. Parapet z PVC najczęściej nie są dostępne w różnych grubościach, ale one też nie są tak reprezentatywne i montowane w najistotniejszych pomieszczeniach, mają spełniać z gruntu praktyczne zadania.

Sposób montażu nie różni się specjalnie między poszczególnymi typami. Najczęściej wykonuje się go różnymi spoiwami: klejem oraz poliuretanową pianką montażową, w przypadku ciężkich kamieni – zaprawą. Warto jednak zasięgnąć rady eksperta. Przykładem materiału, z którym należy uważać jest marmur – ma skłonność do przebarwień.

Do czego dobrać kolor parapetów wewnętrznych?

Odpowiedzi może być tyle, ile pytanych osób. Kolor to kwestia niezwykle indywidualna i może zależeć od tego, co chcesz osiągnąć. Dawno minęły czasy stolarki okiennej dostępnej jedynie w bieli.

Dziś wybór jest o wiele szerszy, nie wyłączając różnych odcieni szarości, z antracytem włącznie. Wybór parapetów wewnętrznych w tej sytuacji jest jednocześnie łatwiejszy i trudniejszy. Z jednej strony duży wybór, z drugiej przytłaczająca ilość możliwości.

Parapety wewnętrzne jako elementy wystroju wnętrz

Wybierając parapet, myśl o przeznaczeniu i stylu wnętrza. Zestaw kolory stałych elementów, takich jak ramy okienne, futryny drzwiowe, podłoga, listwy przypodłogowe. W zależności od tego, na co się zdecydujesz, możesz osiągnąć różne efekty.

Parapety zewnętrzne powinny być estetyczne, współgrać z elewacją, stanowić ochronę przed woda i wilgocią. Z kolei parapety wewnętrzne oprócz funkcji praktycznych stanowią część wystroju. Warto myśleć o nich jak o elemencie wymagającym szczególnie głębokiego namysłu.

Polecane artykuły na blogu:

Sprawdź ofertę:

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Parapety z funkcją dodatkową: pomysły na praktyczne wykorzystanie przestrzeni

Parapety to nie tylko elementy architektoniczne, które dodają estetyki naszym wnętrzom W małych mieszkaniach mogą stać się prawdziwymi perełkami o szerokim zakresie zastosowań Jak zatem przekształcić zwykły parapet w coś więcej Oto kilka pomysłów, które mogą Cię...

Double Digital
29.08.2024 6 min

Jak wybrać idealny parapet do stylu wnętrza?

Wybór odpowiedniego parapetu wewnętrznego to kluczowy element aranżacji wnętrza Parapet nie tylko pełni funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną, stanowiąc istotny akcent każdego pomieszczenia Odpowiednio dobrany wewnętrzny parapet może podkreślić styl wnętrza, dodać mu...

Double Digital
29.08.2024 6 min

Jak dbać o parapety? Poradnik czyszczenia i konserwacji

Nowoczesne parapety na wymiar bardzo często powstają z kamienia naturalnego lub spieków czy konglomeratów Nie brakuje też przystępniejszych cenowo rozwiązań, takich jak parapety z drewna lub płyt MDF Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, każdy z nich będzie wymagał...

Double Digital
25.07.2024 7 min