Blog

Cokół przypodłogowy — czym jest i jakie ma znaczenie w przypadku schodów?

Michał Brzozowski
14.05.2023 5 min
Oceń ten post

Miejsce styku ściany z podłogą często generuje wiele problemów – niejednokrotnie zdarza się, bowiem że położona posadzka nie przylega idealnie do krawędzi. W takiej sytuacji warto ukryć powstałą szczelinę bądź zamaskować drobne niedociągnięcia powstałe podczas prac remontu. Właśnie w takich przypadkach wykorzystuje się cokoły przypodłogowe. Co jeszcze warto wiedzieć o tym elemencie wykończeniowym? 

Cokół przypodłogowy przy schodach

Czym jest cokół i jakie pełni funkcje?

Cokoły przypodłogowe to elementy wykończeniowe stosowane wewnątrz pomieszczeń, które montowane są na dolnej części ściany, tuż przy podłodze. Pełnią one kilka funkcji praktycznych i dekoracyjnych, w tym:

1. Ochrona ścian — cokoły przypodłogowe chronią dolną część ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zadrapania, uderzenia mebli, odciski butów itp. Dzięki temu chronią ściany przed zniszczeniem i pomagają zachować estetyczny wygląd pomieszczenia.

2. Pokrycie nierówności — cokoły przypodłogowe mogą być również używane do pokrycia nierówności lub szczelin między podłogą a ścianą. Pomagają wyrównać te obszary, co prowadzi do estetycznego i schludnego wykończenia.

3. Miejsce na przewody — niektóre cokoły  posiadają specjalne przestrzenie lub kanały, które umożliwiają ukrycie przewodów elektrycznych, telekomunikacyjnych lub audio-wideo. Dzięki temu można schludnie prowadzić kable po całym pomieszczeniu, minimalizując widoczność i ryzyko potknięcia się.

4. Element dekoracyjny — cokoły przypodłogowe są również używane jako element dekoracyjny, który może nadawać pomieszczeniu charakterystyczny wygląd. Dostępne są w różnych wzorach, kolorach i materiałach, które pasują do stylu i aranżacji wnętrza.

Cokoły przypodłogowe są popularnym i praktycznym rozwiązaniem wykończeniowym, które nie tylko chroni ściany i podłogi, ale także dodaje estetyczny akcent do pomieszczenia.

Jak wybrać trwały i estetyczny cokół?

Cokół pełni funkcję dodatkowego elementu, który optycznie łamie monotonność powierzchni. Warto jednak pamiętać, że jest narażony na rozpryski wody opadowej, zalegające zaspy śniegu, czy uszkodzenia. W związku z tym powinien charakteryzować się niską nasiąkliwością, wytrzymałością oraz być łatwy w czyszczeniu.

Wyboru odpowiednich cokołów warto dokonać już na etapie projektowania budynku. Niektóre rozwiązania wymagają bowiem postawienia wystarczająco szerokich fundamentów czy utworzenia uskoku na płaszczyźnie elewacyjnej. Nie bez znaczenia jest też technologia, w jakiej stawiane będą ściany zewnętrzne.

Jak przygotować powierzchnię przed położeniem cokołów?

Rodzaj wykończenia powierzchni zewnętrznej cokołu wpływa niewątpliwie na trwałość i estetykę elewacji budynku. Nakłada się na niego materiały znacznie trwalsze niż te, które są na pozostałej części elewacji. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze, watro odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być mocne, równe i oczyszczone z brudu oraz kurzu. Aby sprawdzić wszystkie odchylenia płaszczyzny ściany od pionu, przyłóż do niego łatę o długości 2 metrów. Jeśli odchylenia są większe niż 5 mm, należy je usunąć.

Jak dobrać wysokość cokołu?

Zazwyczaj cokoły mają wysokość od 30 do 60 cm, ale finalnie jest to uzależnione od warunków terenu i lokalizacji. Wyższe elementy stosuje się w miejscach, gdzie elewacja jest bardziej narażona na czynniki zewnętrzne, w tym zalęgający śnieg czy wodę. W takiej sytuacji zbyt niski cokół może nie zapewnić odpowiedniej ochrony budynku. Jeśli planujesz taką konstrukcję, warto kierować się bezpieczeństwem i zdecydować się na wyższą opcję.

Potrzebujesz cokołu z kamieni naturalnych? Zapraszamy!

Cokół jest eleganckim fragmentem budynku, który zabezpiecza elewację przed niszczeniem i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W naszym sklepie możesz liczyć na duży wybór produktów w różnych rozmiarach i kolorach. Kupisz u nas cokoły wykonane między innymi z aglomarmuru, granitu, ale też wielu innych materiałów.

Cokoły przypodłogowe — podsumowanie

Samodzielne wykonanie cokołów o równych wymiarach, grubościach i z odpowiednio wyszlifowanymi krawędziami stanowi duże wyzwanie nawet dla profesjonalistów. Warto zamówić gotowe elementy, aby zapewnić sobie efektywną pracę i oszczędzić nerwów. W przypadku wątpliwości służymy pomocą i doradztwem w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

 

Komentarze

Na razie nikt nie zostawił komentarza.


Napisz pierwszy komentarz o "Cokół przypodłogowy — czym jest i jakie ma znaczenie w przypadku schodów?".

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Z czego parapet na balkon?

Balkony są jednym z najbardziej eksponowanych elementów budynku Wystawione na działanie deszczu, wiatru, śniegu czy słońca, muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne Nie tylko podłoga czy balustrada, ale również parapet odgrywa ważną rolę w zabezpieczaniu balkonu Wybierając...

Michał Brzozowski
31.08.2023 4 min

Jakie parapety wewnętrzne do domu?

Różnorodność parapetów wewnętrznych jest ogromna Jak wiadomo, podczas aranżacji pomieszczeń głównym celem jest to, aby każdy detal był idealnie dopracowany Takimi elementami są z pewnością parapety wewnętrzne wykonane z kamienia, konglomeratu lub parapety wewnętrzne drewniane...

Michał Brzozowski
23.08.2023 4 min

Czym zabezpieczyć ciepły parapet?

System ciepłych parapetów nieprzerwanie zyskuje na popularności poprzez oszczędność oraz ograniczone straty ciepła, ze względu na swoje właściwości izolacyjne Połączenie ciepłego parapetu z murem to bardzo ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek, jak zrobić to dobrze Ciepły parapet ma na...

Michał Brzozowski
22.08.2023 4 min