Blog

Cokół przypodłogowy — czym jest i jakie ma znaczenie w przypadku schodów?

Michał Brzozowski
14.05.2023 5 min
Oceń ten post

Miejsce styku ściany z podłogą często generuje wiele problemów – niejednokrotnie zdarza się, bowiem że położona posadzka nie przylega idealnie do krawędzi. W takiej sytuacji warto ukryć powstałą szczelinę bądź zamaskować drobne niedociągnięcia powstałe podczas prac remontu. Właśnie w takich przypadkach wykorzystuje się cokoły przypodłogowe. Co jeszcze warto wiedzieć o tym elemencie wykończeniowym? 

Cokół przypodłogowy przy schodach

Czym jest cokół i jakie pełni funkcje?

Cokoły przypodłogowe to elementy wykończeniowe stosowane wewnątrz pomieszczeń, które montowane są na dolnej części ściany, tuż przy podłodze. Pełnią one kilka funkcji praktycznych i dekoracyjnych, w tym:

1. Ochrona ścian — cokoły przypodłogowe chronią dolną część ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zadrapania, uderzenia mebli, odciski butów itp. Dzięki temu chronią ściany przed zniszczeniem i pomagają zachować estetyczny wygląd pomieszczenia.

2. Pokrycie nierówności — cokoły przypodłogowe mogą być również używane do pokrycia nierówności lub szczelin między podłogą a ścianą. Pomagają wyrównać te obszary, co prowadzi do estetycznego i schludnego wykończenia.

3. Miejsce na przewody — niektóre cokoły  posiadają specjalne przestrzenie lub kanały, które umożliwiają ukrycie przewodów elektrycznych, telekomunikacyjnych lub audio-wideo. Dzięki temu można schludnie prowadzić kable po całym pomieszczeniu, minimalizując widoczność i ryzyko potknięcia się.

4. Element dekoracyjny — cokoły przypodłogowe są również używane jako element dekoracyjny, który może nadawać pomieszczeniu charakterystyczny wygląd. Dostępne są w różnych wzorach, kolorach i materiałach, które pasują do stylu i aranżacji wnętrza.

Cokoły przypodłogowe są popularnym i praktycznym rozwiązaniem wykończeniowym, które nie tylko chroni ściany i podłogi, ale także dodaje estetyczny akcent do pomieszczenia.

Jak wybrać trwały i estetyczny cokół?

Cokół pełni funkcję dodatkowego elementu, który optycznie łamie monotonność powierzchni. Warto jednak pamiętać, że jest narażony na rozpryski wody opadowej, zalegające zaspy śniegu, czy uszkodzenia. W związku z tym powinien charakteryzować się niską nasiąkliwością, wytrzymałością oraz być łatwy w czyszczeniu.

Wyboru odpowiednich cokołów warto dokonać już na etapie projektowania budynku. Niektóre rozwiązania wymagają bowiem postawienia wystarczająco szerokich fundamentów czy utworzenia uskoku na płaszczyźnie elewacyjnej. Nie bez znaczenia jest też technologia, w jakiej stawiane będą ściany zewnętrzne.

Jak przygotować powierzchnię przed położeniem cokołów?

Rodzaj wykończenia powierzchni zewnętrznej cokołu wpływa niewątpliwie na trwałość i estetykę elewacji budynku. Nakłada się na niego materiały znacznie trwalsze niż te, które są na pozostałej części elewacji. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze, watro odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być mocne, równe i oczyszczone z brudu oraz kurzu. Aby sprawdzić wszystkie odchylenia płaszczyzny ściany od pionu, przyłóż do niego łatę o długości 2 metrów. Jeśli odchylenia są większe niż 5 mm, należy je usunąć.

Jak dobrać wysokość cokołu?

Zazwyczaj cokoły mają wysokość od 30 do 60 cm, ale finalnie jest to uzależnione od warunków terenu i lokalizacji. Wyższe elementy stosuje się w miejscach, gdzie elewacja jest bardziej narażona na czynniki zewnętrzne, w tym zalęgający śnieg czy wodę. W takiej sytuacji zbyt niski cokół może nie zapewnić odpowiedniej ochrony budynku. Jeśli planujesz taką konstrukcję, warto kierować się bezpieczeństwem i zdecydować się na wyższą opcję.

Potrzebujesz cokołu z kamieni naturalnych? Zapraszamy!

Cokół jest eleganckim fragmentem budynku, który zabezpiecza elewację przed niszczeniem i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W naszym sklepie możesz liczyć na duży wybór produktów w różnych rozmiarach i kolorach. Kupisz u nas cokoły wykonane między innymi z aglomarmuru, granitu, ale też wielu innych materiałów.

Cokoły przypodłogowe — podsumowanie

Samodzielne wykonanie cokołów o równych wymiarach, grubościach i z odpowiednio wyszlifowanymi krawędziami stanowi duże wyzwanie nawet dla profesjonalistów. Warto zamówić gotowe elementy, aby zapewnić sobie efektywną pracę i oszczędzić nerwów. W przypadku wątpliwości służymy pomocą i doradztwem w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

 

Zobacz nasze marmury

Komentarze

Na razie nikt nie zostawił komentarza.


Napisz pierwszy komentarz o "Cokół przypodłogowy — czym jest i jakie ma znaczenie w przypadku schodów?".

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Jak dbać o schody kamienne?

Decyzja o zakupie kamiennych schodów w dłuższej perspektywie jest niezwykle opłacalną inwestycją Zapewniają nie tylko funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale stanowią też element kształtujący wystrój wnętrza lub ogrodu Schody z kamienia są wytrzymałe i mają duże walory estetyczne...

Michał Brzozowski
19.05.2023 6 min

Jak zamontować parapet zewnętrzny?

Parapet zewnętrzny nie tylko zapobiega przeciekaniu wody opadowej pod obramowanie, ale również stanowi estetyczne wykończenie budynku Na wymianę tego elementu decydujemy się przy okazji montowania nowych okien lub podczas ocieplania domu Montaż parapetów zewnętrznych jest dość prosty,...

Michał Brzozowski
19.05.2023 10 min

Jaki parapet zewnętrzny wybrać? Poradnik

Parapet zewnętrzny to jeden z niezbędnych elementów każdego budynku Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie wody z zewnątrz okna i ochrona ścian przed zabrudzeniem Obecnie rynek materiałów budowlanych oferuje ogromny wybór parapetów, co z jednej strony jest dużym ułatwieniem, ale z...

Michał Brzozowski
17.05.2023 7 min