
Czym zabezpieczyć ciepły parapet?
System ciepłych parapetów nieprzerwanie zyskuje na popularności poprzez oszczędność oraz ograniczone straty ciepła, ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Połączenie ciepłego parapetu z murem to bardzo ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek, jak zrobić to dobrze? Ciepły parapet ma na celu zlikwidowanie tzw. mostków termicznych. Aby efekt ten się udał, należy zastosować do montażu specjalny klej, piankę oraz taśmę izolacyjną. Dzięki temu bilans energetyczny we wnętrzu obiektu znacząco się poprawi, przez co koszty przeznaczone na ocieplenie budynku w długim terminie zaczną się zmniejszać.
Czym jest ciepły parapet?
Ciepły parapet zewnętrzny to rodzaj izolacji termicznej. Ciepłe parapety stanowią rozsądne rozwiązanie, które zapobiega stratom ciepła (uszczelnienie połączenia) oraz przedostawaniu się wilgoci do wnętrza pomieszczenia. Dodatkowo zamontowanie ciepłego parapetu ułatwia zamontowanie parapetów wewnętrznych i zewnętrznych ze względu na uprzednio uzyskany poziom. Ostatnim kluczowym atutem jest oczywiście eliminacja mostków termicznych (eliminowanie strat ciepła).
Czy warto stosować ciepły parapet?
Zastosowanie ciepłych parapetów niesie ze sobą szereg korzyści, które w większości zostały opisane wyżej. Głównym celem parapetów termicznych jest poprawa warunków termicznych budynku, które faktycznie są zauważalne.
Wady ciepłych parapetów — ciepły parapet jednostronny zewnętrzny
Profil termiczny zewnętrzny posiada wady, które w szczególności wiążą się z dodatkowymi kosztami. Jakby nie patrzeć, ciepły parapet to nie obowiązek, przez co też nie jest on stosowany przy każdym montażu tradycyjnych parapetów.
Dlatego też wadą będzie wcześniej wspomniany dodatkowy koszt za same ciepłe parapety oraz materiały w postaci kleju, pianki, taśm izolacyjnych, wraz z kosztami robocizny.
Profil podparapetowy – wymiary
Wymiary profilu podparapetowego są dostosowane do standardowych wymiarów okien i parapetów, co ułatwia ich montaż i jednocześnie zapewnia odpowiednie zabezpieczenie. Oczywiście istnieje możliwość wytworzenia profilu na indywidualne potrzeby.
Ciepły parapet profil pod okno
Ciepły profil termiczny XPS charakteryzuje się (ciepłe podkłady podparapetowe):
- dużą twardością,
- dobrymi parametrami termicznymi — posiada bardzo niski współczynnik przenikania ciepła,
- dużą gęstością,
- wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.
Ciepły parapet krok po kroku
To właśnie od montażu ciepłego parapetu zależy skuteczność termicznych parapetów. Montaż parapetów zaczynamy od nałożenia na jego spodnią warstwę, a dokładniej w wyżłobienia kleju w postaci pianki. Tę samą czynność wykonujemy na murze.
Kolejnym krokiem jest umieszczenie taśmy rozprężnej w centralnej szczelinie znajdującej się między ciepłym parapetem a oknem.
Ważne jest również to, z czego został parapet termiczny wykonany. Większość ciepłych parapetów eliminuje w sposób skuteczny straty ciepła. Istotną kwestią jest również fakt, aby dobrze zastanowić się nad każdym elementem ciepłego parapetu — materiałem, jakim zostaną przyklejone do muru.
Komentarze
Na razie nikt nie zostawił komentarza.
Napisz pierwszy komentarz o "Czym zabezpieczyć ciepły parapet?".
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *