Blog

Jak wykorzystać kamienie naturalne w małych przestrzeniach

lapi
27.02.2020 7 min
Oceń ten post

Zastanawiasz się, czy warto sięgać po kamienie naturalne jako materiał do wykończenia wnętrza? Duża ilość kamienia naturalnego w domu z pewnością sprawi, że Twoi goście będą zachwyceni wystrojem wnętrza. Elementy z kamienia naturalnego doskonale sprawdzą się nie tylko w dużych domach, ale także w małym wnętrzu lub mieszkaniu. Gustowny stolik kawowy lub umywalka z kamienia mogą nadać wyjątkowego klimatu w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego rozmiarów. Takie pojedyncze elementy wystroju wnętrza będą zdecydowanie bardziej przyciągać uwagę twoich gości.

W tym wpisie chcemy podzielić się z Tobą kilkoma pomysłami na wykorzystanie kamienia naturalnego w małych przestrzeniach.

Podkładki

Wiadomo, że stawianie szklanek z zimną wodą, kieliszków z winem lub filiżanek z gorącą kawą może w dłuższej perspektywie czasu doprowadzić do zniszczenia blatów z kamienia naturalnego. Aby zabezpieczyć się przed uszkodzeniami powinniśmy korzystać z podkładek. Dobrym pomysłem może być zaopatrzenie się w podkładki wykonane właśnie z kamienia. Taki dodatek z pewnością doda uroku pomieszczeniu, w którym wraz z gośćmi spędzasz czas.

Tacki

Jeżeli uda Ci się zdobyć odpowiedniego kształtu resztki płyt kamiennych, wystarczy zamontować do nich uchwyty i można w ten sposób stworzyć wyjątkowo eleganckie tacki. A jeśli dodatkowo materiał będzie zbliżony do tego, z którego wykonany jest stół, i np. wspomniane wcześniej podkładki, staniesz się posiadaczem pięknego zestawu. Na pewno zrobi ogromne wrażenie na twoich gościach.

Podstawki

Blaty kuchenne, czy stoły mogą ulec uszkodzeniu, jeśli będziemy na nie stawiać gorące garnki lub patelnie. Czasami nawet krople wody, które pojawiają się na zimnej szklance z wodą, po wyschnięciu mogą zostawiać na kamiennych powierzchniach trwałe ślady. Aby uniknąć takich uszkodzeń, warto korzystać z podkładek, które także możemy wykonać z kamienia naturalnego.

Stolik dekoracyjny

Gdy producenci wyrobów z kamienia naturalnego przygotowują duże zamówienia, bardzo często zostaje im sporo niewykorzystanych elementów o różnych kształtach i wielkościach. Jeśli uda Ci się zdobyć taką pozostałość, może wykorzystać ją do stworzenia małego, ale pięknego stolika dekoracyjnego praktycznie do każdego pomieszczenia. Naturalnie będziesz potrzebować pomocy fachowca, który zajmie się montażem nóżek, np. z metalu lub drewna,ale efekt końcowy na pewno będzie wart zachodu.

Ozdoby, dekoracje

Dekoracje mogą kosztować fortunę. Zwłaszcza jeśli chcesz je kupić w dedykowanych sklepach. Tymczasem skrawki kamieni naturalnych mogą dać ci ogromne pole do popisu. Przy odrobinie kreatywności z pozostałości po produkcji większego elementu możesz stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Kamienie naturalne posiadają niebywały urok i są unikalne. W ten sposób masz pewność, że ikt nie będzie posiadał takiej samej dekoracji jak ty.

Brodzik prysznicowy lub cała wnęka

Wykonanie brodzika lub całej wnęki prysznicowej z kamienia naturalnego to rewelacyjny pomysł na gustowne wykończenie łazienki. Naturalnie wykonanie takiego projektu wymaga ścisłej współpracy z producentem kamienia, aby wszystkie materiały zostały przygotowane na dokładny wymiar. Przy projektowaniu warto pamiętać o półkach, które również można pięknie wykończyć kamieniem.

Półki i umywalki

Choć my zajmujemy się przede wszystkim produkowaniem parapetów z kamienia naturalnego, to wiemy, że z tego materiału można stworzyć ogromną ilość innych elementów do każdego wnętrza. Jednym z takich zastosowań kamienia naturalnego są różnego rodzaju półki, czy na przykład umywalki. Z kamienia naturalnego stworzysz także przepiękny zlewozmywak do kuchni, który może korespondować z blatem na wyspie.

Diabeł tkwi w szczegółach

Zastanawiałeś się kiedyś na odpadkami z kamienia naturalnego? Czy wiesz, że można je potraktować jak materiał upcyklingowy? Wiesz, że kreatywni projektanci potrafią stworzyć np. klamkę do drzwi z kawałka kamienia, które większość osób wyrzuciłaby do kosza na śmieci? Takie poprodukcyjne odpady z kamienia naturalnego, które zostały z produkcji większych elementów, można wykorzystać do stworzenia klamek, zawiasów, węgarek, uchwytów, zawieszek. W sprawnych rękach i z kreatywnym podejściem ilość możliwości jest ograniczona tylko naszą wyobraźnią.

Próg prysznicowy

Jeśli w łazience masz wydzielony pokój prysznicowy lub zabudowaną wnękę na prysznic i oddzielasz ją od reszty łazienki drzwiami, to warto zamontować sobie także próg prysznicowy. W ten sposób zabezpieczysz podłogę w łazience przed niepotrzebnym zalewaniem. Do stworzenia progu możesz wykorzystać kamienie naturalne o zbliżonym kolorze lub wręcz przeciwnie, w kontrastującej barwie, aby próg się wyróżniał.

Siedzisko pod prysznicem

Wiele kabin prysznicowych charakteryzuje się małą przestrzenią. Możliwość zamontowania sobie siedziska pod prysznicem to niewątpliwie duży komfort. Do stworzenia takiego siedziska możesz wykorzystać duży kawałek płyty z kamienia naturalnego, który zapewni Twojej kabinie naturalnego klimatu. Wielu fachowców decyduje się na wykorzystanie kilku kawałków kamienia naturalnego podczas tworzenia takiego siedziska, aby zapewnić dodatkowe wzmocnienie całej konstrukcji.

Masz więcej pomysłów?

Chętnie usłyszymy o Twoich pomysłach na wykorzystanie resztek lub odpadów z produkcji większych elementów z kamienia naturalnego. Skontaktuj się z nami i podziel się swoim pomysłem.

Polecane artykuły na blogu:

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Z czego parapet na balkon?

Balkony są jednym z najbardziej eksponowanych elementów budynku Wystawione na działanie deszczu, wiatru, śniegu czy słońca, muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne Nie tylko podłoga czy balustrada, ale również parapet odgrywa ważną rolę w zabezpieczaniu balkonu Wybierając...

Michał Brzozowski
31.08.2023 4 min

Jakie parapety wewnętrzne do domu?

Różnorodność parapetów wewnętrznych jest ogromna Jak wiadomo, podczas aranżacji pomieszczeń głównym celem jest to, aby każdy detal był idealnie dopracowany Takimi elementami są z pewnością parapety wewnętrzne wykonane z kamienia, konglomeratu lub parapety wewnętrzne drewniane...

Michał Brzozowski
23.08.2023 4 min

Czym zabezpieczyć ciepły parapet?

System ciepłych parapetów nieprzerwanie zyskuje na popularności poprzez oszczędność oraz ograniczone straty ciepła, ze względu na swoje właściwości izolacyjne Połączenie ciepłego parapetu z murem to bardzo ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek, jak zrobić to dobrze Ciepły parapet ma na...

Michał Brzozowski
22.08.2023 4 min