Blog

Parapety z kamienia naturalnego

lapi
14.10.2019 3 min
Oceń ten post

Parapety z kamienia naturalnego są bardzo popularnym elementem wykończenia domu. Stosujemy je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Parapety z kamienia wewnątrz budynku można montować we wszystkich pomieszczeniach. Do wyboru mamy parapety wykonane z różnych rodzajów kamienia: marmuru, granitu, gnejsu, czy piaskowca.

Parapety z kamienia naturalnego najczęściej układane są na zaprawie. Podczas montażu warto zwrócić uwagę, aby zaprawa została dopasowana do rodzaju i koloru zastosowanego kamienia.

Kupując parapety z kamienia naturalnego warto wiedzieć o istnieniu zjawiska zwanego podciąganiem kapilarnym. Co to jest? Najkrócej mówiąc jest to zdolność materiału do podciągania wody ku górze za pomocą sił zwanych właśnie siłami kapilarnymi.

Co to oznacza w praktyce? Ponieważ większość parapetów z kamienia naturalnego ma strukturę porowatą, a ich grubość wynosi 2-3 cm, nie ma problemu, aby woda z zaprawy została podciągnięta siłami kapilarnymi na powierzchnię parapetu.

Może się zdarzyć, że w wodzie znajdą się substancje chemiczne z zaprawy, a wtedy plama na parapecie gotowa. Na szczęście wiedząc o istnieniu takiego zjawiska możemy się przed nim zabezpieczyć. Wystarczy podczas montażu zastosować właściwy do danego rodzaju materiału klej lub zaprawę. Warto także zabezpieczyć parapety z kamienia naturalnego specjalnym preparatem hydrofobizującym i zwiększającym przyczepność zaprawy.

Czy na parapecie z kamienia można stawiać doniczki?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby kupujące parapety kamienne. Nie jest to jednak bardzo trafnie sformułowane pytanie. Doniczki można naturalnie postawić na dowolnym parapecie, jednak w niektórych przypadkach warto wziąć pod uwagę kilka spraw.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na parapety z kamienia naturalnego wykonane z granitu, nie musimy martwić się o żadne uszkodzenia parapetu przez doniczki.

Natomiast w przypadku parapetów wykonanych z marmuru lub piaskowca, może dojść do pewnych uszkodzeń, którym powinniśmy z góry przeciwdziałać. W tym celu najlepiej raz na kilka miesięcy zastosować odpowiedni impregnat chroniący. Gdyby podczas podlewania woda przedostała się na parapet, to najlepiej nie zwlekać z jej szybkim wytarciem. Dłużej pozostawiona woda może zostawić plamę z wapiennego osadu.

Gładką powierzchnię parapetów z takiego kamienia jak marmur warto także dodatkowo chronić przez stosowanie miękkich podkładek pod doniczki. W ten sposób uchronimy się przed zarysowaniem parapetów.

Polecane artykuły na blogu:

sklep z parapetami

Zobacz nasze marmury

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Czyszczenie kamienia naturalnego domowe sposoby

Kamień naturalny występuje w naszych domach nie od dzisiaj Chętnie korzystamy z niego w różnych pomieszczeniach Decydujemy się na schody z kamienia, podłogi z kamienia, parapety kamienne czy granitowe zlewy i blaty Zanim zdecydujemy się na te popularne rozwiązania, warto sprawdzić sposoby...

Michał Brzozowski
21.10.2022 13 min

Jak wyczyścić parapet z kamienia?

Kamienny parapet to wspaniałe wykończenie wnęki okiennej Kamień naturalny idealnie sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz Powierzchnię parapetu, niezależnie od jego usytuowania, często zdobią plamy i zabrudzenia Sprawdź, jak pielęgnować parapet kamienny i jak go porządnie...

Michał Brzozowski
20.10.2022 4 min

Czy można zamontować kamienny parapet nad grzejnikiem?

Parapet wewnętrzny z kamienia to doskonały wybór dla wielu osób Świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, jak i w stylach klasycznych Są wytrzymałe, efektowne, mocne, solidne Niektórzy inwestorzy mają jednak wątpliwości, czy kamienny parapet sprawdzi się nad grzejnikiem Latem...

Michał Brzozowski
05.10.2022 11 min