Blog

Parapety z kamienia naturalnego

Mateusz
14.10.2019 3 min
Oceń ten post

Parapety z kamienia naturalnego są bardzo popularnym elementem wykończenia domu. Stosujemy je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Parapety z kamienia wewnątrz budynku można montować we wszystkich pomieszczeniach. Do wyboru mamy parapety wykonane z różnych rodzajów kamienia: marmuru, granitu, gnejsu, czy piaskowca.

Parapety z kamienia naturalnego najczęściej układane są na zaprawie. Podczas montażu warto zwrócić uwagę, aby zaprawa została dopasowana do rodzaju i koloru zastosowanego kamienia.

Kupując parapety z kamienia naturalnego warto wiedzieć o istnieniu zjawiska zwanego podciąganiem kapilarnym. Co to jest? Najkrócej mówiąc jest to zdolność materiału do podciągania wody ku górze za pomocą sił zwanych właśnie siłami kapilarnymi.

Co to oznacza w praktyce? Ponieważ większość parapetów z kamienia naturalnego ma strukturę porowatą, a ich grubość wynosi 2-3 cm, nie ma problemu, aby woda z zaprawy została podciągnięta siłami kapilarnymi na powierzchnię parapetu.

Może się zdarzyć, że w wodzie znajdą się substancje chemiczne z zaprawy, a wtedy plama na parapecie gotowa. Na szczęście wiedząc o istnieniu takiego zjawiska możemy się przed nim zabezpieczyć. Wystarczy podczas montażu zastosować właściwy do danego rodzaju materiału klej lub zaprawę. Warto także zabezpieczyć parapety z kamienia naturalnego specjalnym preparatem hydrofobizującym i zwiększającym przyczepność zaprawy.

Czy na parapecie z kamienia można stawiać doniczki?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby kupujące parapety kamienne. Nie jest to jednak bardzo trafnie sformułowane pytanie. Doniczki można naturalnie postawić na dowolnym parapecie, jednak w niektórych przypadkach warto wziąć pod uwagę kilka spraw.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na parapety z kamienia naturalnego wykonane z granitu, nie musimy martwić się o żadne uszkodzenia parapetu przez doniczki.

Natomiast w przypadku parapetów wykonanych z marmuru lub piaskowca, może dojść do pewnych uszkodzeń, którym powinniśmy z góry przeciwdziałać. W tym celu najlepiej raz na kilka miesięcy zastosować odpowiedni impregnat chroniący. Gdyby podczas podlewania woda przedostała się na parapet, to najlepiej nie zwlekać z jej szybkim wytarciem. Dłużej pozostawiona woda może zostawić plamę z wapiennego osadu.

Gładką powierzchnię parapetów z takiego kamienia jak marmur warto także dodatkowo chronić przez stosowanie miękkich podkładek pod doniczki. W ten sposób uchronimy się przed zarysowaniem parapetów.

Polecane artykuły na blogu:

sklep z parapetami

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Najczęstsze błędy popełniane przy montażu parapetów

Prawidłowy montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznych to klucz zarówno do ich estetycznego wyglądu, jak i tego by gwarantowały odpowiednią trwałość oraz funkcjonalność Niestety podczas realizacji prac montażowych bardzo łatwo o popełnienie błędów, które skutkują np...

Mateusz
30.04.2025 8 min

Parapety zewnętrzne a design elewacji

Wysokiej jakości parapety zewnętrzne są elementami architektonicznymi, które mają istotne znaczenie w kontekście tego, jak będzie prezentować się elewacja budynku Powinny one estetycznie wpasowywać się w stylistykę obiektu, a przy tym charakteryzować się wysoką trwałością i...

Mateusz
28.04.2025 8 min

Jak wybrać parapet zewnętrzny odporny na warunki atmosferyczne?

Parapety zewnętrzne są stale narażone na oddziaływanie zmieniających się warunków atmosferycznych Silny wiatr niosący za sobą różne zanieczyszczenia, opady deszczu i śniegu czy promieniowanie UV to tylko część zagrożeń, którym muszą stawiać czoła te elementy architektoniczne...

Mateusz
26.04.2025 6 min