Blog

Czyszczenie kamienia naturalnego domowe sposoby

Michał Brzozowski
21.10.2022 14 min
4.7/5 - (4 ocena)

Kamień naturalny występuje w naszych domach nie od dzisiaj. Chętnie korzystamy z niego w różnych pomieszczeniach. Decydujemy się na schody z kamienia, podłogi z kamienia, parapety kamienne czy granitowe zlewy i blaty. Zanim zdecydujemy się na te popularne rozwiązania, warto sprawdzić sposoby na czyszczenie kamienia naturalnego oraz utrzymanie go w odpowiednim stanie przez wiele lat. Z jakich domowych sposobów możemy skorzystać, by utrzymać kamień w dobrym stanie? Przebarwienia na granicie mogą być irytujące, warto poznać domowe sposoby na czyszczenie granitu lub czyszczenie piaskowca (np czyszczenie piaskowca sodą) . Sposobem jest na przykład czyszczenie piaskowca sodą. W artykule opisano sposoby na czyszczenie kamienia naturalnego.

Dlaczego kamień naturalny jest tak popularny?

czym nabłyszczyć marmur domowe sposoby - jak usunąć przebarwienia na granicie - plamy na marmurze jak usunąć

Przebarwienia na granicie

Kamienie naturalne wiodą prym w ostatnim czasie, jako jedne z lepszych i bardziej popularnych materiałów wykończeniowych stosowanych we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku. Naturalny kamień znajdziemy w marketach budowlanych, w inspiracjach, których nie brak w sieci oraz u naszych sąsiadów. Stosowane w widocznym miejscu sprawiają, że cała posiadłość prezentuje się elegancko. Niejednokrotnie sprawdza się jako zamiennik płytek ceramicznych we wnętrzach. Kamień naturalny jest wytrzymały, odporny na uszkodzenia, jak i na plamy. Ważne jest jednak, aby o niego odpowiednio dbać. Tylko w ten sposób można liczyć na to, że wytrzyma bez pogorszenia stanu przez wiele długich lat.

Jak właściwie dbać o kamień naturalny?

Kamień naturalny, choć odporny na wiele czynników atmosferycznych, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Marmur, granit oraz pozostałe rodzaje kamienia naturalnego nie zdadzą egzaminu, jeśli zostania dobrana niewłaściwa pielęgnacja. Kamienie te nie należą do delikatnych powierzchni, ale brak ochrony przed długotrwałym działaniem promieni słonecznych może realnie wpłynąć na jego wygląd. Warto więc zadbać o jego strukturę i pamiętać o oczyszczaniu, jak i o impregnacji. Ochroni to powierzchnię kamienia przed porysowaniami, słońcem, nie będziesz musiał się wtedy martwić jak usunąć przebarwienia na granicie.

Czyszczenie kamienia naturalnego — domowe sposoby

Naturalny kamień ma to do siebie, że nie trzeba wcale używać chemicznych środków za duże pieniądze, aby utrzymać go w czystości. Do czyszczenia kamienia wystarczą domowe sposoby, które sprawdzą się na zabrudzonej powierzchni. Konkretne opcje zależeć będą od rodzaju kamienia, jak i od rodzaju zabrudzenia. Inaczej czyści się plamy na granitowej powierzchni, a inaczej na marmurowej powierzchni. Metody domowe mogą sprawdzić się nawet podczas gruntownego czyszczenia granitu i działają nawet na najbardziej uporczywe zabrudzenia naturalne. Jeśli zastanawiasz się, czym czyścić granit, musisz wiedzieć, że nie ma konieczności sięgania po specjalistyczne preparaty już na samym początku. Są domowe sposoby na to jak usunąć przebarwienia na marmurze.

Czyszczenie granitu — co może nas zaskoczyć?

Podłoga, blaty, zlew z granitu – te powierzchnie potrzebują regularnego czyszczenia, jeśli chcemy, aby jak najdłużej zachowały swój wyjątkowy wygląd oraz trwałość. Jeśli na powierzchni granitu znajdują się jakiekolwiek zabrudzenia, utrudnia to jego oddychanie, co w efekcie może prowadzić do jego zniszczenia od środka. Choć granit należy do najtwardszych kamieni na świecie, łatwo ulega zabrudzeniom. Z łatwością osadza się na nim pył, kurz czy tłuszcz. Jest bardzo delikatny i wrażliwy na działanie kwasów. Jeśli nieopatrznie wylejesz na niego jakiś kwas, należy jak najszybciej osuszyć powierzchnię ręcznikiem papierowym lub suchą miękką szmatką.

Jak usunąć zacieki z wody z granitu? Sposoby na czyszczenie granitu

Choć granit jest najtrwalszy i najpiękniejszy wśród kamieni, nie oznacza to, że jest odporny na plamy i nic na nim nie osiada. Na powierzchni granitu z łatwością pojawiają się zacieki z wody. Na nic zdadzą się tutaj mocne detergenty. Zamiast nadmiernie używać środka czyszczącego, wystarczy usunąć plamy ciepłą wodą połączoną z płynem do mycia naczyń. Całość należy szorować bardzo delikatnie przy użyciu miękkiej gąbki. Pielęgnacja granitu nie może odbywać się przy pomocy ostrych, szorstkich drucianek czy tego typu dodatków. W ten sposób można niebezpiecznie naruszyć powierzchnię kamienia.

Jak usunąć rdzawe plamy z granitu?

Do czyszczenia granitu z rdzawych plam warto użyć preparatu z rozcieńczonej wody utlenionej i sody oczyszczonej. Jeśli nie chcesz granitu porysować, powierzchnię kamienia należy przecierać wyłącznie delikatną, miękką ścierką. Każde czyszczenie granitu powinno kończyć się wycieraniem go do sucha miękką szmatką. W ten sposób oczyścisz strukturę kamienia z wszelkich zabrudzeń i pozwolisz mu oddychać.

Jak usunąć tłuste plamy z pomnika

Aby usunąć tłuste plamy z pomnika, należy zastosować odpowiednie metody czyszczenia, biorąc pod uwagę porowatość kamienia. Impregnacja powierzchni może znacznie zmniejszyć porowatość kamienia, co ułatwi usunięcie tłustych plam. Warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy posiadają wiedzę na temat skutecznych środków czyszczących i technik usuwania tłustych plam z pomników.

Czyszczenie granitu — a co ze zlewem?

Granitową powierzchnię łatwo jest porysować. Wystarczy użyć nie tej gąbki, co trzeba, aby pozostawić na kamieniu nieestetyczne rysy. Nic więc dziwnego, że tak istotna jest delikatna gąbeczka lub szczoteczka z miękkim włosiem. Doskonale sprawdzą się też ściereczki z mikrofibry. Decydując się na zlew granitowy, warto wyposażyć się również w olej spożywczy, najlepiej kokosowy. Mając go na stanie, w każdej chwili można pozbyć się białych plam, które co jakiś czas będą chciały zadomowić się na granitowym zlewie. Olej kokosowy to również dobry wybór, jeśli chcesz przywrócić dawny blask.

Czyszczenie granitowej podłogi — czy płyn do mycia naczyń wystarczy?

Granit to idealny kamień naturalny na podłogę. Czyszczenie granitu krok po kroku wymaga użycia miękkiej szmatki bądź mopa. Jeśli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z podłogi, warto sporządzić specjalną miksturę ze składników znajdujących się w domu. Wystarczy pół litra ciepłej wody i dwie szklanki alkoholu, aby w szybki i skuteczny sposób doprowadzić granit do poprzedniego stanu. Mieszanka ta świetnie sprawdza się podczas usuwania plam. Nawet ptasie odchody bardzo szybko znikają z kamienia.

# czym czyscic granit # usuwanie rdzy z granitu # czyścić zlew granitowy

Konserwacja granitu

Ciekawym zagadnieniem jest konserwacja granitu. Do tego przyda się zwykła woda. Dlaczego? Aby granit przez lata pozostał w dobrej kondycji, wystarczy zadbać o regularną pielęgnację. Ten sam sposób dotyczy podłóg w domu, ten sam sposób sprawdzi się, kiedy czeka Cię czyszczenie nagrobka. Można dodać odrobinę płynu do mycia naczyń, aby usunąć ewentualne tłuste plamy. Poza tym, wystarczy polać powierzchnię granitu wodą, aby go odpowiednio zakonserwować na najbliższy czas.

Czyszczenie marmuru — domowe sposoby

Marmur jest skałą metamofriczną. Używa się go do wykańczania wnętrz, podobnie jak granitu. Jeśli chcesz zachować idealny stan marmuru, wystarczy regularnie go czyścić. Porowata powierzchnia kamienia tego nie ułatwia. Jeśli chcesz usunąć plamy z marmuru, warto wykorzystać miękką ścierkę, wodę oraz nieco płynu do mycia naczyń. Do czyszczenia marmuru najlepiej używać delikatnych szczotek z niezwykle miękkim włosiem. Pod żadnym pozorem nie wolno używać twardych akcesoriów, które mogą jedynie uszkodzić ten piękny kamień.

Czyszczenie marmuru — jak usunąć rdzę?

Zdarza się, że mimo konserwacji marmuru, na powierzchni kamienia pojawia się rdza. Zanim sięgniesz po różne produkty, w postaci sprayu czy mleczka, warto skorzystać z domowych sposobów. Doskonale z tym poradzi sobie woda utleniona połączona z sodą oczyszczoną. Niewielka ilość wody dolana do sody sprawi, że powstanie coś w rodzaju pasty. Taki preparat należy nałożyć na rdzawą plamę, a później lekko wyczyścić przy pomocy delikatnej szczoteczki. Mając pod ręką ściereczkę lub szczotkę, na pewno nie uda Ci się porysować kamienia, dzięki czemu będzie on w pełni bezpieczny.

Domowe sposoby w przypadku podłogi z gresu

Wyzwaniem dla wielu osób jest mycie i czyszczenie podłogi gresowej. Różne wykwity, osad cementowy, naloty wapienne oraz rdzawe plamy niszczą zupełnie estetykę. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po myjkę ciśnieniową, która może wstępnie oczyścić powierzchnię. Jeśli stawiasz na domowe sposoby, skuteczny może okazać się płyn do naczyń zmieszany z ciepłą wodą. W sytuacji, kiedy taka mieszanka nie pomogła, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Wystarczy koncentrat do gresu, który należy rozprowadzić po powierzchni, a następnie wspomóc cały proces szczotką. Ostatni krok to zmycie całości wodą. Środek chemiczny powinien pozostawić po sobie niezwykle czystą powierzchnię.

Płytki klinkierowe — czym wyczyścić?

Klinkier jest materiałem świetnym pod względem czyszczenia. Wystarczy obfita ilość wody z węza, para pod ciśnieniem lub suchy lód, aby szybko i bez uszczerbków w materiale doprowadzić dom do czystości. Na klinkierowych płytkach może osiąść kurz, pył, sadza. Jeśli tak się stanie, możesz pokusić się o zmycie zaburdzeń przy użyciu płynu do naczyń, amoniaku i soli. Jest to skuteczny sposób domowy, który pozostawi po sobie czysty i lśniący klinkier.

Najlepsze sposoby na czyszczenie piaskowca

Piaskowiec to rewelacyjny kamień, który jest odporny na silne i mocne tarcie. Ten kamień czyści się nieco inaczej niż marmur czy granit. Drobne zabrudzenia można usuwać przy pomocy mocnej, twardej szczotki. Jeśli na powierzchni piaskowca pojawiły się mocniejsze zabrudzenia, warto wykorzystać do mycia ciepłą wodę oraz niewielką ilość detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Zielony nalot to zmora osób, które zdecydowały się na piaskowiec w domu. Tutaj należy skorzystać z profesjonalnych środków na porosty i grzyby.

Podsumowanie

Czyszczenie kamienia naturalnego i jego pielęgnacja powinna być przemyślana i odpowiednio dostosowana do jego właściwości. W większości przypadków doskonale sprawdzają się domowe metody. Są proste i nie wymagają użycia skomplikowanych mieszanek. Niezwykle często sprawdza się szmatka, ciepła woda, woda utleniona oraz soda oczyszczona. W ten sposób można pozbyć się uporczywego brudu, plam oraz nieestetycznych nalotów. Dla właścicieli domów, które choć w minimalnym stopniu zostały wykończone kamieniem naturalnym, jest to niezwykle ważne!

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Z czego parapet na balkon?

Balkony są jednym z najbardziej eksponowanych elementów budynku Wystawione na działanie deszczu, wiatru, śniegu czy słońca, muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne Nie tylko podłoga czy balustrada, ale również parapet odgrywa ważną rolę w zabezpieczaniu balkonu Wybierając...

Michał Brzozowski
31.08.2023 4 min

Jakie parapety wewnętrzne do domu?

Różnorodność parapetów wewnętrznych jest ogromna Jak wiadomo, podczas aranżacji pomieszczeń głównym celem jest to, aby każdy detal był idealnie dopracowany Takimi elementami są z pewnością parapety wewnętrzne wykonane z kamienia, konglomeratu lub parapety wewnętrzne drewniane...

Michał Brzozowski
23.08.2023 4 min

Czym zabezpieczyć ciepły parapet?

System ciepłych parapetów nieprzerwanie zyskuje na popularności poprzez oszczędność oraz ograniczone straty ciepła, ze względu na swoje właściwości izolacyjne Połączenie ciepłego parapetu z murem to bardzo ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek, jak zrobić to dobrze Ciepły parapet ma na...

Michał Brzozowski
22.08.2023 4 min