Blog

Podłogi z marmuru i granitu

lapi
16.03.2020 7 min
Oceń ten post

Jeszcze jakiś czas temu podłogi z marmuru, granitu można było zobaczyć głównie w reprezentacyjnych pomieszczeniach lokali użyteczności publicznej. Dziś to się zmienia i coraz częściej wykorzystuje się je do wykończenia wnętrz naszych domów, czy mieszkań.

Marmurowe i granitowe podłogi najczęściej układa się w łazienkach, salonach i korytarzach. Pasują do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, nowoczesnym jak i minimalistycznym. Podkreślają indywidualny charakter danego pomieszczenia, a przy szerokim wyborze kolorów i wzorów nie trudno o oryginalne i niepowtarzalne projekty podłóg.

Na co zwrócić uwagę decydując się na podłogę z marmuru i granitu?

Dbaj o czystość podłóg – podłogi wykonane z marmuru, szczególnie te, które ułożono wzdłuż ciągów komunikacyjnych i blisko drzwi wejściowych mogą być narażone na niszczenie przez drobiny piasku.Gładka, błyszcząca powierzchnia marmuru może zmatowić się i pokryć siateczką drobnych rys. Chcąc tego uniknąć często i dokładnie zamiataj w tych miejscach.

Chroń przed zarysowaniami – przez zachowanie czystości, tak jak to wyżej opisano ale też unikaj chodzenia w butach na obcasie. Meble zabezpiecz filcowymi podkładkami.

Najlepiej nie układaj podłogi z marmuru w kuchni – choć będzie wyglądał przepięknie, możesz tego szybko pożałować. Marmur nie jest odporny na działanie kwasów znajdujących się w produktach spożywczych i wchłania też tłuszcze. Pod ich wpływem traci połysk i ulega przebarwieniom, które są widoczne szczególnie na jasnych gatunkach kamienia.

Oczekujesz większej wytrzymałości i twardości wybierz granit – jest odporny na ścieranie, oddziaływanie kwasów spożywczych tłuszczy. Świetnie sprawdzi się tam, gdzie posadzka marmurowa jest zagrożona utratą połysku. Granitową podłogę można bez obaw ułożyć w holach i korytarzach wejściowych. Doskonale sprawdzi się też w kuchniach i łazienkach.

Dobierz rozmiar płytek do swojego wnętrza – płytki z naturalnego kamienia produkowane są min. w wymiarach 30×30, 33×33, 45×45, 60×60 cm . Na specjalne zamówienie wykonasz też płytki o niestandardowych wymiarach.

Podłogi z marmuru i granitu – jak wybierać?

Wybieraj też spośród płytek mozaikowych – to gotowe płytki zrobione z małych, różnobarwnych kostek ułożonych w geometryczne wzory. Zastosowanie ich urozmaici zaaranżowaną przestrzeń.

Pamiętaj, że każda płyta marmuru jest inna – gdy chcesz wykorzystać marmur o bardzo wyrazistym wzorze, wcześniej rozłóż go na sucho, żeby ocenić aranżację we wnętrzu.

Do przyklejania płyt z marmuru użyj specjalnej zaprawy – szczególnie w przypadku jasnego marmuru zaprawa na bazie białego cementu pozwoli uniknąć powstania przebarwień. Dobra zaprawa powinna też zawierać tras, który zapobiega wykwitom wapiennym. Szybko się wiązać, dzięki czemu czas penetracji wody w strukturę kamienia będzie krótki. Powinna mieć też płynną postać, by dokładnie wypełnić przestrzeń pod płytą
po jej dociśnięciu. Płyty, które przylegają całą powierzchnią do podłoża nie będą narażone na pęknięcie.

Upewnij się co do danego materiału pod kątem jego zastosowania – wybierz odpowiednią grubość marmuru. Jest dostępny marmur o twardości 2-4 w skali Mohsa, który można zarysować gwoździem, jest też i taki o stopniu 5-6. Granit ma stopień 7.

Pamiętaj marmur i granit bardzo dobrze przewodzą ciepło – posadzka z kamienia to świetne rozwiązanie dla podłóg z ogrzewaniem. Ciepło z instalacji bardzo szybko przekazane jest do pomieszczeń.

Czyszczenie i impregnacja podłogi z marmuru

Każde czyszczenie zacznij od zamiatania powierzchni. Nie pomijaj tego kroku, ponieważ istnieje ryzyko, że podczas mycia zarysujesz podłogę. Zrób to przy użyciu szczotki z miękkim włosiem lub odkurzacza wyposażonego w specjalną końcówkę, która nie zarysuje powierzchni. Teraz możesz zająć się myciem posadzki. Najbardziej odpowiedni to tego będzie płaski mop. Raz na kilka dni przemyj podłogę lekko ciepłą wodą i wytrzyj ją do sucha .Raz lub dwa razy do roku najlepiej też umyć marmurową podłogę ciepłą wodą z dodatkiem detergentu po czym wytrzeć ją do sucha.

Konserwacja podłogi z marmuru jest również bardzo ważna. Dzięki niej uzyskamy ochronę przed jej zniszczeniem. Do wykonania tej czynności użyj specjalne przeznaczonych do tego past, mydeł i oczyszczaczy dostępnych w sklepach. Konserwacja nie tylko wzmocni nasz kamień, ale także naprawi i uzupełni ubytki, które w nim powstały. Dzięki impregnacji stanie się znacznie odporniejszy na działanie wody i różne zabrudzenia.

Pamiętaj, by do czyszczenia marmurowej podłogi używać tylko produktów do tego przeznaczonych. Używanie zbyt silnych preparatów może jedynie przyczynić się do pogorszenia jej stanu i nasilić powstałe już plamy.

Na cokolwiek się zdecydujecie, niepodważalnie jest to, że podłogi wykonane z marmuru i granitu dają spektakularny efekt. Świadczyć może, o tym chociażby fakt, że po dziś dzień pamiętam efekt wow jaki wywołała we mnie marmurowa podłoga w jednej z krakowskich kamienic.

Sprawdź ofertę:

Polecane wpisy na blogu:

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Z czego parapet na balkon?

Balkony są jednym z najbardziej eksponowanych elementów budynku Wystawione na działanie deszczu, wiatru, śniegu czy słońca, muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne Nie tylko podłoga czy balustrada, ale również parapet odgrywa ważną rolę w zabezpieczaniu balkonu Wybierając...

Michał Brzozowski
31.08.2023 4 min

Jakie parapety wewnętrzne do domu?

Różnorodność parapetów wewnętrznych jest ogromna Jak wiadomo, podczas aranżacji pomieszczeń głównym celem jest to, aby każdy detal był idealnie dopracowany Takimi elementami są z pewnością parapety wewnętrzne wykonane z kamienia, konglomeratu lub parapety wewnętrzne drewniane...

Michał Brzozowski
23.08.2023 4 min

Czym zabezpieczyć ciepły parapet?

System ciepłych parapetów nieprzerwanie zyskuje na popularności poprzez oszczędność oraz ograniczone straty ciepła, ze względu na swoje właściwości izolacyjne Połączenie ciepłego parapetu z murem to bardzo ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek, jak zrobić to dobrze Ciepły parapet ma na...

Michał Brzozowski
22.08.2023 4 min