Blog

Podłogi z marmuru i granitu

lapi
16.03.2020 7 min
Oceń ten post

Jeszcze jakiś czas temu podłogi z marmuru, granitu można było zobaczyć głównie w reprezentacyjnych pomieszczeniach lokali użyteczności publicznej. Dziś to się zmienia i coraz częściej wykorzystuje się je do wykończenia wnętrz naszych domów, czy mieszkań.

Marmurowe i granitowe podłogi najczęściej układa się w łazienkach, salonach i korytarzach. Pasują do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, nowoczesnym jak i minimalistycznym. Podkreślają indywidualny charakter danego pomieszczenia, a przy szerokim wyborze kolorów i wzorów nie trudno o oryginalne i niepowtarzalne projekty podłóg.

Na co zwrócić uwagę decydując się na podłogę z marmuru i granitu?

Dbaj o czystość podłóg – podłogi wykonane z marmuru, szczególnie te, które ułożono wzdłuż ciągów komunikacyjnych i blisko drzwi wejściowych mogą być narażone na niszczenie przez drobiny piasku.Gładka, błyszcząca powierzchnia marmuru może zmatowić się i pokryć siateczką drobnych rys. Chcąc tego uniknąć często i dokładnie zamiataj w tych miejscach.

Chroń przed zarysowaniami – przez zachowanie czystości, tak jak to wyżej opisano ale też unikaj chodzenia w butach na obcasie. Meble zabezpiecz filcowymi podkładkami.

Najlepiej nie układaj podłogi z marmuru w kuchni – choć będzie wyglądał przepięknie, możesz tego szybko pożałować. Marmur nie jest odporny na działanie kwasów znajdujących się w produktach spożywczych i wchłania też tłuszcze. Pod ich wpływem traci połysk i ulega przebarwieniom, które są widoczne szczególnie na jasnych gatunkach kamienia.

Oczekujesz większej wytrzymałości i twardości wybierz granit – jest odporny na ścieranie, oddziaływanie kwasów spożywczych tłuszczy. Świetnie sprawdzi się tam, gdzie posadzka marmurowa jest zagrożona utratą połysku. Granitową podłogę można bez obaw ułożyć w holach i korytarzach wejściowych. Doskonale sprawdzi się też w kuchniach i łazienkach.

Dobierz rozmiar płytek do swojego wnętrza – płytki z naturalnego kamienia produkowane są min. w wymiarach 30×30, 33×33, 45×45, 60×60 cm . Na specjalne zamówienie wykonasz też płytki o niestandardowych wymiarach.

Podłogi z marmuru i granitu – jak wybierać?

Wybieraj też spośród płytek mozaikowych – to gotowe płytki zrobione z małych, różnobarwnych kostek ułożonych w geometryczne wzory. Zastosowanie ich urozmaici zaaranżowaną przestrzeń.

Pamiętaj, że każda płyta marmuru jest inna – gdy chcesz wykorzystać marmur o bardzo wyrazistym wzorze, wcześniej rozłóż go na sucho, żeby ocenić aranżację we wnętrzu.

Do przyklejania płyt z marmuru użyj specjalnej zaprawy – szczególnie w przypadku jasnego marmuru zaprawa na bazie białego cementu pozwoli uniknąć powstania przebarwień. Dobra zaprawa powinna też zawierać tras, który zapobiega wykwitom wapiennym. Szybko się wiązać, dzięki czemu czas penetracji wody w strukturę kamienia będzie krótki. Powinna mieć też płynną postać, by dokładnie wypełnić przestrzeń pod płytą
po jej dociśnięciu. Płyty, które przylegają całą powierzchnią do podłoża nie będą narażone na pęknięcie.

Upewnij się co do danego materiału pod kątem jego zastosowania – wybierz odpowiednią grubość marmuru. Jest dostępny marmur o twardości 2-4 w skali Mohsa, który można zarysować gwoździem, jest też i taki o stopniu 5-6. Granit ma stopień 7.

Pamiętaj marmur i granit bardzo dobrze przewodzą ciepło – posadzka z kamienia to świetne rozwiązanie dla podłóg z ogrzewaniem. Ciepło z instalacji bardzo szybko przekazane jest do pomieszczeń.

Czyszczenie i impregnacja podłogi z marmuru

Każde czyszczenie zacznij od zamiatania powierzchni. Nie pomijaj tego kroku, ponieważ istnieje ryzyko, że podczas mycia zarysujesz podłogę. Zrób to przy użyciu szczotki z miękkim włosiem lub odkurzacza wyposażonego w specjalną końcówkę, która nie zarysuje powierzchni. Teraz możesz zająć się myciem posadzki. Najbardziej odpowiedni to tego będzie płaski mop. Raz na kilka dni przemyj podłogę lekko ciepłą wodą i wytrzyj ją do sucha .Raz lub dwa razy do roku najlepiej też umyć marmurową podłogę ciepłą wodą z dodatkiem detergentu po czym wytrzeć ją do sucha.

Konserwacja podłogi z marmuru jest również bardzo ważna. Dzięki niej uzyskamy ochronę przed jej zniszczeniem. Do wykonania tej czynności użyj specjalne przeznaczonych do tego past, mydeł i oczyszczaczy dostępnych w sklepach. Konserwacja nie tylko wzmocni nasz kamień, ale także naprawi i uzupełni ubytki, które w nim powstały. Dzięki impregnacji stanie się znacznie odporniejszy na działanie wody i różne zabrudzenia.

Pamiętaj, by do czyszczenia marmurowej podłogi używać tylko produktów do tego przeznaczonych. Używanie zbyt silnych preparatów może jedynie przyczynić się do pogorszenia jej stanu i nasilić powstałe już plamy.

Na cokolwiek się zdecydujecie, niepodważalnie jest to, że podłogi wykonane z marmuru i granitu dają spektakularny efekt. Świadczyć może, o tym chociażby fakt, że po dziś dzień pamiętam efekt wow jaki wywołała we mnie marmurowa podłoga w jednej z krakowskich kamienic.

Sprawdź ofertę:

Zobacz nasze marmury

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Czyszczenie kamienia naturalnego domowe sposoby

Kamień naturalny występuje w naszych domach nie od dzisiaj Chętnie korzystamy z niego w różnych pomieszczeniach Decydujemy się na schody z kamienia, podłogi z kamienia, parapety kamienne czy granitowe zlewy i blaty Zanim zdecydujemy się na te popularne rozwiązania, warto sprawdzić sposoby...

Michał Brzozowski
21.10.2022 13 min

Jak wyczyścić parapet z kamienia?

Kamienny parapet to wspaniałe wykończenie wnęki okiennej Kamień naturalny idealnie sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz Powierzchnię parapetu, niezależnie od jego usytuowania, często zdobią plamy i zabrudzenia Sprawdź, jak pielęgnować parapet kamienny i jak go porządnie...

Michał Brzozowski
20.10.2022 4 min

Czy można zamontować kamienny parapet nad grzejnikiem?

Parapet wewnętrzny z kamienia to doskonały wybór dla wielu osób Świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, jak i w stylach klasycznych Są wytrzymałe, efektowne, mocne, solidne Niektórzy inwestorzy mają jednak wątpliwości, czy kamienny parapet sprawdzi się nad grzejnikiem Latem...

Michał Brzozowski
05.10.2022 11 min