X

CYBER MONDAY

-10%

Kod rabatowy: ESM10

TYLKO DZISIAJ

DARMOWA DOSTAWA

Sporo miejsca na naszym blogu poświęciliśmy zastosowaniu kamienia naturalnego w naszych domach. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Na przykład w postaci parapetów z granitu lub parapetów z marmuru. Dziś poruszymy temat biznesowy – w końcu kamień naturalny może doskonale sprawdzić się także w biurze.

Biuro to miejsce, gdzie zapraszamy naszych klientów. Często jego wygląd dużo mówi o nas samych naszym potencjalnym klientom. I może podświadomie wywierać wpływ na ich opinie i decyzje. Architekci projektujący biura stoją przed sporym wyzwaniem, aby zaprojektować stylowe i kreatywne wnętrze.

Projektanci muszą połączyć ascetyczny wygląd z identyfikacją wizualną firmy lub kulturą organizacji. Tak, aby biuro było wizualnie spójne z wartościami firmy. Dlatego wybór kolorów, wzorów, ogólnego stylu oraz materiałów do wykończenia biura musi być dobrze przemyślana.

Dziś dodatkowym czynnikiem przy projektowaniu biura stała się także świadomość środowiskowa. Współcześni architekci i projektanci starają się korzystać z materiałów, które są przyjazne środowisku. Do tej grupy bez cienia wątpliwości zaliczają się naturalne kamienie.

1. Naturalne kamienie są materiałem o niskim śladzie węglowym

Ślad węglowy współczesnych materiałów budowlanych jest nieporównywalnie wyższy niż kiedykolwiek wcześniej. Ślad węglowy, czyli całkowita suma emisji gazów cieplarnianych, podczas produkcji i stosowania materiałów w budownictwie jest potężna.

Kamienie naturalne są jednym z najbardziej przyjaznych środowisku materiałów. W tabeli poniżej możesz sprawdzić jak przedstawia się emisja gazów przez poszczególne materiały.

Kamień naturalny to materiał przyjazny środowisku

2. Kamień naturalny to materiał, który można ponownie wykorzystać

Kamienie naturalne są twarde, wytrzymałe i długowieczne. Produkty z takich materiałów mogą przetrwać wieki, podobnie jak ich użyteczność.

Właśnie dlatego nawet po rozbiórce starych budynków, praktycznie wszystkie produkty wykonane z kamieni naturalnych można ponownie wykorzystać. Naturalnie trzeba je poddać pewnej obróbce.

Niektóre elementy mogą posłużyć do tych samych celów. Np. płyty podłogowe, materiały ścienne, czy elementy zewnętrznych fasad. Podobnie zresztą jest z blatami. Rozkruszone kamienie naturalne mogą z kolei posłużyć jako kruszywo lub podsypka budowlana.

3. Materiał przyjazny środowisku

Kamienie naturalne, jak sama nazwa wskazuje, to produkty naturalne. A to oznacza, że nie wymagają dużej ingerencji oraz pracy podczas procesu produkcji. W celu wykorzystania kamieni naturalnych jako produktu budowlanego musimy je wydobyć, pociąć, obrobić, wypolerować i zapakować do wysyłki do klienta.

Tymczasem w przeciwieństwie do produktów z kamienia naturalnego, np. parapetów, podczas produkcji ich drewnianych oraz innych odpowiedników, np. z pcv, wykorzystuje się wiele niebezpiecznych środków chemicznych na różnych etapach produkcji.

sklep z parapetami

4. Ascetyczny wygląd kamienia jest przyjemny

Kamienie to materiał, którego ascetyczność jest dla nas przyjemna. Kamienie pozyskane z natury mają żyłki o różnych kolorach w tle. Właśnie dlatego każda skała, a co za tym idzie każdy blat lub parapet, będzie naturalnie inny, piękny i unikalny. Kamienie naturalne wydobywane w różnych częściach świata będą się od siebie różnić pod wieloma względami. W każdym miejscu natura ukształtowała je w inny sposób.

Taki materiał budowlany, a zwłaszcza do celu wykończenia wnętrza, np. przestrzeni biurowej, daje ci sporo możliwości w doborze wzorów i stylów, aby pokazać kreatywność i upodobanie do naturalnych elementów. Kamienie naturalne doskonale sprawdzają się jako materiał, który łączy ludzi z naturą. Pamiętajmy także, że kamienie naturalne to produkt matki ziemi, dlatego nie wywołują żadnych reakcji alergicznych.

5. Kamienie naturalne to bardzo oszczędna i łatwa w utrzymaniu alternatywa

Kamienie z natury to bardzo wytrzymały materiał. Z tego względu są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i zmiany klimatyczne. Kamienie naturalne mają jeden z najniższych wskaźników łamania i pękania wśród materiałów budowlanych. Utrzymanie czystości jest równie łatwe. Można to robić zwykłymi środkami czyszczącymi o w miarę neutralnym ph. W przypadku wielu typów kamieni bardzo łatwo usuwa się także wszelkie plamy.

Kamienie krzemionkowe mają wysoką odporność na plamy. Z kolei niektóre skały wapienne charakteryzują się pewną wytrzymałością na lekko kwaśne substancje. Stosując odpowiednie środki zabezpieczające, ochronne oraz czyszczące możesz ochronić materiały z kamienia przed zużyciem na wiele, wiele lat.

6. Kamień naturalny to materiał odporny na pogodę

Naturalne skały są wodoodporne. A to oznacza, że nigdy nie nagrzewają się zbyt szybko. Oczywiście ta sama zasada działa w drugą stronę. Nigdy zbyt szybko nie wychładzają się. Mróz lub śnieg nie spowodują pęknięć, czy złamania produktów wykonanych z kamienia. Deszcz także ma bardzo znikome działanie na powierzchnie z kamienia, dlatego materiał ten doskonale powstrzymuje wilgoć przed dostaniem się do wnętrza.

Właśnie z tych względów niektóre typy skał kwarcytowych pozostają chłodne nawet przy ogromnych upałach i chociażby dlatego zostały wykorzystane przy budowie słynnego Taj Mahal. Instalując kamienie naturalne w biurze zabezpieczysz się przed sezonowymi zmianami temperatur.

7. Kamienie naturalne w długiej perspektywie to materiał pozwalający na oszczędności

Cykl życia kamieni naturalnych jest nieporównywalnie dłuższy niż jakiegokolwiek materiału, który znajdziesz w swoim biurze. Początkowa inwestycja w produkty z kamienia, np. w parapety lub blaty jest wyższa niż w ich odpowiedniki z innych materiałów, ale ich długowieczność oraz niskie koszty utrzymania i pielęgnacji sprawiają, że w dłuższej perspektywie czasowej to opłacalne rozwiązanie.