Blog

Jak zamontować parapet zewnętrzny?

Michał Brzozowski
19.05.2023 10 min
Oceń ten post

Parapet zewnętrzny nie tylko zapobiega przeciekaniu wody opadowej pod obramowanie, ale również stanowi estetyczne wykończenie budynku. Na wymianę tego elementu decydujemy się przy okazji montowania nowych okien lub podczas ocieplania domu. Montaż parapetów zewnętrznych jest dość prosty, pod warunkiem że ich rodzaj będzie dobrze dopasowany sposobu osadzenia okna i rodzaju elewacji. 

jak zamontować parapet zewnętrzny?

Jaki typ okien wymaga parapetów zewnętrznych?

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, wszystkie okna fasadowe powinny być wyposażone w parapety wystające przynajmniej 5 cm poza płaszczyznę ściany. W ten sposób będą chronić elewację przed zaciekami podczas deszczu, czy na skutek topniejącego śniegu.

Jednak w sytuacji, gdy szerokie okapy dachowe sięgają znacznie poza obrys domu lub okna znajdują się na zadaszonym tarasie, nie ma konieczności montowania tego elementu. Wówczas wystarczy wykonać proste i szczelne wykończenie dolnej powierzchni ościeża z użyciem materiału, który jest łatwy w utrzymaniu w czystości.

W jaki sposób maksymalnie wykorzystać praktyczne funkcje parapetu?

Warto pamiętać, że parapet pełni również funkcję ochrony dla ramy okiennej. Dotyczy to zwłaszcza drewna, ponieważ zapobiega on wnikaniu wody w miejsce połączenia ramy ze ścianą. W przypadku ścian warstwowych natomiast chroni przed przedostawaniem się wilgoci pod warstwę ociepleniową, co mogłoby skutkować przedostaniem się wody do wewnątrz budynku.

Z tego powodu tak ważne jest dobre uszczelnienie miejsca styku parapetu z ramą okienną oraz wykonanie bocznych krawędzi na parapecie. Nachylenie parapetu nie powinno być mniejsze niż 5% – warto zwrócić na to uwagę przy kształtowaniu ocieplenia. Należy ściąć je pod lekkim skosem i ustalić poziom zamontowania dolnej krawędzi ościeżnicy.

Rodzaje parapetów zewnętrznych

Pamiętajmy, że ciężar oraz grubość materiału ma ogromne znaczenie w przypadku parapetów zewnętrznych. Można wyróżnić:

  • parapety lekkie, wykonane z aluminium lub PCV,
  • o średniej wadze — z płytek ceramicznych, konglomeratu lub kamienia naturalnego (piaskowiec, granit, marmur)
  • parapety ciężkie, zrobione z kształtek lub cegieł klinkierowych.

Przy wymianie okien lub podczas ocieplania budynku, wybór parapetów ogranicza się do dwóch pierwszych rodzajów — lekkich lub średnich. Parapety ciężkie wymagają bowiem solidnego zakotwienia w konstrukcji ściany. Ich montaż wiązałby się z koniecznością szerokiego rozkucia otworu okiennego, dlatego na taki rodzaj parapetu decydujemy się już podczas budowy domu.

Najczęściej wybierane parapety zewnętrzne

Prostota montażu, możliwość dostosowania do różnych powierzchni oraz niska cena sprawia, że inwestorzy najczęściej wybierają parapety blaszane lub z tworzywa sztucznego (PCV). Elementy blaszane w większości przypadków są ocynkowane i pokryte barwną powłoką dekoracyjno-ochronną. Na rynku można znaleźć również gotowe parapety z przetłaczanej blachy aluminiowej, przez co nieco przypominają parapety ceramiczne. Na końcach wstęgi zakładane są nakładki, które umożliwiają estetyczne i szczelne osadzenie parapetu w ościeżu.

Nakładki pozwalają też na swobodne rozszerzanie się i kurczenie pokrycia na skutek wahań temperatur. Parapety z PCV wykonywane są w dwóch wersjach: jako komorowe i pełne. Pod względem kolorystycznym łatwo je dostosować do kolorów okna za sprawą pokrycia laminatem o takiej samej barwie i strukturze.

Ceramika i kamień naturalny — co warto wiedzieć?

Parapety ceramiczne powinny być wykonane ze specjalnych płytek parapetowych, gwarantujących odpowiedni spływ wody i uszczelnienie. Alternatywnie stosuje się zwykłe płytki terakotowe lub gresowe, jednak jest to ryzykowne ze względu na podciekanie wody na krawędzi zewnętrznej.

Parapety zewnętrzne z kamienia lub konglomeratu najczęściej mają grubość ok. 3 cm. Są niezwykle eleganckim wykończeniem okna i stosuje się je w przypadku różnych typów budynków. Najlepiej jednak montować je w ścianach trójwarstwowych oraz przy jednoczesnym zastosowaniu tzw. ciepłego montażu okien. To samo dotyczy elementów wykonanych z kształtek i cegieł klinkierowych.

Przygotowanie do montażu parapetów

Parapety zewnętrzne powinny być montowane w ostatnim etapie prac elewacyjnych po ociepleniu budynku, nałożeniu tynku i zamontowaniu okien. Czasami mogą się jednak zdarzyć pewne odchylenia od tej normy np. podczas wymiany okien w ocieplonych ścianach lub zastąpienia zniszczonych parapetów. Nie bez znaczenia jest też rodzaj zamontowanych okien, ponieważ w innym wypadku należy wykonać standardowe wykończenie z okapnikiem. Podczas montażu nowego okna powinno się dostosować dolną część ościeża do wariantu montowanego parapetu zewnętrznego i ewentualnie zmniejszyć wysokość wymienianego okna.

Dobrym rozwiązaniem jest także podwyższenie osadzenia okna na ukształtowanej podkładce wykonanej z polistyrenu ekstrudowanego XPS lub na listwie progowej. Powinna być ona przystosowana do połączenia z konkretnym profilem ościeżnicy okna z PCV.

Profile styropianowe — o czym warto pamiętać?

Profile styropianowe mogą mieć różną formę – dostępne są w formie gotowych podłoży pod okno oraz parapet zewnętrzny i wewnętrzny lub jako jednostronne z uformowanym spadkiem. W przypadku schodów PCV parapet powinien wchodzić pod dolną krawędź ościeżnicy. W celu zapewnienia odpowiedniego nachylenia, zewnętrzna krawędź elewacji powinna znajdować się odpowiednio niżej. Np. przy odległości 25 cm okno-front elewacji, najlepsze obniżenie wynosi przynajmniej 2 cm + grubość parapetu.

W przypadku ścian ocieplonych możliwe jest ścięcie wymaganej grubości. Szczelinę pod ociepleniem wypełni się na natomiast pianką montażową. Parapety w oknach drewnianych montowane są z reguły od zewnątrz w odpowiednio ukształtowanym rowku ościeżnicy, dzięki czemu znajduje się on wyżej i nie trzeba ingerować w dostosowanie elewacji.

Jak przygotować ościeża pod parapety kamienne i ceramiczne?

Przygotowanie ościeża do ułożenia parapetu ceramicznego lub z płyty kamiennej wymaga wzmocnienia ocieplenia poprzez nałożenie siatki wtopionej w zaprawę. Powierzchnia powinna być równa i ze spadkiem na odpowiedniej wysokości umożliwiającym ułożenie pokrycia wraz z warstwą klejową.

W przypadku okien montowanych metodą „ciepłego montażu” należy wysunąć konsolę w taki sposób, aby stworzyć co najmniej kilkucentymetrowe oparcie dla parapetu. W przypadku ścian trójwarstwowych z kolei powinno sięgać aż do warstwy elewacyjnej.

Montaż parapetów blaszanych

Wstęga parapetowa powinna mieć długość (przy uwzględnieniu grubości nakładek) o 0,5-1 cm mniejszą od szerokości ościeża. Przy parapetach powyżej 3 m do łączenia poszczególnych odcinków wykorzystuje się wkładki pozwalające na swobodny ruch. W przypadku okien z PCV tylne zagięcie parapetu jest wciskane od dołu w rowek ościeżnicy lub listwy progowej. Od spodu wprowadza się natomiast piankę montażową.

Po jej stwardnieniu, wzdłuż krawędzi elewacji nanoszona jest pasmowo i dociskana do podłoża. Na krawędzi z ościeżnicą nanosi się uszczelnienie z silikonu dekarskiego oraz na styku nakładek z murem. W oknach drewnianych zagięcie wprowadza się w profil ościeżnicy i przykręca za pomocą wkrętów. Zamocowanie na krawędzi elewacji i uszczelnienie przebiega podobnie jak przy parapetach osadzonych w oknach PCV.

Montaż pokryć kamiennych i ceramicznych

Montaż odbywa się przy użyciu klejów elastycznych do ceramiki oraz masy fugującej do spoinowania. Stosuje się do tego dwie metody osadzania boków – z wpuszczeniem w elewację lub na styk. W obu wariantach powinno być zapewnione niezależne przemieszczanie się parapetu względem elewacji, przy zastosowaniu elastycznego, silikonowego uszczelnienia. 

Oparcie dla parapetu z cegły stanowi warstwa elewacyjna, która powinna być wyprowadzona na odpowiednią wysokość. W zależności od jej grubości i szerokości parapetów przy montowaniu konieczne może być ułożenie zbrojenia spoinowego. Natomiast do murowania kształtek używa się zaprawy do klinkieru.

Komentarze

Na razie nikt nie zostawił komentarza.


Napisz pierwszy komentarz o "Jak zamontować parapet zewnętrzny?".

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Z czego parapet na balkon?

Balkony są jednym z najbardziej eksponowanych elementów budynku Wystawione na działanie deszczu, wiatru, śniegu czy słońca, muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne Nie tylko podłoga czy balustrada, ale również parapet odgrywa ważną rolę w zabezpieczaniu balkonu Wybierając...

Michał Brzozowski
31.08.2023 4 min

Jakie parapety wewnętrzne do domu?

Różnorodność parapetów wewnętrznych jest ogromna Jak wiadomo, podczas aranżacji pomieszczeń głównym celem jest to, aby każdy detal był idealnie dopracowany Takimi elementami są z pewnością parapety wewnętrzne wykonane z kamienia, konglomeratu lub parapety wewnętrzne drewniane...

Michał Brzozowski
23.08.2023 4 min

Czym zabezpieczyć ciepły parapet?

System ciepłych parapetów nieprzerwanie zyskuje na popularności poprzez oszczędność oraz ograniczone straty ciepła, ze względu na swoje właściwości izolacyjne Połączenie ciepłego parapetu z murem to bardzo ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek, jak zrobić to dobrze Ciepły parapet ma na...

Michał Brzozowski
22.08.2023 4 min