Blog

Jak dbać o schody kamienne?

Michał Brzozowski
19.05.2023 6 min
Oceń ten post

Decyzja o zakupie kamiennych schodów w dłuższej perspektywie jest niezwykle opłacalną inwestycją. Zapewniają nie tylko funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale stanowią też element kształtujący wystrój wnętrza lub ogrodu. Schody z kamienia są wytrzymałe i mają duże walory estetyczne. Jednak aby zachowały swoje walory, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak więc dbać o schody z tego surowca naturalnego, aby prezentowały się nienagannie przez długie lata?

jak dbać o schody z kamienia?

Kamienne schody — charakterystyka

Schody wykonane z kamienia np. granitu, wyróżniają się zarówno wysokim poziomem estetyki, jak i wytrzymałością na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Ten naturalny surowiec stosowany jest tak chętnie za sprawą możliwości uzyskania wyjątkowej kolorystyki oraz oryginalnych faktur. Kamień jest więc doskonałym budulcem do obłożenia schodów zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Schody te pełnią funkcję przede wszystkim praktyczną, ale mogą stanowić też wartościowy element aranżacyjny. Z powodzeniem będą służyć domownikom przez długie lata, ale należy pamiętać, że naturalny kamień wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zastosowania pewnych technik czyszczenia.

Czyszczenie schodów z kamienia — dlaczego warto?

Odpowiednia pielęgnacja kamiennych schodów, pozwoli cieszyć się ich wyjątkowym wyglądem i praktycznością na długo. Jak wiadomo, najbardziej narażone na zabrudzenia, są powierzchnie znajdujące się na zewnątrz. Schody zewnętrzne muszą przetrwać różne warunki pogodowe i wahania temperatur, które prowadzą do powstawania wszelkich zabrudzeń. Czyszczenie pozwoli utrzymać ich estetykę i jednocześnie będzie pomocne dla utrzymania ich właściwości technicznych. Zaniedbane schody mogą korodować lub pękać, przez co przestaną pełnić swoją funkcję.

Jak czyścić schody z kamienia?

Czyszczenie drobnych zabrudzeń nie należy do skomplikowanych zadań. Procedura uzależniona jest jednak od rodzaju surowca. W przypadku piaskowca kurz i zanieczyszczenia lotne, można usunąć za pomocą szczotki o twardym włosiu. Jeśli to nie wystarczy, użyj letniej wody z dodatkiem detergentu — ewentualnie mogą być to profesjonalne preparaty.

Jeśli schody wykonane są z granitu, należy zwrócić dużą uwagę na odpowiedni dobór narzędzi, a także środków myjących. Czyszczenie tego kamienia w sposób nieprawidłowy może prowadzić do uszkodzenia powłoki zewnętrznej lub skutkować wystąpieniem przebarwień.

Niezależnie od rodzaju kamienia, na schodach nie powinny zalegać żadne odpady organiczne, czyli np. liście, trawa lub patyki.  Zwróć też uwagę na obecność piasku, który może powodować rysy i matowienie powierzchni.

Impregnacja schodów z kamienia — jak wygląda?

Impregnacja schodów z kamienia to kluczowy etap, który gwarantuje, że kamień będzie zachwycał swoim pięknym wyglądem przez wiele lat. Zaniedbanie tego aspektu może skutkować drastycznym pogorszeniem parametrów materiału. Impregnacja schodów z kamienia wymaga też uwzględnienia rodzaju użytego materiału.

Marmur może być impregnowany przy użyciu preparatów nabłyszczających, bezbarwnych lub wzmacniających kolor. Przed przystąpieniem do pracy, należy upewnić się, że powierzchnia jest sucha i czysta. Zabieg wystarczy przeprowadzać raz w roku, co sprawia, że jego powierzchnia staje się łatwa do utrzymania w czystości.

Preparaty impregnujące kamień

Warto powierzyć impregnację profesjonalnym środkom, które skutecznie chronią kamień przed wilgocią, zanieczyszczeniami i plamami. Dzięki nim schody są solidnie zabezpieczone przed niepożądanymi substancjami, które mogłyby nadszarpnąć strukturę materiału. Dedykowane preparaty do impregnacji kamienia zapewnią bezpieczeństwo i zachwycą oko efektownym wyglądem.

Regularne zabiegi pielęgnacyjne stanowią klucz do wieloletniego zachwytu nad naturalnym pięknem kamienia. Co więcej, preparaty te wzbogacają kolor kamienia, wpływając korzystnie na jego walory estetyczne. Odpowiedni impregnat skutecznie chroni zarówno kamienie naturalne, jak i sztuczne przed wnikaniem plam, oleju, tłuszczów, a także intensyfikuje ich barwy.

Pielęgnacja schodów z kamienia — podsumowanie

Inwestycja w wysokiej jakości impregnat z pewnością się opłaci. Warstwa ochronna, utworzona dzięki zastosowaniu preparatu, sprawi, że powierzchnia kamienia będzie mniej podatna na uszkodzenia, zadrapania i przebarwienia. Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej wytrzymałe materiały, takie jak granit, wymagają delikatnego traktowania. Na schody nie należy upuszczać ciężkich przedmiotów ani przesuwać ich po ich powierzchni. Szczególnie narażone na uszkodzenia są brzegi płyt schodowych, dlatego warto zadbać o ich estetykę, regularnie stosując dedykowane preparaty i przestrzegając zasad bezpieczeństwa.

Komentarze

Na razie nikt nie zostawił komentarza.


Napisz pierwszy komentarz o "Jak dbać o schody kamienne?".

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Z czego parapet na balkon?

Balkony są jednym z najbardziej eksponowanych elementów budynku Wystawione na działanie deszczu, wiatru, śniegu czy słońca, muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne Nie tylko podłoga czy balustrada, ale również parapet odgrywa ważną rolę w zabezpieczaniu balkonu Wybierając...

Michał Brzozowski
31.08.2023 4 min

Jakie parapety wewnętrzne do domu?

Różnorodność parapetów wewnętrznych jest ogromna Jak wiadomo, podczas aranżacji pomieszczeń głównym celem jest to, aby każdy detal był idealnie dopracowany Takimi elementami są z pewnością parapety wewnętrzne wykonane z kamienia, konglomeratu lub parapety wewnętrzne drewniane...

Michał Brzozowski
23.08.2023 4 min

Czym zabezpieczyć ciepły parapet?

System ciepłych parapetów nieprzerwanie zyskuje na popularności poprzez oszczędność oraz ograniczone straty ciepła, ze względu na swoje właściwości izolacyjne Połączenie ciepłego parapetu z murem to bardzo ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek, jak zrobić to dobrze Ciepły parapet ma na...

Michał Brzozowski
22.08.2023 4 min