Blog

Dlaczego warto stosować impregnat do kamienia? Wszystko o hydrofobowości

Michał Brzozowski
02.05.2023 6 min
Oceń ten post

Woda i wilgoć niszczą prawie każdą powierzchnię, nawet niezwykle twarde kamienie takie jak granit. Dlatego jeśli decydujesz się na kamienny parapet, warto zawczasu pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu zastosowanych materiałów. W dzisiejszym poradniku dowiesz się o zaletach stosowania impregnatu oraz najważniejszych wskazaniach.

dlaczego warto stosować impregnat do kamienia

Wpływ wody na kamienne powierzchnie

Woda ma znaczący wpływ na kamienne powierzchnie, zarówno na te naturalne, jak i te sztuczne. Procesy erozji, zwane również erozją wodną, są jednym z najważniejszych czynników kształtujących krajobraz ziemski, w tym formacje skalne. Najważniejszym aspektem oddziaływania wody na kamień jest jej zdolność do niszczenia i erozji materiału skalnego. Przemieszczając się przez szczeliny i pęknięcia, może ona powodować osłabienie struktury kamienia i jego rozpad.

Woda jest też naturalnym rozpuszczalnikiem wielu minerałów obecnych w skałach. To oznacza, że prowadzi do rozpuszczenia niektórych elementów kamienia, stopniowo go osłabiając. Może również przyczyniać się do powstawania osadów i nalotów na powierzchni surowca, zwłaszcza jeśli jest bogata w minerały. W efekcie obserwuje się zmiany koloru kamienia lub powstawanie plam.

W niskich temperaturach woda, która dostała się w pory niezabezpieczonego kamienia lub innego podłoża mineralnego, zamienia się w lód. Jednocześnie sprawia to, że zwiększa swoją objętość, co niszczy materiał od wewnątrz. Ciecz zgromadzona w porach jest idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów, mchu, pleśni i innych organizmów, które również niszczą podłoże.

Odmiany-impregnacji-hydrofobowych„>Odmiany impregnacji hydrofobowych

Można wyróżnić dwa rodzaje impregnatów — pierwszy opiera się na rozpuszczalnikach wodnych, a drugi na organicznych. Pierwsza wersja kompozycji jest nietoksyczna, nie ma nieprzyjemnego zapachu i może być stosowana podczas pracy w pomieszczeniach. Jednak pod względem właściwości technicznych jest gorszy od swojej organicznej alternatywy. Środek hydrofobowy na bazie rozpuszczalników organicznych zapewnia niezawodną i długotrwałą ochronę. Jednak względu na swoją toksyczność nie zaleca się stosowania go do prac wewnętrznych.

Impregnat — nie tylko do kamienia

Impregnatem do kamienia można zabezpieczyć elewacje oraz różne elementy dekoracyjne, w tym mury z cegły i kamienia, rzeźby, kolumny, balustrady, donice itp. Mogą być to materiały takie jak:

  • Wszystkie rodzaje kamienia naturalnego (granit, marmur, piaskowiec itp.)
  • Gres porcelanowy i inne rodzaje płytek mineralnych
  • Cegła
  • Beton
  • Tynki mineralne

w sklepie Lapis Gold — zależało nam na stworzeniu produktu, który będzie zarówno skuteczny, jak i prosty w użyciu.

Impregnacja kamienia — podsumowanie

Impregnacja kamienia naturalnego jest istotna dla utrzymania jego trwałości, estetyki i odporności na warunki atmosferyczne. Kamień, choć wydaje się niezwykle trwałym materiałem, jest narażony na działanie czynników takich jak woda, zanieczyszczenia czy promieniowanie UV. W efekcie może to powodować korozję, erozję lub wykwity solne. Zanieczyszczenia atmosferyczne prowadzą też do powstawania nalotów zmieniających kolor i wygląd kamienia. Impregnacja tworzy na powierzchni kamienia warstwę ochronną, która zapobiega przenikaniu wody i zanieczyszczeń do jego struktury. Dodatkowo niektóre impregnaty chronią kamień przed promieniowaniem UV wpływającym na blaknięcie kolorów. Właściwie przeprowadzona impregnacja kamienia naturalnego pozwala na długotrwałe zachowanie jego oryginalnej urody i trwałości.

 

Zobacz nasze marmury

Komentarze

Na razie nikt nie zostawił komentarza.


Napisz pierwszy komentarz o "Dlaczego warto stosować impregnat do kamienia? Wszystko o hydrofobowości".

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Jak dbać o schody kamienne?

Decyzja o zakupie kamiennych schodów w dłuższej perspektywie jest niezwykle opłacalną inwestycją Zapewniają nie tylko funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale stanowią też element kształtujący wystrój wnętrza lub ogrodu Schody z kamienia są wytrzymałe i mają duże walory estetyczne...

Michał Brzozowski
19.05.2023 6 min

Jak zamontować parapet zewnętrzny?

Parapet zewnętrzny nie tylko zapobiega przeciekaniu wody opadowej pod obramowanie, ale również stanowi estetyczne wykończenie budynku Na wymianę tego elementu decydujemy się przy okazji montowania nowych okien lub podczas ocieplania domu Montaż parapetów zewnętrznych jest dość prosty,...

Michał Brzozowski
19.05.2023 10 min

Jaki parapet zewnętrzny wybrać? Poradnik

Parapet zewnętrzny to jeden z niezbędnych elementów każdego budynku Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie wody z zewnątrz okna i ochrona ścian przed zabrudzeniem Obecnie rynek materiałów budowlanych oferuje ogromny wybór parapetów, co z jednej strony jest dużym ułatwieniem, ale z...

Michał Brzozowski
17.05.2023 7 min