Blog

Dlaczego warto stosować impregnat do kamienia? Wszystko o hydrofobowości

Mateusz
02.05.2023 6 min
Oceń ten post

Woda i wilgoć niszczą prawie każdą powierzchnię, nawet niezwykle twarde kamienie takie jak granit. Dlatego jeśli decydujesz się na kamienny parapet, warto zawczasu pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu zastosowanych materiałów. W dzisiejszym poradniku dowiesz się o zaletach stosowania impregnatu oraz najważniejszych wskazaniach.

dlaczego warto stosować impregnat do kamienia

Wpływ wody na kamienne powierzchnie

Woda ma znaczący wpływ na kamienne powierzchnie, zarówno na te naturalne, jak i te sztuczne. Procesy erozji, zwane również erozją wodną, są jednym z najważniejszych czynników kształtujących krajobraz ziemski, w tym formacje skalne. Najważniejszym aspektem oddziaływania wody na kamień jest jej zdolność do niszczenia i erozji materiału skalnego. Przemieszczając się przez szczeliny i pęknięcia, może ona powodować osłabienie struktury kamienia i jego rozpad.

Woda jest też naturalnym rozpuszczalnikiem wielu minerałów obecnych w skałach. To oznacza, że prowadzi do rozpuszczenia niektórych elementów kamienia, stopniowo go osłabiając. Może również przyczyniać się do powstawania osadów i nalotów na powierzchni surowca, zwłaszcza jeśli jest bogata w minerały. W efekcie obserwuje się zmiany koloru kamienia lub powstawanie plam.

W niskich temperaturach woda, która dostała się w pory niezabezpieczonego kamienia lub innego podłoża mineralnego, zamienia się w lód. Jednocześnie sprawia to, że zwiększa swoją objętość, co niszczy materiał od wewnątrz. Ciecz zgromadzona w porach jest idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów, mchu, pleśni i innych organizmów, które również niszczą podłoże.

Odmiany-impregnacji-hydrofobowych„>Odmiany impregnacji hydrofobowych

Można wyróżnić dwa rodzaje impregnatów — pierwszy opiera się na rozpuszczalnikach wodnych, a drugi na organicznych. Pierwsza wersja kompozycji jest nietoksyczna, nie ma nieprzyjemnego zapachu i może być stosowana podczas pracy w pomieszczeniach. Jednak pod względem właściwości technicznych jest gorszy od swojej organicznej alternatywy. Środek hydrofobowy na bazie rozpuszczalników organicznych zapewnia niezawodną i długotrwałą ochronę. Jednak względu na swoją toksyczność nie zaleca się stosowania go do prac wewnętrznych.

Impregnat — nie tylko do kamienia

Impregnatem do kamienia można zabezpieczyć elewacje oraz różne elementy dekoracyjne, w tym mury z cegły i kamienia, rzeźby, kolumny, balustrady, donice itp. Mogą być to materiały takie jak:

  • Wszystkie rodzaje kamienia naturalnego (granit, marmur, piaskowiec itp.)
  • Gres porcelanowy i inne rodzaje płytek mineralnych
  • Cegła
  • Beton
  • Tynki mineralne

w sklepie Lapis Gold — zależało nam na stworzeniu produktu, który będzie zarówno skuteczny, jak i prosty w użyciu.

Impregnacja kamienia — podsumowanie

Impregnacja kamienia naturalnego jest istotna dla utrzymania jego trwałości, estetyki i odporności na warunki atmosferyczne. Kamień, choć wydaje się niezwykle trwałym materiałem, jest narażony na działanie czynników takich jak woda, zanieczyszczenia czy promieniowanie UV. W efekcie może to powodować korozję, erozję lub wykwity solne. Zanieczyszczenia atmosferyczne prowadzą też do powstawania nalotów zmieniających kolor i wygląd kamienia. Impregnacja tworzy na powierzchni kamienia warstwę ochronną, która zapobiega przenikaniu wody i zanieczyszczeń do jego struktury. Dodatkowo niektóre impregnaty chronią kamień przed promieniowaniem UV wpływającym na blaknięcie kolorów. Właściwie przeprowadzona impregnacja kamienia naturalnego pozwala na długotrwałe zachowanie jego oryginalnej urody i trwałości.

 

Komentarze

Na razie nikt nie zostawił komentarza.


Napisz pierwszy komentarz o "Dlaczego warto stosować impregnat do kamienia? Wszystko o hydrofobowości".

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Najczęstsze błędy popełniane przy montażu parapetów

Prawidłowy montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznych to klucz zarówno do ich estetycznego wyglądu, jak i tego by gwarantowały odpowiednią trwałość oraz funkcjonalność Niestety podczas realizacji prac montażowych bardzo łatwo o popełnienie błędów, które skutkują np...

Mateusz
30.04.2025 8 min

Parapety zewnętrzne a design elewacji

Wysokiej jakości parapety zewnętrzne są elementami architektonicznymi, które mają istotne znaczenie w kontekście tego, jak będzie prezentować się elewacja budynku Powinny one estetycznie wpasowywać się w stylistykę obiektu, a przy tym charakteryzować się wysoką trwałością i...

Mateusz
28.04.2025 8 min

Jak wybrać parapet zewnętrzny odporny na warunki atmosferyczne?

Parapety zewnętrzne są stale narażone na oddziaływanie zmieniających się warunków atmosferycznych Silny wiatr niosący za sobą różne zanieczyszczenia, opady deszczu i śniegu czy promieniowanie UV to tylko część zagrożeń, którym muszą stawiać czoła te elementy architektoniczne...

Mateusz
26.04.2025 6 min