Blog

Jak wyczyścić parapet z kamienia?

Michał Brzozowski
20.10.2022 4 min
5/5 - (1 ocena)

Kamienny parapet to wspaniałe wykończenie wnęki okiennej. Kamień naturalny idealnie sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Powierzchnię parapetu, niezależnie od jego usytuowania, często zdobią plamy i zabrudzenia. Sprawdź, jak pielęgnować parapet kamienny i jak go porządnie wyczyścić!

Dlaczego parapety zewnętrzne mocno się brudzą?

Na powierzchni parapetu zewnętrznego nieustannie znajdujemy plamy i zabrudzenia. Wygląd kamienia w takiej sytuacji pozostawia wiele do życzenia. Sam parapet to bardzo przydatny element wykończeniowy. Chroni ściany przed bezpośrednim kontaktem z wodą. W najlepszej kondycji na wiele lat pozostaną parapety kamienne. Możemy więc kierować się względami ozdobnymi, jednak kamienny parapet to przede wszystkim funkcjonalność.

Jak pielęgnować parapety z kamienia naturalnego?

Kamień naturalny pięknie prezentuje się jako parapet. Przede wszystkim chroni ścianę, ale również ma wiele walorów estetycznych. Zachowanie parapetów kamiennych w dobrej kondycji wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Istnieją na rynku specjalne preparaty do konkretnych kamiennych powierzchni, np. do marmurowej powierzchni. Regularne dbanie o parapet na pewno poprawi wygląd kamienia.

Parapet kamienny — co zrobić, aby wyglądał jak nowy?

Konstrukcja parapetu kamiennego jest trwała, ale może ulegać nieestetycznym przebarwieniom. Jego impregnacja jest wręcz nieodzowna, ponieważ zapobiegnie osadzaniu pyłu oraz wnikaniu wody wewnątrz. Warto wybrać preparat ściśle przeznaczony do kamienia, który zasklepi mikro szczeliny. Warto zabezpieczyć parapet w ten sposób, aby kwaśne substancje nie wnikały w jego wnętrze. W ten sposób ochronisz parapet i sprawisz, że zawsze będzie wyglądał jak nowy.

Jak wyczyścić parapet z kamienia?

Aby parapet nie stracił funkcji, ważne jest dbanie o niego. Zarówno marmur, jak i granit potrzebują jedynie domowych sposobów. Należy sięgnąć po płyn do mycia naczyń, ale wystarczy też choćby woda. Miękką szmatką trzeba przetrzeć parapet od czasu do czasu. W zakładzie kamieniarskim możesz uzyskać cenne informacje potrzebne do zachowania parapetów w rewelacyjnym stanie. Bez kłopotu nabędziemy również specjalne środki do usuwania plam do marmuru, jak i innych odmian kamienia.

Wewnętrzne parapety kamienne — jak o nie zadbać?

Parapety wewnętrzne, podobnie jak zewnętrzne, wymagają pielęgnacji. Tutaj wystarczy woda z niewielką ilością płynu, aby uzyskać czysty i lśniący parapet. Z kamienia umieszczonego wewnątrz raczej łatwo można usunąć wszelkie plamy. Warto zadbać o dobrej jakości parapet, ponieważ to on chroni nasze wnętrza przed przeciekaniem oraz pomaga w regulacji temperatury.

Podsumowanie

Utrzymanie marmuru lub granitu w czystości nie jest tak trudne, jak się może wydawać na samym początku. Warto mieć na uwadze, że każda powierzchnia ma swoje wady i zalety. Jedne są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, a inne nieco trudniejsze. Nie zmienia to faktu, iż kamień naturalny to doskonały materiał na parapet. Jest odporny na działanie wielu czynników atmosferycznych i potrafi wytrwać na swoim miejscu wiele długich lat, często bez żadnego uszczerbku.

Sprawdź ofertę:

Polecane wpisy na blogu:

Komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Z czego parapet na balkon?

Balkony są jednym z najbardziej eksponowanych elementów budynku Wystawione na działanie deszczu, wiatru, śniegu czy słońca, muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne Nie tylko podłoga czy balustrada, ale również parapet odgrywa ważną rolę w zabezpieczaniu balkonu Wybierając...

Michał Brzozowski
31.08.2023 4 min

Jakie parapety wewnętrzne do domu?

Różnorodność parapetów wewnętrznych jest ogromna Jak wiadomo, podczas aranżacji pomieszczeń głównym celem jest to, aby każdy detal był idealnie dopracowany Takimi elementami są z pewnością parapety wewnętrzne wykonane z kamienia, konglomeratu lub parapety wewnętrzne drewniane...

Michał Brzozowski
23.08.2023 4 min

Czym zabezpieczyć ciepły parapet?

System ciepłych parapetów nieprzerwanie zyskuje na popularności poprzez oszczędność oraz ograniczone straty ciepła, ze względu na swoje właściwości izolacyjne Połączenie ciepłego parapetu z murem to bardzo ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek, jak zrobić to dobrze Ciepły parapet ma na...

Michał Brzozowski
22.08.2023 4 min